A Mikulás-dilemma: Miért nem működik a klasszikus “zsarolás”? – Beszédes Henrietta írása
Akár egy születésnapi zsúrra készülsz, akár csak a hétköznapi káoszt próbálod túlélni, egy biztos: a szülői kommunikáció mindennek az alapja. Lehet egyszerűbb az életünk, ha megtanuljuk, hogyan mondjunk (helyesen) nemet, hogyan motiváljunk és hogyan segítsük a gyerekeinket úgy, hogy közben mi is megőrizzük a nyugalmunkat. Gyere, nézzük meg együtt, hogyan válthatunk a zsarolásról inspirációra! Beszédes Henrietta, gyereknevelési specialista írása.
„A Mikulás csak a jó gyerekeket szereti?”
Képzeld el ezt a helyzetet: Ott álltok a boltban, a gyerek megpillantja a csoki Mikulást, és már nyúl is érte. „Ez csak akkor lesz a tiéd, ha jó leszel és rendet raksz otthon!” – vágod rá gondolkodás nélkül, mert éppen gyors megoldásra van szükséged. Ismerős? És mi történik ilyenkor? A gyerek puffog, jó esetben “csak” toporzékol, és te úgy érzed, már megint egy csatát vívsz.
Talán te is tapasztaltad már, hogy ezek az „addig nem kapsz semmit” típusú mondatok nem azt az eredményt hozzák, amire vágysz, ugyanis ezek nem ösztönöznek, hanem elkeserítenek. A gyerek ilyenkor nem azt érzi, hogy hatalma van a helyzet felett, hanem hogy elveszít valamit, amire vágyik. És a legrosszabb? Elkönyveli, hogy ő „rossz gyerek”, ez pedig kihat a viselkedésére is.
Mi lenne, ha inkább így mondanád? „Nézd, milyen szuper ez a Mikulás-csoki! Szerinted mit szólna a Mikulás, ha rajzolnál neki valami meglepetést otthon? Biztos nagyon örülne neki, és talán még hozna is neked valamit!” Ezzel nem csak a hisztit kerülöd el, de megtanítod a gyereket arra is, hogy a cselekvés eredményt hoz. Ráadásul még izgatottan is várja majd az esti rajzolós programot!
Kényeztetés vagy elkényeztetés: Az örök kérdés
„Ezt a gyereket biztosan elkényezteted! Ennyi ajándékot? Hát mit gondolsz, mi lesz belőle?” Történt már veled is olyan, hogy valaki az orrod alá dörgölte ezeket a mondatokat? Ilyenkor jogosan kérdezheted: hol húzzuk meg a határt a szeretet kimutatása és a túlzás között?
Az igazság az, hogy a szeretet nem a játékok mennyiségétől függ. Nem lesz elkényeztetett a gyereked attól, hogy néha megleped valamivel. Az elkényeztetés akkor kezdődik, amikor a gyerek nem tanulja meg, hogy az ajándékért, a törődésért neki is lehet tenni.
Vegyük például a „követelőző gyerek” helyzetét. Ha a gyerek elvárja, hogy kapjon, de nem tanulja meg viszonozni a dolgokat, előbb-utóbb nem lesz elégedett semmivel. Ehelyett vond be őt a folyamatba! Mondd például: „Nagyon szeretnél egy új játékot? Rendben, beszéljük meg, hogyan segíthetsz otthon! Ha elrakod a játékaidat, és rendet tartasz, megnézzük együtt, melyik játékot választhatod ki.” Így nemcsak boldogabb lesz, hanem azt is megtanulja, hogy a boldogságáért érdemes cselekednie.
Miért nem működik a „Ha nem alszol, nem jöhetsz játszótérre” módszer?
Képzeld el, hogy próbálod lefektetni a gyerekmedet aludni, de ő makacsul ellenáll. „Ha nem alszol, nem megyünk a játszótérre!” – mondod, abban bízva, hogy ez majd meghozza az eredményt. Csakhogy nem így lesz. Miért? Mert a gyerek ilyenkor ebben a szituációban is a veszteséget érzékeli: azt, hogy valamit elveszíthet. Ez pedig ellenállást szül.
