Válassza az Oldal lehetőséget

A gyász ezer arca – Hogyan hat ránk a veszteség?

A gyász ezer arca – Hogyan hat ránk a veszteség?

A gyászt legtöbbször egy szeretett személy elvesztésével azonosítjuk, de valójában sokféle veszteség elindíthatja ezt az érzelmi folyamatot. A gyász megjelenhet egy párkapcsolat vagy házasság végével, egy egészségügyi diagnózissal, a munkahely elvesztésével vagy akár egy költözéssel is. Bár a formái eltérőek, a gyász mindig egy mély és összetett érzelmi reakció, amely a testre és a lélekre is komoly hatással lehet.

 

Haláleset miatti gyász (szülő, házastárs, gyermek, barát elvesztése)

A halál az egyik legfájdalmasabb veszteség, amelyet egy ember megtapasztalhat. Legyen szó egy szülő, házastárs, gyermek vagy közeli barát elvesztéséről, az üresség és a fájdalom mélyen beleég a mindennapokba. Gyakran jelentkezik bűntudat, harag vagy a tehetetlenség érzése, és sokan nehezen találnak vissza a hétköznapi életükhöz.

A gyászmunkát nehezítheti, ha a haláleset váratlanul történt, vagy ha az elhunyttal rendezetlen viszonyban voltunk. Ilyenkor különösen fontos a támogatás, legyen az család, barátok vagy egy gyásztanácsadó segítsége.

 

Válás vagy szakítás utáni gyász

Egy kapcsolat lezárása szintén gyászfolyamatot indíthat el. Nemcsak a másik személy elvesztését kell feldolgozni, hanem azokat a közös terveket és álmokat is, amelyek már nem fognak megvalósulni. A bizonytalanság érzése, a magány és az önértékelés megingása gyakori ebben az időszakban.

Bár a környezet gyakran azt sugallja, hogy „tovább kell lépni”, a szakítás feldolgozása időbe telik. Fontos, hogy megengedjük magunknak a gyászt és a fájdalmat, hiszen ezek az érzések természetesek és szükségesek a gyógyuláshoz.

 

Vetélés, baba elvesztése

A vetélés vagy egy újszülött elvesztése az egyik legkevésbé elismert, mégis rendkívül mély gyászforma. A szülők gyakran érzik úgy, hogy elvesztettek egy jövőt, amelyet már elképzeltek. Sok esetben a környezet nem tudja, hogyan támogassa őket, ami még nehezebbé teheti a feldolgozást.

A bűntudat és az önvád gyakran megjelenik ilyenkor, pedig egyik sem jogos. Fontos, hogy a szülők beszélhessenek az érzéseikről, és megtalálják azokat a támogató közösségeket, amelyek segíthetnek nekik a veszteség feldolgozásában.

 

Egészségvesztés miatti gyász (betegség, fogyatékosság)

Egy súlyos diagnózis vagy egy krónikus betegség szintén gyászt válthat ki. Az érintetteknek nemcsak az egészségük elvesztésével kell megküzdeniük, hanem az életük teljes átalakulásával is. Az önállóság csökkenése, a korábbi életmód feladása vagy az állandó fájdalom rengeteg érzelmi és fizikai kihívást jelent.

Ebben a helyzetben kulcsfontosságú az érzelmi támogatás és a mentális egészség védelme. A gyászfolyamat nem csak az érintetteket érinti, hanem a családtagokat és a közeli barátokat is, akiknek szintén meg kell tanulniuk alkalmazkodni az új helyzethez.

 

Munkahely, karrier elvesztése

A munka elvesztése nem csupán anyagi bizonytalanságot hoz, hanem az identitás elvesztését is jelentheti. Sokan a munkájukon keresztül határozzák meg önmagukat, és ha ez hirtelen megszűnik, az komoly érzelmi megrázkódtatást okozhat.

A bizonytalanság, a kudarc érzése és az önértékelés csökkenése mind gyakori velejárói ennek a gyászformának. Fontos, hogy az érintettek ne zárkózzanak el, hanem keresgéljenek új lehetőségeket, és szükség esetén kérjenek támogatást szakemberektől.

 

Háziállat elvesztése

Bár sokan nem veszik komolyan, egy háziállat elvesztése hatalmas érzelmi veszteséget jelenthet. Az állatok gyakran családtagokká válnak, és az évek során mély kötődés alakul ki közöttük és gazdájuk között. Az ő elvesztésük ugyanolyan fájdalmas lehet, mint egy emberi szerettünk halála.

Fontos megengedni magunknak a gyászt ilyenkor is, és nem bagatellizálni a veszteséget. Ha szükséges, érdemes olyan közösségeket keresni, ahol mások is megoszthatják hasonló tapasztalataikat.

 

Hogyan hat a gyász a testre és a lélekre?

A gyász nem csupán érzelmi folyamat, hanem komoly fizikai hatásai is lehetnek. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fáradtság, az alvászavarok, az étvágytalanság vagy éppen a túlzott evés. Sokaknak emésztési problémái jelentkeznek, mások pedig izomfeszültséget és állandó fejfájást tapasztalnak.

Lelkileg a gyász szorongást, depressziót és érzelmi hullámzásokat idézhet elő. Időnként hirtelen jövő düh vagy mély szomorúság törhet elő, máskor pedig a közöny és a kiüresedés érzése uralkodhat el. Mindezek természetes reakciók, és fontos, hogy ne próbáljuk elfojtani őket.

 

A gyászmunkát segítő stratégiák

A gyász feldolgozásának nincs egyetlen „helyes” módja, de vannak stratégiák, amelyek segíthetnek. Az érzelmek kimondása, a támogató közösségek keresése és a fizikai aktivitás mind hozzájárulhatnak a gyógyuláshoz. Egyesek számára a naplóírás, a művészet vagy a természetben töltött idő is megkönnyítheti a gyász feldolgozását.

 

Kivel beszélhetsz erről?

Ha érzed, hogy egy veszteség feldolgozása több támogatást igényel, mint amit a környezetedtől megkaphatsz, érdemes egy szakemberhez fordulni. A gyásztanácsadók segítenek abban, hogy megtaláld a saját utad a gyászon keresztül, és olyan eszközöket adnak a kezedbe, amelyek segítenek feldolgozni az érzéseidet.

Az alábbi gyásztanácsadók elérhetők, ha segítségre van szükséged. Ha most nem találsz köztük olyat, aki a közeledben dolgozik vagy szimpatikus számodra, érdemes figyelemmel követni a cikksorozat további részeit is, mert minden rész végén újabb szakembereket ajánlunk.

 

Lipták Enikő – Budaörs

Az önismereti út, amelyet több mint tíz éve járok, tanított meg arra, hogy a valódi segítségnyújtás önmagunk mély megismerésével kezdődik. Mentorom iránymutatásai és az önismereti munka során átélt tapasztalatok segítettek abban, hogy szembenézzek saját fájdalmaimmal és nehézségeimmel, ezáltal autentikusabb támogatást tudjak nyújtani mások számára. Az idősgondozás és a hospice ellátásban szerzett tapasztalataim rámutattak az élet és a veszteség mélységeire, és megerősítettek abban, hogy a segítő szakmában van a helyem.

Gyásztanácsadóként az a célom, hogy segítsek ügyfeleimnek kifejezni és feldolgozni érzéseiket, miközben támogatom őket belső erőforrásaik felismerésében és megerősítésében. A halál és a veszteség olyan univerzális tapasztalatok, amelyek nemcsak fájdalmat hordoznak, hanem lehetőséget is az egyéni fejlődésre és a belső harmónia megtalálására. A tanácsadási folyamat során egy biztonságos teret biztosítok, ahol az érzelmek kimondhatók, és a nehézségek mögött rejlő értékek felfedezhetők.

