Válassza az Oldal lehetőséget

Autószerelés nőknek – Avagy alapvető autószerelési és -karbantartási tippek, amiket egy nőnek is érdemes tudni

Autószerelés nőknek – Avagy alapvető autószerelési és -karbantartási tippek, amiket egy nőnek is érdemes tudni

Vannak élethelyzetek, amikor nincs mellettünk olyan férfiember, aki az autó körüli feladatokat ellátná vagy legalábbis fejben tartaná és intézné. De ettől még az autóval foglalkozni kell, különben hamar megbosszúlja magát. Szerencsére nem kell szerelőnek lenned ahhoz, hogy alapvető ismereteid legyenek az autódról. Egy kis tudatossággal elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket, és magabiztosabban ülhetsz a volán mögé. Íme, néhány egyszerű, de hasznos karbantartási tipp, amit érdemes megjegyezni.

 

1. Az autó folyadékai: a motorod éltető elemei

Az autód folyadékai olyanok, mint a kedvenc arcápolóid: ha megfelelő szinten és állapotban vannak, minden simán megy, de ha elhanyagolod őket, hamar jönnek a problémák. A motorolaj gondoskodik arról, hogy az autód belül is gördülékenyen működjön, a hűtőfolyadék pedig megakadályozza, hogy túlmelegedjen vagy télen megfagyjon. És ne feledkezz meg a szélvédőmosóról sem – hiszen az átlátható kilátás nem egy elhanyagolható tényező közben. Ha ezeket időnként ellenőrzöd és feltöltöd, az autód mindig csúcsformában lesz.

Mit ellenőrizz?

Motorolaj: Havonta egyszer ellenőrizd az olajszintet. Használj egy tiszta papírtörlőt, hogy lásd a pálcán jelzett szintet. Ha alacsony, pótold a megfelelő típusú olajjal. Hogy milyen olaj kell bele, megtalálod az autó kézikönyvében. Fontos! Ez nem egyenlő a motorolajcserével! A szakszerű olajcsere nagy tapasztalatot igényel, így azt már érdemes szakemberre bízni. Autótípustól függően 10 000 – 30 000 kilométerenként szükséges olajat cserélni.
Hűtőfolyadék: Nézd meg, hogy a tartály folyadékszintje a minimum és maximum jel között legyen.
Szélvédőmosó: Sose hagyd üresen! Télen fagyálló típust használj belőle!

 

2. Gumik: minden a megfelelő tapadásért

A gumik nemcsak a tapadásról szólnak, hanem arról is, hogy mindig magabiztosan urald az utat – bármilyen az időjárás. A nyári gumik napsütésben és aszfalton ragyogóan teljesítenek, de ha jön a hideg, a keményebb anyaguk miatt csúszósabbá válhatnak. A téli gumik viszont úgy simulnak a jégre és hóra, mint a legkényelmesebb csizmád a havas járdára. Ha a gumik kopottak vagy sérültek, az olyan, mintha egy csúszós táncparketten próbálnál megállni tűsarkúban – nem igazán működik!

Mit ellenőrizz?

Keréknyomás: a kényelem és a között! Ideális nyomásértékeket a kézikönyvben vagy az ajtókeret matricáján találsz.
Barázdamélység: Egyszerűen mérheted egy 200 forintossal – ha a perem kilátszik, ideje cserélni a gumikat.
Pótkerék: Győződj meg róla, hogy használatra kész, és a szükséges szerszámok is kéznél vannak.

Tipp:

Ellenőrizd a gumikat minden hosszabb út előtt!

 

3. Akkumulátor: az energiaforrásod őrzője

Az autód akkumulátora olyan, mint a reggeli kávéd – nélküle el sem indul a napod! Ha az aksi nincs rendben, az autó pöccre indulása helyett csak halk kattanást hallasz, és már hívhatod is a segítséget. Télen különösen oda kell figyelni rá, mert a hideg idő gyorsabban lemerítheti, mint egy maratoni sorozatnézés a telefonod akksiját. Néha vess egy pillantást a pólusokra, hogy tiszták-e, és ha lassan indul a kocsi, lehet, hogy csak egy töltésre vagy cserére van szüksége. Egy jól karbantartott akkumulátor garantálja, hogy mindig lendületesen indulhass – stílusosan, persze!

