„A mozgás az élet” – Beszélgetés Katona Reni, személyi edzővel
Katona Renáta életének és munkájának középpontjában a mozgás áll, nemcsak mint sport, hanem mint az életminőség alapvető eszköze. Lehetőségünk nyílt interjút készíteni vele, beszélgetésünk során pedig betekintést nyerhettünk egy olyan tréner szemléletébe, aki nemcsak az edzéseken, hanem a saját életén keresztül is megtapasztalta, milyen átalakító ereje lehet a helyes mozgásnak.
– Nagyon örülök, hogy beszélgethetünk, Reni! Már az alapján, amit láttam rólad, úgy érzem, rengeteg mindent tanulhatunk tőled, és kíváncsi vagyok, hogy mitől ilyen különleges a te megközelítésed. Mesélj egy kicsit magadról! Mikor érezted először, hogy a mozgás és az egészséges életmód lesz a te utad?
– Mozgékony kisgyerek voltam, és természetesen sportoltam is az iskolában. Azt már gyerekkoromban tudtam, hogy az egészséggel szeretnék foglalkozni, ezért is végeztem el egy főiskolai szakot, de a kórházi laborban dolgozva, azt éreztem, hogy nem ez lesz az irány.
– Volt valami meghatározó élményed vagy fordulópont az életedben, ami ebbe az irányba terelt?
– Ez a kórházi munka egy sötét időszak volt. Magánéleti válság is járult hozzá, ami már az egészségem rovására ment. Pánik szindrómával diagnosztizáltak, ekkor határoztam el, hogy mozogni fogok, de egyedül nehezen ment, személyi edzővel kezdtem dolgozni, akinek türelme, szakértelme és segítőkészsége rántott ki a mélyből. Ekkor határoztam el, hogy komolyabban foglalkozom a mozgással, ami végül az életemmé vált, a szó szoros értelmében. Ugyanis a vizsgára bocsátás feltétele egy 3 hónapos esettanulmány beadása volt, és az alanyom később a férjem lett, és most a kisfiunkkal élünk egy családként.
– Mit jelent neked a minőségi mozgás? Hogyan változtatta meg az életed?
– Sok sportsérülést összeszedtem az évek alatt, mígnem a terhesség és szoptatás után egy komolyabb nyaki gerincsérv alakult ki. Ekkor a pályám egy másik irány vett, hiszen a legfontosabb az volt, hogy újra fájdalom nélkül élhessek. Így tanulni kezdtem gyógytornászoktól, terapeutáktól és egyre többet akartam tudni arról, hogyan élhetünk, mozoghatunk fájdalom nélkül hosszú éveken keresztül. Bármelyik irányzatot is vizsgáltam meg, mindenhol a minőségi mozgás volt a kulcs. Minőségi mozgást csak optimális helyzetű ízületekkel lehet megvalósítani, máskülönben a mozgás tele lesz kompenzációkkal. Ez esztétikailag is rontja a gyakorlatot és minőségében is, végül aztán különböző fájdalmakkal jelez és végül kényszerpihenőre küldi a sportolni vágyót. A tanulmányaim és a tapasztalataim hatására létrehoztam a saját mozgásrendszeremet CentralTrening néven, így dolgozom most már 8 éve. Emellett folyamatosan képzem magam, hogy a lehető leghatékonyabban támogassam a velem dolgozókat.
– Milyen érzés látni, amikor valaki a te segítségeddel éri el a célját, legyen az egy egészségesebb test vagy egyszerűen a fájdalommentes mozgás?
– Ezt nagyon nehéz megfogalmazni. Maga a csoda. 🙂
– Idén indítottad el a videótáradat. Mennyire volt ez izgalmas, esetleg ijesztő lépés számodra?