Hiszem, hogy minden élethelyzet magában hordozza a növekedés és a megújulás lehetőségét, ha megfelelő támogatást kapunk. Segítek ügyfeleimnek abban, hogy új perspektívákat találjanak, és életük veszteségeit a fejlődés részeként tudják megélni. Ha úgy érzed, hogy szükséged van egy támogató szakemberre, keress bizalommal, és közösen dolgozunk azon, hogy megtaláld a belső erőt és egyensúlyt az életedben.

Facebook

Lipták Enikő - Budaörs

Lipták Enikő – Budaörs

 

Bánfalvi-Micskei Orsolya – Online

Felnőtt klinikai- és mentálhigiénés szakpszichológus vagyok. Több, mint 10 éve dolgozom főként pszichiátriai panaszokkal küzdő felnőttekkel. Munkámat az egészségügyben kezdtem,  ahol gyakorlati tapasztalatot szereztem az ápolás, a betegségek, a haldoklás, a halál és a
gyász pszichológiájának vonatkozásában. A gyászfeldolgozás segítése közel áll a szívemhez, hiszen a klinikai munkám során sokat szembesültem a súlyos betegségek következtében elhunyt betegek hozzátartozóink fájdalmával.

Nincs két egyforma élettörténet, így nincs két egyforma gyászmunka sem. Mindenki másképpen gyászol, és nem létezik olyan, hogy jól vagy rosszul tesszük ezt. A gyász bonyolult dolog. Függ a halottal való kapcsolattól, a halál természetétől, a halott életkorától és még számtalan dologtól.

A gyászkísérés során támaszt, erőt és bátorítást nyújtok a hozzám fordulóknak, és abban erősítem őket, hogy nincsenek egyedül a fájdalmukban. Visszaigazolást kapnak, hogy az eddig tapasztalt riasztónak tűnő érzéseik a veszteségre adott normál reakciók. A gyászfolyamatot soha nem szabad sürgetni, hanem segíteni kell elviselhetővé tenni, és reményt adni, hogy a megbékélés lehetséges.

Honlap | Facebook | Instagram

Bánfalvi-Micskei Orsolya - Online

Bánfalvi-Micskei Orsolya – Online

 

Daniné Biró Éva – Debrecen és online

„Mert azt megtanultuk, hogyan szerezzünk meg valamit, de azt nem, vajon mit tegyünk, ha elveszítjük azt…” (John W. James)

Én is így voltam ezzel. Nem voltak megfelelő eszközeim veszteségeim kezeléséhez, a gyász feldolgozására. Míg végül 2019-ben a saját veszteségem kapcsán találkoztam a Gyászfeldolgozás Módszer®-rel. Ez egy olyan cselekvésprogram, amellyel önmagunknak segíthetünk. Amikor először végig vittem ennek a lépéseit magamon, kimondhatatlanul felszabadító érzés volt. Azóta vezetem és támogatom Gyászfeldolgozás Módszer® Specialistaként a hozzám forduló gyászolókat veszteségeik feldolgozásában, ezeknek a lépéseknek a megtételében. Azért, mert a fel nem dolgozott veszteségek testi-lelki egészségkárosító hatással bírnak. Gátolják az örömre, boldogságra való képességünket. Halmozottan igaz ez akkor, ha több fel nem dolgozott veszteségünk van. A gyászfeldolgozás az érzelmi veszteségeink feldolgozása. Egy olyan lehetőség, amivel visszatérhetünk az életünkbe.

Egyéni program keretében, de csoportos program formájában is segítem a gyászolókat. Segítem őket megismerni a gyász valódi természetét. Milyen tévhiteink vannak a gyászról, amik nem segítenek minket? Hogyan, milyen utakon szoktuk elkerülni a fájdalmas érzésekkel való szembenézést? Hogyan és miért teszünk úgy, mintha már „jól lennénk”? Mi az, ami segít? Hogyan leszünk jobban? Hogyan engedhetjük el a fájdalmat? Teszem mindezt úgy, hogy a szívemmel hallgatom őket.

Online is elérhető vagyok, vagy személyesen Debrecenben.

Honlap

Daniné Biró Éva - Debrecen és online

Daniné Biró Éva – Debrecen és online

 

Czapp Enikő – Budapest

Sok mindent és sok mindenkit elvesztettem már életemben. Átéltem ennek fájdalmát, tudom, hogy összeomlik, értelmetlennek látszik minden, és azt is, mit jelent a valódi segítés ezekben a helyzetekben. A misszióm, hogy az élet legnehezebb eseményeiben, a veszteségekben, a
végső búcsúban, a haldoklási és az elakadt gyászfolyamtokban legyek társa, kísérője, segítője annak, aki megkeres. Olyan témák ezek, amire gondolni sem szeretünk, amit távol tartani igyekezünk magunktól. Mégis utolér mindegyikünket, arra kényszerítve, hogy szembe nézzünk a végesség gondolatával és ezt részévé tegyük az életünknek.

Czapp Enikő vagyok, lelkész, mentálhigiénés szakember, sétáló coach, homeopátiás és gyásztanácsadó. Egy vagyok a veszteség és az életvég témáit feldolgozni segítők közül, egyéni megközelítéssel és összetett tudással. Ez az én esetemben azt jelenti, hogy a veszteség témájának teljes egésze a szívügyem, megvan hozzá mind az érzékenységem, mind a készségem, valamint hogy a tapasztalataim és a különféle végzettségeim segítségével értem és könnyen kapcsolódok bármilyen korú és világnézetű emberhez. Ott tudok lenni a veszteség egyes stádiumaiban (az élet „hétköznapi” veszteségeiben, a haldoklási és a gyászfolyamatban, a végső búcsúban, egy meghitt, emberi búcsúbeszéddel), és folyamat teljességében. Rád figyelve, téged támogatva, segítve és emelve – hogy egy új szinten, újra teljessé legyen az élet.

Honlap | Facebook

Czapp Enikő - Budapest

Czapp Enikő – Budapest

 

Gentischer Zsuzsa – Budapest

Gentischer Zsuzsa vagyok, képzett Gyászfeldolgozás Módszer® specialista. Mint mindannyian, az életem során én is számos veszteséget éltem már át, szüleim, nagyszüleim halálát, a családom szétesését, számtalan kudarcot és csalódást. Megtapasztaltam, hogy ezekben a nagy fájdalommal járó helyzetekben milyen könnyen egyedül maradhatunk, mert sem én, sem a körülöttünk élők nem tudják, hogyan kell reagálni a gyászra és a krízishelyzetekre. Emiatt könnyen elszigetelődhetünk és állandósulhat a feldolgozatlan veszteségek negatív hatása.

A jó hír az, hogy van segítség, és nincsen olyan veszteség, amit ne lehetne feldolgozni. A Gyászfeldolgozás Módszer® nem csak a halálesetet követő – teljesen normális és természetes – fájdalmakkal teli állapotok feldolgozását segítheti, hanem egy hasznos eszköz minden kisebb vagy nagyobb veszteség feldolgozásában is, hiszen az élethelyeztünkben és a kapcsolatainkban bekövetkező minden változást a gyász érzései kísérhetik. Ez a módszer nem terápia, hanem egy önsegítő cselekvésprogram, amely végezhető segítővel és csoportosan is. Előnye, hogy viszonylag rövid idő alatt elsajátítható, így hamar érezni fogod az életedre gyakorolt jótékony hatását.

Az egyéni vagy csoportos foglalkozásokon a segítségemmel, a Gyógyulás a gyászból c. könyv alapján tanulod majd meg a módszert, amelynek fontos része, hogy a heti alkalmak között otthoni feladatokat kapsz. A siker elsősorban azon múlik, mennyire vagy nyitott és őszinte, hogy veszteségeiddel szembenézz. Ez nem egy könnyű feladat, ezért mindent meg fogok tenni, hogy könnyed, szeretetteljes és elfogadó hangulatban közelítsük meg ezeket a nehéz témákat.

Honlap | Facebook

Gentischer Zsuzsa - Budapest

Gentischer Zsuzsa – Budapest

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!