Tartsd karban:

Pólusok tisztítása: Ha rozsdás vagy koszos, egy drótkefe segítségével gyengé tisztítsd meg.
Feszültségmérés: Lassú indulás esetén érdemes megmérni. Ha 12V alatt van, cserére vagy töltésre szorul.

Extra tudnivaló:

Télen az akkumulátor gyorsabban lemerülhet, ezért különösen fontos a rendszeres ellenőrzés.

 

4. Fényszórók és lámpák: világítsd meg az utat!

Az autód lámpái olyanok, mint a nappali : észrevétlen, ha nem marad el a reggeli kapkodásban, de ha hiányzik, azonnal feltűnik! Akár az éjszakai városi fények között cirkálsz, akár egy sötét erdőben autózol, a lámpák nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy te is láss és mások is észrevegyenek. Rendszeresen ellenőrizd, hogy minden világít-e, mert egy kiégett izzó nemcsak balesetveszélyes, de a őrök figyelmét is könnyen felkeltheti. És ha cserélni kell, ne aggódj – pár perc, és már újra ragyoghatsz az úton, akár a reflektorok fényében!

Hogyan ellenőrizd?

Ellenőrizd, hogy működnek-e a fényszórók, indexek és hátsó lámpák. Ehhez nem árt egy segítő is, mert van, amihez bent kell ülnöd a vezetőülésben, a másik tudja megnézni, világít-e. Ilyen pl. a féklámpa. De az is megoldás lehet, ha egy sima felület elé állsz az autóval és azon látod a lámpák fényét a visszapillantóban.

a teendő, ha nem világítanak?

Nézd meg az izzó típusát, és kövesd az autód kézikönyvét a cseréhez. Általában néhány perc alatt megoldható, de van néhány olyan autótípus, aminél a cifra szókincsedre is szükséged lesz, mire hozzáférsz és kicseréled…

 

5. Szűrők: tiszta levegőt mindenkinek!

Az autód szűrői olyanok, mint az arclemosód: segítenek tisztán tartani mindent, ami fontos, és megakadályozzák, hogy a kosz tönkretegye a dolgokat. A légszűrő biztosítja, hogy a motorod mindig friss „levegőhöz” jusson, ami az erőnlétéhez elengedhetetlen. A pollenszűrő pedig a te kényelmedről gondoskodik, hogy a belső tér levegője tiszta és kellemes maradjon – még akkor is, ha odakint tombol az allergiaszezon. Ha ezek piszkosak vagy elhasználódtak, egyszerűen cserélhetők és az autód hálás lesz érte – akárcsak az utasaid!

Mire figyelj?

Légszűrő: A csere sok tényezőtől is függhet. Általános szabály, hogy 15 000 kilométerenként vagy évente egyszer új levegőszűrőt kell venni. Általában könnyen hozzáférhető, némi ügyességgel otthon is megoldható a cseréje. De az is elég, ha tudod, hogy van és meghatározott időnként cserélni kell és gondoskodsz róla, hogy ezen időközönként eljuss az autóddal egy szerelőhöz.
Pollenszűrő: Különösen fontos, ha allergiás vagy. Könnyen kicserélheted otthon, ha hozzáférhető helyen van. De lásd fentebb a B-verziót.

