Válassza az Oldal lehetőséget

Az újságírás műfajai – Válságban a szakma

Az újságírás műfajai – Válságban a szakma

Az írást, mint szakmát én még az előző évezredben kezdtem, de még a kétezres évek elején is komolyan vettük azt. Azaz ismertük és betartottuk az műfajainak szabályait. Sajnos, ez ma már kevés szerkesztőségről és kevés újságíróról mondható el. Talán azzal sem állok messze az igazságtól, ha azt írom, hogy ma már nincs is újságírás, ahogyan a tévékben sincs már híradó. ne essék, nem hiszem, hogy épp az én írásomtól változna bármi is, mégis fontosnak érzem, hogy felelevenítsük azokat a bizonyos műfajokat. Hátha épp erre sétál egy erre még fogékony kolléga.

 

Hír

A hír az újságírás legfontosabb és legelterjedtebb műfaja. Célja, hogy gyorsan és tömören tájékoztassa az olvasókat a legfrissebb eseményekről és fejleményekről. A általában a „Mi? Hol? Mikor? Ki? Hogyan? Miért?” kérdésekre adnak választ, és objektív módon mutatják be a tényeket. A hírírás alapvetően tényszerű, mindenféle személyes vélemény vagy érzelem nélkül.

 

Tudósítás

A tudósítás a hírekhez hasonlóan tényszerű műfaj, de mélyebb és részletesebb elemzést kínál egy adott eseményről vagy jelenségről. A tudósítás az esemény helyszínéről származó közvetlen beszámolókat, szemtanúk nyilatkozatait és háttérinformációkat is tartalmazhat. Ez a műfaj lehetőséget ad az újságírónak, hogy részletesebben bemutassa az események mögötti okokat és következményeket.

 

Interjú

Az egy párbeszéd alapú műfaj, amelyben az kérdéseket tesz fel egy interjúalanynak, aki ezekre válaszol. Az interjú célja lehet információszerzés, vélemények megismerése vagy egy adott személy élettörténetének bemutatása. Az interjúk lehetnek strukturáltak, ahol előre meghatározott kérdéseket tesznek fel vagy nyíltak, ahol az interjúalany szabadon beszélhet a témáról.

 

Riport

A egy részletes, átfogó elemzés egy adott témáról, amelyben az újságíró több forrást és nézőpontot vonultat fel. A riportok gyakran alapos kutatómunkát igényelnek, és több nézőpontot is bemutatnak, hogy az olvasó teljes képet kapjon a témáról. A riportok gyakran narratív elemeket is tartalmaznak, így olvasmányosabbak lehetnek, mint a hírek vagy tudósítások.

 

Kommentár

A kommentár egy véleményközlő műfaj, amelyben az újságíró saját véleményét osztja meg egy adott eseményről, jelenségről vagy problémáról. A kommentár célja nem a tényszerű tájékoztatás, hanem az események értelmezése, elemzése. A kommentár írásakor az újságíró személyes nézőpontját helyezi előtérbe, és igyekszik érvekkel alátámasztani álláspontját.

 

Jegyzet

A jegyzet hasonló a kommentárhoz, de általában rövidebb és szubjektívebb. A jegyzetekben az újságíró gyakran ironikusan vagy humorosan világít rá egy problémára vagy osztja meg személyes meglátásait. A jegyzet célja gyakran az, hogy elgondolkodtassa az olvasót vagy egy adott téma kapcsán érzéseket váltson ki.

 

Kritika

A kritika olyan újságírói műfaj, amely egy művészeti alkotásról, például filmről, könyvről, színházi előadásról vagy kiállításról ad értékelést. A kritikus feladata, hogy objektíven és szakszerűen elemezze az alkotást, és megossza véleményét az olvasókkal. A kritika műfaja különleges szakértelmet igényel, mivel a kritikusnak jártasnak kell lennie az adott művészeti területen.

 

Tényfeltáró újságírás

A olyan műfaj, amelyben az újságíró mélyreható kutatást végez, hogy feltárjon egy-egy komoly problémát vagy visszaélést. Ez a műfaj gyakran hosszabb időt vesz igénybe, mivel az újságíró részletesen elemzi az adatokat, dokumentumokat és több forrástól származó információkat. A tényfeltáró újságírás célja, hogy az olvasók elé tárja az igazságot olyan témákban, amelyek jelentős társadalmi hatással bírnak.

 

Ahogy az az újságírás műfajainak leírásából is látszik, az újságokban és híradókban megjelenő anyagok többsége, úgy mint a hír, a tudósítás, az interjú, a riport olyan műfajok, amelyekben nincs helye az újságíró személyes véleményének, politikai világnézetének, ítéletének. Ezekre vannak a kommentárok, jegyzetek. Mégis, ha belenézünk egy-egy esti hírműsorba vagy megnyitjuk bármelyik hírportált, szinte kizárólag olyan anyagokat találunk, amelyekben az adott médium vagy kolléga a saját megíése alapján tálalja a történéseket. Mindez súlyosbítva a hatásaival együttesen vezetnek ahhoz a rengeteg feszültséghez, amelyek manapság oly jellemzőek a társadalmunkra. S ez – különösen szakmabeliként látva – nagyon elszomorító.

A szerzőről

Tóth Kriszta

Egész életemet végigkísérte az írás. Kisiskolás koromtól az összes suliújság szerkesztőségében ott voltam, majd a pályafutásomat is az ország egyik legnagyobb városának napilapjánál, illetve régiós havilapjánál kezdtem. Mellettük is számos újságnak, blognak, magazinnak írtam az évek alatt. Az elmúlt pár évben pedig már mint könyvíró is bemutatkozhattam a nagyvilágnak. Eddig két könyvem jelent meg, s a továbbiak is már ott sorakoznak a fiókban vagy legalábbis a fejemben. A TűsarkakON magazint 2021-ben indítottam útjára.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!

Közelgő események