Helyette mondd inkább ezt: „Ha most pihenünk egyet, eldöntheted, hogy délután fagyizzunk vagy a játszótérre menjünk.” Ez nemcsak választási lehetőséget ad neki, hanem egyben motivációt is. A gyerek érzi, hogy van beleszólása a dolgokba, és szívesebben fog együttműködni.
Egy másik példa erre az a szituáció, amikor a gyerek nem akarja összepakolni a játékait. Ahelyett, hogy azt mondanád: „Ha nem pakolsz össze, nem megyünk a boltba!,” próbáld ki ezt: „Gyere, tegyük rendbe a szobát együtt, és utána nézzük meg, mit választhatsz a boltban!” Az együttműködés csodákra képes – főleg, ha te is részt veszel a „küldetésben”.
Fizika a gyereknevelésben is, avagy a hatás és az ellenhatás
Gondolj csak bele: Ha nyomod a kezedet a falhoz, ugyanolyan erővel nyom vissza. Ugyanez a helyzet a gyerekekkel. Ha erővel, zsarolással próbálod elérni a céljaidat, hasonló ellenállásba fogsz ütközni. De mi történik, ha változtatsz a hozzáállásodon? Ha nem ellene, hanem vele együtt működsz?
A gyerekek – akárcsak a felnőttek – érzékenyek a megközelítés módjára. Ha a szavaid támogatást, bizalmat és pozitív célt sugallnak, a reakciójuk is sokkal nyitottabb lesz. Ez persze nem azt jelenti, hogy soha ne mondj nemet, de a nemet is lehet pozitívan kommunikálni.
A szülő-gyerek kapcsolat titka: Építsd, ne rombold!
Szülőként a legfontosabb feladatunk, hogy támogassuk a gyerekeinket. Ez nemcsak azt jelenti, hogy etetjük és ruházzuk őket, hanem hogy érzelmileg is stabil támaszt nyújtunk számukra. Amikor zsarolással próbálsz hatni, azzal nemcsak a gyereked önbizalmát rombolod, hanem a kapcsolatotokat is gyengíted.
Ehelyett gondolj úgy a gyereknevelésre, mint egy hosszú távú befektetésre. Minden szeretetteljes, támogató mondat, minden közösen eltöltött idő hozzáad valamit a kettőtök közötti kapcsolathoz. És ez a kapcsolat az alapja annak, hogy a gyereked boldog, kiegyensúlyozott felnőtté váljon. Ha te is meg akarod teremteni ezt a békés szülő-gyerek kapcsolatot és félsz attól, hogy eddig nem helyesen jutalmaztál, kattinsd ide, itt a megoldás.
Hiszti helyett harmónia – Így is lehet!
A gyereknevelés nem mindig egyszerű, de nem is kell, hogy állandó stresszforrás legyen. Legyen szó a mindennapi kihívásokról vagy az ünnepi időszakról, a hisztihelyzetek remek alkalmat adnak arra, hogy taníts, inspirálj és építsd a kapcsolatotokat a gyerekmekeddel. Ne zsarolj, ne fenyegetőzz, inkább mutass neki példákat arra, hogy a cselekvés az, ami meghozza számára az általa vágyott dolgokat.
És ha legközelebb azon kapod magad, hogy már megint azon pörögsz, hogyan vegyed rá valamire a gyerekedet, csak emlékezz erre: a szeretet és a tiszta kommunikáció mindig nyerő páros. Ráadásul te is élvezni fogod a folyamatot. Hidd el, a nevelés lehet vagány és szórakoztató is!
Ha tetszett ez a cikk és szívesen hallanál még több hasznos, őszinte és inspiráló gondolatot a gyereknevelésről, akkor érdemes megnézned a TikTok-csatornámat is. Ott további tippeket, mindennapi helyzetekre alkalmazható tanácsokat és még több vagány, gyakorlatias ötletet találhatsz, amelyekkel könnyebbé és örömtelibbé teheted a szülőséget.
Beszédes Henrietta
gyereknevelési specialista