Válassza az Oldal lehetőséget

160 éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem – Gálaműsorral ünnepeltek az Urániában

160 éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem – Gálaműsorral ünnepeltek az Urániában

A magyar színház- és filmművészeti oktatás emblematikus intézménye, a fennállásának 160. évfordulóját ünnepelte gálaműsorral február 26-án az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen jelenlegi hallgatók, egykori diákok, oktatók és a hazai kulturális élet meghatározó alakjai közösen idézték fel az elmúlt másfél évszázad hagyományait, eredményeit és értékeit.

 

Történelmi múlt és nemzeti örökség

Az ünnepség nyitóbeszédében Závogyán Magdolna kultúráért felelős méltatta az szerepét a magyar kulturális életben. Kiemelte, hogy az SZFE nem csupán az itthoni, hanem a nemzetközi kulturális örökséget is gazdagította az elmúlt 160 évben. Az intézmény falai között olyan alkotók nevelkedtek, akik nemzetközi szinten is meghatározó életműveket hoztak létre, és akik munkásságukkal generációk számára mutattak és mutatnak ma is irányt.

Závogyán Magdolna hangsúlyozta: a Színház- és Filmművészeti Egyetem egyszerre őrzi a hagyományokat és keres új utakat, miközben képzéseinek színvonala élvonalába emeli az intézményt. A gálaműsor – ahogyan fogalmazott – az egyetemi közösség erejéről, az együtt alkotás élményéről és a közös szellemi hagyaték továbbadásáról szól.

 

A múlt értékei és a jövő kihívásai

Sepsi Enikő rektor ünnepi beszédében az egyetem törtéének legfontosabb mérföldköveit idézte fel. Szólt az 1865-ös alapításról, Hevesi Sándor és Ódry Árpád meghatározó korszakáról, az 1948-ban főiskolává alakuló intézmény fejlődéséről, majd a 2000-es évektől egyetemként való működésről. Felidézte, hogy a képzés az 1990-es évek végén indult el, 2020-ban pedig az egyetem alapítványi fenntartásba került.

A rektor szerint az SZFE mai missziója nem változott: egyszerre kívánja ápolni a magyar színház- és filmművészet hagyományait és megtalálni a kortárs kifejezésmódok legfrissebb formáit. Az intézmény oktatói és hallgatói folyamatosan keresik azokat az új nyelvi és vizuális eszközöket, amelyekkel hűek maradhatnak nemzeti értékeinkhez, miközben megszólítják a 21. századi közönséget is.

 

Nyitás a világra

Vidnyánszky Attila, az egyetemet fenntartó kuratóriumának elnöke beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az intézmény jövője szempontjából kulcsfontosságú a nyitottság. Az SZFE célja, hogy befogadóvá váljon a világ különböző színházi és filmes trendjeire, hogy a hallgatók nemzetközi hatásokkal gazdagodva formálják saját alkotói nyelvüket.

Vidnyánszky kiemelte, hogy az egyetem egyre több külföldi oktatót és szakembert hív meg, hogy személyesen adják át tudásukat és tapasztalataikat a hallgatóknak. Szerinte ez a nyitottság kulcs a versenyképes tudás megszerzéséhez.

 

A filmoktatás és a nemzetközi siker összefüggései

filmrendező, filmipari kormánybiztos, aki maga is az SZFE egykori hallgatója, szintén felszólalt az ünnepségen. Rámutatott: a magyar film nemzetközi sikereinek egyik alapja éppen az egyetem magas színvonalú oktatása, amely biztosítja a szakmai utánpótlást.

Káel Csaba hangsúlyozta, hogy az SZFE és a Nemzeti Filmintézet között kiépült együttműködés lehetőséget teremt arra, hogy a filmes generációja naprakész, gyakorlati tudással lépjen ki a pályára, miközben az intézmény diplomájának értéke folyamatosan növekszik.

 

Elismert művészek köszöntése és hallgatói bemutatkozás

A gálaesten nemcsak a jelen és a jövő művészei kaptak szerepet, hanem az egyetem alumni közösségének megbecsült tagjait is köszöntötték. Szinetár Miklós Kossuth-díjas , az egyetem egyik legnagyobb hatású tanára tiszteletbeli alumni kitűzőt vehetett át, míg Koltai Lajos, Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, rendező, elismerésképpen címzetes egyetemi tanári címet kapott.

A gála csúcspontjaként az egyetem másodéves dokumentumfilm-rendező hallgatói vetítették le friss vizsgafilmjeiket, ezzel jelezve, hogy a múlt nagy mesterei nyomán milyen sokszínű és korszerű filmes látásmóddal érkezik a következő alkotói generáció.

 

Továbbélő hagyomány

A 160 éves Színház- és Filmművészeti Egyetem ünnepi eseménye világosan megmutatta, hogy az intézmény egyszerre képes őrizni történeti hagyományait és folyamatosan megújulni. Az egykori mesterek örökségére építve, a kortárs világ impulzusaira nyitottan kívánja betölteni szerepét: a magyar kulturális élet meghatározó alkotóműhelyeként formálni azokat a művészeket, akik évtizedek múlva majd újra visszatérhetnek alma materükbe, hogy tapasztalataikat a következő nemzedékeknek adják át.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!