André Kertész emléke előtt tisztelegve: Padavatás a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében
Születésének 130. évfordulója alkalmából padot avattak André Kertész, a világhírű magyar fotóművész tiszteletére a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében. Az esemény szimbolikus zárása volt a „Kertész 130” emlékévnek, amely számos kiállításon és programon keresztül hozta közelebb a közönséghez a 20. század egyik legkiemelkedőbb fotóművészének munkásságát.
A Kertész-pad: Egy történelmi gesztus
Az ünnepség során a múzeum egyik padját jelképesen André Kertésznek dedikálták, emléket állítva a művésznek, akinek egy híres fotóján éppen ez a helyszín látható. A padot egy emléktábla is jelöli, amely a látogatókat Kertész munkásságának fontosságára és a múzeum történeti szerepére emlékezteti.
Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója így fogalmazott:
„Ezzel a gesztussal tisztelgünk a XX. század egyik legnagyobb, világhírűvé vált magyar fotóművésze előtt, akinek jelentős hagyatékát őrizzük a Magyar Nemzeti Múzeumban. André Kertész egyik jól ismert fotóján a múzeum kertjében látható egy pad, pontosan itt, amelyet mostantól Kertész-padként fogunk emlegetni.”
Magyarország és Franciaország közös öröksége
Matthieu Berton, a Francia Intézet igazgatója ünnepi beszédében kiemelte Kertész szerepét a magyar és francia kulturális kapcsolatok történetében. A művész Párizsban talált otthonra és ihletre, ahol világhírűvé vált, ugyanakkor mindig megőrizte magyar gyökereit. Párizsban készült fotói, melyek között a város iránti szeretet és költői látásmód tükröződik, mára ikonikus művészeti alkotásokká váltak.
Az esemény különleges színfoltja volt, amikor Sophie Sellier kulturális attasé felolvasta Paul Dermée 1927-ben írt versét André Kertészről, amelyet Fisli Éva, a múzeum Történeti Fényképtárának vezetője tolmácsolt a közönség számára magyar fordításban.
Az emlékév mérföldkövei
A „Kertész 130” emlékév alatt több helyszínen is bemutatták André Kertész eddig nem látott fotóit. A tárlatok Esztergomban, a Magyar Nemzeti Múzeum Balassa Bálint Múzeumában, valamint Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban kaptak helyet. Az év során kiemelt figyelmet kaptak Kertész korai, Magyarországon készült munkái, amelyek eddig kevésbé voltak ismertek a nagyközönség előtt.
A kiállítások kurátora, Fisli Éva, részletes kutatómunkát végzett, amelynek során egy, az 1920-as évek elején a Múzeumkertben készült fotó helyszínét is sikerült azonosítania. Ez a kép különösen fontos, hiszen Kertész azon időszakából származik, amikor az ifjú amatőr fotósból tudatos művésszé vált.
André Kertész öröksége: Kapocs a múlt és jelen között
A Magyar Nemzeti Múzeum 2021-ben vásárolt meg New Yorkból 1163 Kertész-kópiát, amelyek az emlékév kiállításainak gerincét alkották. Ezek között 943 kontaktkópia, 59 nagyobb méretű vintázs fotó, 151 polaroid, valamint néhány személyes kép és kollázs is szerepelt. A tárlatok és a hozzájuk kapcsolódó kiadványok új perspektívából mutatták be Kertész életművét, megvilágítva az alkotói út kevésbé ismert állomásait.
A padavatás és az emlékév programjai nemcsak André Kertész munkásságának jelentőségére hívják fel a figyelmet, hanem arra is, hogy a művészet miként képes hidat építeni generációk, kultúrák és nemzetek között. A „Kertész-pad” a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében méltó emléket állít egy olyan művésznek, aki kamerájával a világot is közelebb hozta hozzánk.
További cikkek a témában: