Válassza az Oldal lehetőséget

Advent: Négy hét remény, fény és ünnepi varázslat

Advent: Négy hét remény, fény és ünnepi varázslat

Az nem csak gyertyagyújtás meg csillogó adventi díszek. Ez az időszak arról szól, hogy végre egy picit megállunk és elkezdünk ráhangolódni az ünnepekre. De mit is jelent ez pontosan? Tarts velem, és együtt felfedezzük az advent valódi mondandóját – a hagyományokat, az érdekességeket, és persze azt is, hogy miért érdemes kicsit lelassítani ebben a rohanó időszakban.

 

Honnan jött az advent, és miért fontos ez?

Tudtad, hogy az advent gyökerei egészen a 4. századig nyúlnak vissza? Akkoriban persze még senki sem lila gyertyákat gyújtogatott vasárnaponként, hanem böjtöltek és imádkoztak. Az advent ugyanis eredetileg arról szólt, hogy a hívők lelkileg felkészüljenek Jézus születésére. Ráadásul nem csak a karácsonyra vártak, hanem Krisztus második eljövetelére is.

Manapság az adventi időszak inkább a lelki feltöltődés és a készülődés jegyében telik. És igen, ebbe bőven belefér egy-egy bögre forralt bor vagy egy pihe-puha takaró alatt eltöltött este a karácsonyi fényekkel. De az advent igazi üzenete – a remény és a – ma is aktuális. Szóval próbálj meg nem csak rohangálni az ajándékok után, hanem élvezd ki ezt a különleges időszakot!

 

Mikor kezdődik az advent? És miért számít ez különlegesnek?

Advent mindig a karácsony előtti negyedik vasárnappal indul, pontosabban azzal, amelyik a legközelebb esik 30-hoz, Szent András napjához. Ez a nap az egyházi év és a karácsonyi ünnepkör kezdete is, így nem csoda, hogy ennyire fontos. A görögkatolikusoknál ráadásul még hosszabb az időszak: náluk hat hétig tart az advent, ahogy azt az 5. századi hagyomány megőrizte.

Az adventi hetek hossza attól függ, hogyan esik a naptár: az utolsó hét lehet egy napos, ha a negyedik vasárnap december 24-re esik, de akár egy teljes hét is, ha az utolsó vasárnap ábban, december 18-án van. Maga december 24. az advent utolsó napja, még nem karácsony, ezért régen böjti nap volt. Innen erednek a hagyományos, egyszerű ételek, mint a hal vagy a má guba. A nap estéje azonban már magában hordozza a várakozás tetőpontját, amit az éjféli mise koronáz meg.

 

Az adventi koszorú: Több mint dekoráció

Ki ne imádná az adventi koszorút? Az illatos fenyőágak, a gyertyák meghitt fénye – egyszerűen varázslatos! De tudtad, hogy az adventi koszorú története eredetileg egy német lelkész találmányához köthető? Johann Hinrich Wichern 1839-ben készítette el az első ilyen koszorút egy óriási kocsikerékből, huszonnégy gyertyával. A gyerekeknek akart segíteni, hogy könnyebben számolhassák a napokat karácsonyig. Praktikus, ugye?

Ma már egyszerűbb a dolog: négy , négy vasárnap. A színek is beszédesek: három lila és egy rózsaszín. A lilák a bűnbánatot, a rózsaszín pedig az örömöt jelképezi – na, ezt gyújtjuk meg a harmadik vasárnapon, hogy érezzük, közeledik a karácsony. Persze manapság már mindenféle ú koszorút találhatsz – minimál dizájn, vintage vagy akár teljesen extrém verziók, de a lényeg, hogy legyen egy kis és elcsendesedés, várakozás az otthonodban.

 

Adventi népszokások: Borbálától Lucáig

Ha valaha vágtál Borbála-napkor (december 4.) cseresznyeágat, akkor máris része voltál egy régi magyar hagyománynak. Ekkor a lányok egy cseresznye- vagy más gyümölcsfától vágnak ágat, és vízbe helyezik. Ha az ág karácsonyra kivirágzik, az a néphit szerint jó szerencsét, bőséget, illetve a lányok számára közeli férjhez menést jelképez. Hogy ez mennyire működik? Hát, egy próbát biztosan megér!

Luca napja, december 13., a magyar néphagyományban különösen gazdag babonákban és szokásokban. Az egyik legismertebb a Luca-szék készítése, amely szerint ezen a napon kezdtek el egy széket faragni, amit karácsony estére kellett befejezni. A szék különleges célt szolgált: ha valaki erre állt az éjféli misén, megláthatta a boszorkányokat a templomban. A Luca-széket azonban a felismerés után gyorsan el kellett égetni, hogy elkerüljék a boszorkányok bosszúját.

 

Hogyan hozd ki a legtöbbet az adventből?

Az advent nem csak a vásárlásról meg a rohanásról szól. Fogj egy jó adventi naptárat (és most nem csak a csokis verziókra gondolok!), amivel minden napra jut egy apró öröm. Lehet ez egy kedvenc karácsonyi film, egy szép vagy akár egy forrócsoki is. A lényeg, hogy legyen benne valami, ami boldoggá tesz!

És ne feledd a közösségi élményeket sem: látogass el egy adventi vásárba, sétálj a kivilágított utcákon vagy csatlakozz egy rorátéra. Ezek a korai misék még napkelte előtt vannak – igen, fel kell kelni hozzá –, de olyan különleges hangulata van, hogy egyszer mindenképp érdemes kipróbálni.

Az advent tehát nem csak a karácsony előszobája, hanem egy lehetőség arra, hogy kicsit megálljunk, feltöltődjünk, és élvezzük az ünnepi készülődés minden pillanatát.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!