 

6. Készülj fel a váratlanra: vészhelyzeti alapszett

Egy jól összeállított vészhelyzeti alapszett olyan, mint a táskád alján lapuló titkos túlélőkészlet: lehet, hogy ritkán van rá szükség, de amikor kell, megmenti a helyzetet! Az emelő és a kerékkulcs nélkülözhetetlen, ha egy defekt keresztülhúzná a terveidet, az indítókábel pedig akkor jön jól, ha az akkumulátor lemerül egy hideg reggelen. Az elakadásjelző háromszög és a láthatósági mellény nemcsak kötelező, hanem az életedet is megóvhatja, ha baj van. Tartsd ezeket mindig kéznél, és nem érhet meglepetés – a stílusod és a magabiztosságod pedig az úton is veled marad!

Tehát ezek mindig legyenek nálad:

Emelő és kerékkulcs: Kerékcsere nélkülözhetetlen kellékei.
Indítókábel: Győződj meg róla, hogy tudod, hogyan kell helyesen használni, hová kerül az aksi saruin a piros és a fekete rész!
Elakadásjelző háromszög és láthatósági mellény: Bármikor szükséged lehet rájuk! Fontos! Ha autópályán kényszerülsz megállni és már nem jutsz el a következő pihenőig, húzódj le a leállósávba, ne maradj sem a külső, sem a belső sávban. Amilyen gyorsan tudod, kapd elő a láthatósági mellényeket és minél előbb menjetek a szalagkorláton kívülre. Már onnan intézd a vészhívást! Ma már az sem igaz, hogy a leállósávban átlagosan 20 perc a túlélési esély. Átlagosan a megállástól számított nyolc percen belül baleset érheti az ott leálló autósokat.

Praktikus tipp:

Ha hardcord szintre akarod emelni magad, gyakorold a kerékcserét otthon, hogy ne érjen váratlanul az éles helyzet és nem feltétlenül akarsz segítséget kérni az út szélén állva.

 

7. Műszerfalikonok: a titkos nyelv megfejtése

A műszerfal ikonjaival az autód pró veled kommunikálni – mint egy barátnőd, aki figyelmeztet, ha valami nincs rendben. A „” jelzés például olyan, mint egy red flag (piros zászló) egy randin: figyelj rá, mert komoly problémát jelezhet. A gumiabroncsnyomás lámpája pedig azt mondja, ideje felfújni a kerekeket, hogy minden gördülékeny maradjon. Ne aggódj, a férfitársadalom egy jelentős része sem tudja őket, számos kérdés tesz erről tanúbizonyosságot az autós fórumokban… Ha megtanulod ezeket az ikonokat, olyan leszel, mint egy szuperhős a volán mögött – mindig készen állsz, hogy helyesen reagálj bármilyen helyzetre!

Tanuld meg:

Mit jelez a „check engine” lámpa?
Mi a különbség a „gumiabroncsnyomás” és a „hűtőfolyadék hiánya” ikon között?
Meg a többit is…

Miért fontos?

A gyors reagálás csökkentheti a javítási költségeket és növeli a biztonságot. Neten számtalan összefoglaló ábra kering már, amiről meg tudod ezeket tanulni, de az autód kézikönyvében is szerepelni fognak.

 

Tartsd kézben az irányítást – stílusosan!

Ezekkel az alapismeretekkel nemcsak magabiztosabb leszel, de egyúttal megmutathatod, hogy tűsarkakon is lehet profi módon uralni a négykerekűt. Tartsd szem előtt ezeket a tippeket, és indulj útnak stílusosan és biztonságosan! 🚗💃

 



További cikkek a témában:

A szerzőről

Tóth Kriszta

Egész életemet végigkísérte az írás. Kisiskolás koromtól az összes suliújság szerkesztőségében ott voltam, majd a pályafutásomat is az ország egyik legnagyobb városának napilapjánál, illetve régiós havilapjánál kezdtem. Mellettük is számos újságnak, blognak, magazinnak írtam az évek alatt. Az elmúlt pár évben pedig már mint könyvíró is bemutatkozhattam a nagyvilágnak. Eddig két könyvem jelent meg, s a továbbiak is már ott sorakoznak a fiókban vagy legalábbis a fejemben. A TűsarkakON magazint 2021-ben indítottam útjára.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!

Közelgő események