– Amikor elkezdtem, tudtam, mit szeretnék, mert megvoltak a terveim, de mint minden más esetben, itt is menet közben derül fény arra, hogy mennyire összetett ez az egész. Nagy falatnak tűnt, de sikerült apró darabokra törve átrágni magam rajta. A nehézsége abban rejlett, hogy egyedül, stáb nélkül én készítettem el a videókat, töltöttem fel és helyeztem rendszerbe, igyekezve minőségi terméket alkotni. A visszajelzések szerint ez sikerült.
– Miért érzed úgy, hogy a 40 feletti korosztálynak különösen fontosak ezek az alapok? Van valami személyes tapasztalatod vagy felismerésed, ami erre irányította a figyelmed?
– Személyes tapasztalatom az, hogy a 40+ -os vendégeim ugyanazokkal a problémákkal keresnek fel. Azt szögezzük le, hogy a minőségi mozgáshoz szükséges alapok nem csak 40 év felett fontosak! 40 fölött kell az izom és az izomerő is. Legtöbbször azonban erre az időszakra üljük szét a tartásért felelős izmainkat. Bár a tapasztalat azt mutatja, hogy ez a korhatár egyre csökken, és nagyon sok 30-as is küzd már mozgásszervi problémákkal.
A folyamatos stressz és az ülő, mozgásszegény életmód negatív hatásai nyomot hagynak a testen, ezáltal a mozgásmintákban is. A mozgás kompenzációkkal teli és ebben az állapotban mozogni nem a legjobb döntés. Ugyanis ennek eredményeképp felgyorsulnak a kopásos folyamatok, ami aztán fájdalmat és mozgáskorlátozottságot hoz magával. A testünk egy gyönyörűen adaptálódó rendszer, és mindenhez alkalmazkodik, aminek kitesszük. Ha az az ülés volt és a felhúzott vállak, akkor ahhoz, és csak attól, hogy valahogy mozogni kezdünk, nem javul meg. Ahhoz előbb újra vissza kell állítani a természetes és funkcionális mozgásmintákat. Ahogy Lakatos Pétertől tanultam: „Aki jól mozog, tovább mozog.”
– „40 fölött kell az izom és az izomerő.” Na, ez izgalmasan hangzik! Hogy lehet ezeket ebben a korban visszahozni, felépíteni?
– Az izom a legfontosabb, ennek több oka is van, többek között olyan problémákat előzhetünk meg vele, mint az inzulinrezisztencia vagy demencia. Nem beszélve arról, hogy a többségünk szeretne formás lenni, formája meg ugye az izomnak van. Az izom építése egyszerű, fokozatosan növekvő ellenállást kell legyőzni. Azonban ez nem könnyű, és nem is gyors folyamat. Nem „pakolódik” ránk olyan gyorsan, mint szeretnénk, a nők mégis attól félnek, hogy túl izmosak lesznek, ha súlyzózni kezdenek. Egyébként létezik egy japán gép, ami mérsékli a keringést, ezáltal kis mechanikai terhelés mellett segít hatékonyan az izomtömeg és az izomerő fejlesztésében. A neve:KaaTsu. Emellett számos pozitív hatása van, a honlapomon erről bővebben lehet tájékozódni.
– Ha valaki belenéz egy videódba, mire számíthat? Inkább „izzasztó” vagy „jóleső” típusú mozgásra?
– A mi szakmánkban a legtöbb feltett kérdésre a válasz azzal indul, hogy attól függ… Így ez a válasz is. Mitől függhet? Például attól, hogy ki hajtja végre a gyakorlást, milyen testtudata van és milyen problémával érkezik. Attól is függ, hogy mennyire teszi bele az energiáját, mert bármilyen gyakorlatot és edzést el lehet úgy is végezni, hogy egyetlen izzadságcsepp nem hagyja el a tested, csak az a kérdés, azt minek? 🙂
A legtöbb kliensem, vásárlóm azt mondja, hogy jólesően izzasztó. 🙂
– Az emberek, akik találkoznak veled, mit szoktak leginkább megjegyezni rólad? Mi az, amiben szerinted más vagy, mint a többi tréner?
– Ezt azoktól kellene megkérdezni, aki találkoznak velem. 🙂 Többségében az a benyomás, hogy energikus vagyok. A biztos, hogy az emberi testre egységgént tekintek. Ahhoz, hogy valaki mozgást tanítson, ahhoz meg kell értenie az idegrendszeri kapcsolódásokat egészen a születéstől. Igyekszem rövid idő alatt feltárni a hiányosságokat, azokat korrigálni, végül pedig megszilárdítani. Nem hagyom ki a legelső, kötelező, „rossz”, unalmas részeket, akkor sem, ha a kliens másképp gondolja, legtöbbször azonban Ők ennek nincsenek is tudatában, küzdenek és izzadnak. amit rendkívül élveznek. 🙂
– Mi lenne az a mondat, ami leginkább kifejez téged és azt, amit csinálsz?
– Minőségi mozgást tanítok, ami a kliens teljes életére kihat.
– Az edzéseid vagy az online munkád során mi az, ami a legnagyobb kihívást jelenti számodra?
– A legnagyobb kihívás megértetni és elfogadtatni a hozzám érkezőkkel, hogy az alapok letétele a legfontosabb. Ráadásul erre sok időm nincs is, mert órákig tudok beszélni róla, de az embereknek nincs ennyi idejük ebben a felgyorsult világban. Az alapokkal nem kezdhetünk el foglalkozni a helyes légzés elsajátítása nélkül. A mozgásfejlődés során az első és legfontosabb munkát a rekeszizom végzi el és egyben ő a légzésért felelős fő izom is. Amennyiben a nyugalmi légzés sérült, az edzés közben nem fog megjavulni. Ha a rekeszizom nem dolgozik megfelelően, ami egyben a gerinc ágyéki szakaszának stabilizálásában is részt vesz, ráadásul közvetlen kapcsolatban van az ágyéki csigolyákkal is, így a derékpanaszok egy részének az oka érthetővé válik. A legtöbbször azok a derékpanaszok, amiket semmilyen komolyabb elváltozás nem indokol, légzéstréninggel javíthatók. Nehéz átvinni, hogy a házépítés nem az ablak behelyezésével veszi kezdetét. Bizakodó vagyok, hiszen egyre több az egészségtudatos sportolni vágyó.
– Mi az, amit te is tanulsz közben a klienseidtől? Volt olyan pillanat, ami különösen inspirált téged?
– Minden nap tanulok valamit tőlük, róluk és nem utolsó sorban magamról. Megmutatják, hogy nem minden napunk ugyanolyan, és ehhez a terhelésnek is alkalmazkodnia kell. Kreativitásban tartanak és hozzásegítenek ahhoz, hogy fenntartsam a lendületet. Szerintem ennek köszönhető, hogy nem hagy alább a tűz, ami tombol bennem most már több mint 15 éve a szakmám, a hivatásom iránt.
– Hogyan tartod fenn a motivációdat? Neked van olyan edződ vagy példaképed, akitől inspirálódsz?
– A motivációt a célok teszik kimeríthetetlenné. Van egy kép a fejemben magamról 5, 10 , 15 és 20 év múlva. Ahhoz, hogy majd valóban az nézzen vissza a tükörből rám, akit én látni szeretnék, kell egy terv. A terv kivitelezéséhez pedig a kisebb-nagyobb célok vezetnek el. Vannak edzőim, kollégáim, akik kivétel nélkül profik, ezért szívesen dolgozom velük magamon és eközben rengeteget tanulok is tőlük. Furán hangozhat, hogy egy edzőnek edzője van, de vannak olyan területek, amihez kell a külső szem. Adott esetben csak annyi, hogy megmutassa, elég erős vagy egy adott feladathoz. 🙂
Sokszor inspirálnak a könyvek, amiket olvasok és természetesen vannak példaképeim. Mindenki motivál, aki az életem jelentős pontjaiban ott voltak, és általuk értékesebbé válhattam. A mentorom Lakatos Péter, a Kortalanul Projekt megalkotója.
– Ha valaki most, a nulláról szeretne elkezdeni rendszeresen mozogni, de nem tudja, hogyan fogjon hozzá, mit tanácsolnál neki?
– Mindenképpen tesztelje vagy teszteltesse le, most hányadán áll a mozgással. Nem baj, ha ismeri a mozgásmintáit, amivel indulni szeretne. Ez nemcsak a sérülések elkerülése érdekében fontos, hanem nagyon jó viszonyítási pont a fejlődés követésére, ugyanis hajlamosak vagyunk ezeket a változásokat nem észrevenni és nem értékelni. Emellett fontos tudni azt is, hogy a jó mozgással hatékonyabbak lehetnek az edzéseink, vagyis sokkal hamarabb látható a változás. Nagyon sok FMS szakember dolgozik az ország több pontján, akik egy jól működő és működtethető meghatározott rendszerben gondolkodnak. Ezen a folyamaton azért érdemes végigmenni, akkor is ha feleslegesnek tűnik, mert rengeteg időt és szenvedést spórolhat meg magának az ember. Nem beszélve arról, hogy ha meg szeretnénk érkezni valahová, nem baj, ha tudjuk, honnan indulunk. A honlapomon található egy játékos, ingyenesen letölthető tesz, ami persze rendkívül szubjektív, ezért nem árt az őszinteség hozzá.
– Szerinted mi az a mozgásforma, ami szinte mindenkinek jó lehet, főleg 40 felett?
– Válasszunk bármilyen mozgásformát, azt végezzük magas minőségben. Nem számít, hány kilóval guggolsz, az számít, az mennyire szép, mert ami szép az jó is. Ami pedig jó, az épít és nem rombol, valamint hosszú távon fenntartható. Azt szoktam mondani, hogy az a jó mozgásforma, amit élvezünk, szeretünk, mert csak ezt lehet hosszú időn keresztül végezni. Tehát bármi, csak alapozzuk meg! Erre van egy porgramom az online videótárban Állítsd a helyére! címmel.
– Az Állítsd a helyére! videósorozatban mit találhatunk?
– A program 7 modulból áll. A bevezetőben található egy teszt valamint a használati ajánlás. Foglalkozik a légzéssel, melyben a légzés helyreállítás mellett egy nyugtató légzés is megtalálható. Az alapgyakorlatokat külön videók tanítják, amit végül gyakorlatsorokká összefűzve gyakorolhatunk. Egy modul praktikus tanácsokat tartalmaz a hatékony edzéshez, gyakorláshoz. Megtalálható benne egy ébredés utáni és lefekvés előtti mozgásanyag, és egy relaxálást segítő videó is.Mindezeken kívül tartalmaz önmasszázst és olyan napi rutin kiépítésére ötleteket, amivel fenntarthatóvá válik az elért változás. A legtöbb mobilizáló edzés ott bukik el, hogy az idegrendszeri adaptáció elmarad. A videók többsége időhatékony, de vannak benne hosszabb anyagok is. Szóval elég komplex, pont, mint a testünk. 🙂
– Ha visszanézel az eddigi utadra, mire vagy a legbüszkébb?
– Ez sem egy könnyű kérdés. 🙂 Minden megszerzett papír büszkeség. Jó esetben a képzések alatt megszerzett tudásból áll össze végül a saját rendszer, ami mások életét minőségében javítja. Nekem megvan ez a rendszer, úgyhogy talán ez az.
– Mi az, amit a legszívesebben átadnál azoknak, akik most ismerkednek meg veled és a munkáddal?
– Az alapozás és a természetes mozgásmiták helyreállítása mindig legyen az első lépés, akkor is, ha az idő kevésnek tűnik a kitűzött célig. Sérülten és fájdalommal tele nehéz szeretni és élvezni a mozgást! Pedig a mozgás az élet!
További cikkek a témában: