Démétér Alapítvány: Egy hely, ahol újrakezdődhet az élet
A Démétér Alapítvány idestova 18 éve ad otthont a gyógyuláshoz daganatos és más életveszélyes betegséggel küzdő gyerekeknek. Azért dolgoznak, hogy a családok ne szakadjanak szét a kórházi kezelés hónapjai alatt. 20 évvel ezelőtt a szülők még gyakran méltatlan körülmények között, egy kórházi széken vagy az autóban aludtak, hogy gyermekük mellett lehessenek a kezelés hónapjai alatt. Nem volt lehetőségük főzni, pihenni, lezuhanyozni. A Démétér Házban barátságosan berendezett, saját fürdővel ellátott szobákban lakhatnak, közös konyha, nappali és kert áll rendelkezésre. Sedlák Gabriellával, a Démétér Ház igazgatójával beszélgettem.
– Miért épp Démétér lett az alapítvány neve?
– Démétér a görög mitológiában Földanyát jelenti, aki a nehéz időkben is táplálja a reményt a jobbra és az új élet születésére. Az őssejt-transzplantáción átesett kisbetegeink szüleinek életmentő ereje van. Állandó jelenlétükkel és biztonságot nyújtó szeretetükkel óriási mértékben járulnak hozzá gyermekük gyógyulásához. Mi hiszünk a szülők gyógyító közelségében, ezért lett a nevünk Démétér Alapítvány.
– Mesélne egy kicsit magáról a Démétér Házról, az alapítványról?
– 20 évvel ezelőtt született meg a gondolat, hogy szükség lenne egy helyre, ahol azok a szülők lakhatnak, akiknek vidékről érkeznek a Szent László kórházba gyermekükkel. Itt működik a gyermek csontvelő-transzplantációs központ, ahova az ország minden részéből jönnek, hónapokig tartó kezelésre. Amíg a Démétér Ház nem volt, a szülők borzasztó méltatlan körülmények között, a gyerek ágya melletti széken vagy a parkolóban az autójukban tudtak csak aludni. Pécs, Szeged vagy épp Szombathely mellől nem tudják megoldani az ingázást, a látogatást, és a kezelések utáni első időszakban a heti 2-3 kontroll vizsgálatot sem.
2006-ban jött létre, akkor még csak 6 apartmannal a Démétér Ház, ami a kórház területén, pár percre a betegellátó osztálytól ad otthonos, kényelmes lakhatást a szülőknek, és az első hetek után a lábadozó gyerekeknek is. Azóta folyamatosan bővültünk az igényeknek megfelelően, ma már 14 családnak tudunk egyszerre helyet adni.
– Azt fontos, elmondani, hogy a Démétér Ház nem csak egy lakást biztosít a családoknak. Hogy kell elképzelni az életet a Démétér Házban?
– Rendkívül fontos, hogy mi nem csupán egy anyaszálló vagyunk, hanem minden területen próbáljuk támogatni a családokat ebben a szörnyű helyzetben.
Dolgoznak nálunk pedagógusok, akik minden iskoláskorú gyerekkel külön foglalkoznak, hogy ne kelljen évet ismételniük. Pszichológusok és lelkivezető segít a szülőknek és a gyerekeknek is, megküzdeni a lelki terhekkel. Jár hozzánk gyógytornász és dietetikus is, hogy minél gyorsabb legyen a fizikai felépülés. Ami pedig talán a legfontosabb: mindent megteszünk, hogy a gyerekek a betegség ellenére is gyerekek maradhassanak. Itt külön játszószoba van a kicsiknek és a nagyobbaknak, és rengeteg programot szervezünk nekik: Halloween, Télapó, farsang, tanévzáró – hogy ezekből se maradjanak ki.
– Milyen segítségre, támogatásra van szüksége az alapítványnak? Mivel tudnak segíteni mindazok, akiket megérintett a Démétér Ház története, küldetése?
– Folyamatosan fejlesztjük a Házat és most már az új terápiás központunkat is, és mindig igyekszünk új dolgokat megvalósítani, amivel még könnyebbé tehetjük az érintettek mindennapjait. A honlapunkon megtalálható a Kívánságlistánk, ahol 1-1 konkrét tárgyi eszköz, bútor megvásárlásához vagy épp aktuális fejlesztésekhez lehet hozzájárulni különböző összegekkel. Most éppen arra gyűjtünk, hogy az új terápiás központban minden érintett családnak ingyenesen tudjuk biztosítani az étkezést és a programokat
– Nemrég elnyerte az alapítvány a TEVA Emberarcú Egészségért díjat. Mit jelent mindez az alapítvány számára?
– Nagyon örültünk az elismerésnek és fontosnak tartjuk, hogy a TEVA létrehozta ezt a díjat. Minden lehetséges módon fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a gyógyítás nemcsak fizikai, hanem lelki folyamat is, amihez elengedhetetlen, hogy “emberarcú” legyen az egészségügyben dolgozók munkája. Mi is így állunk a hozzánk kerülő családokhoz, akiktől gyakran kapjuk azt a visszajelzést, hogy mekkora megkönnyebbülés volt a sok bizonytalanság, aggódás, félelem után a Démétér Házba megérkezni, és milyen rengeteget jelent nekik akár csak egy-egy mosoly vagy bíztató szó.
– A Démétér Ház 2006-os indulása óta folyamatosan bővül, fejlődik. Volt, amikor apartmanokkal, volt, amikor a gyerekek és szüleik számára fontos szolgáltatásokkal, lehetőségekkel. Talán nem árulok el vele túl nagy titkot, de most egy újabb mérföldkő jött el az alapítvány életében.
– Így van, a fejlődés folyamatos, mindig van ötletünk és szerencsére egyre több támogató magánszemély és cég is mellénk áll ebben. A tavalyi év hatalmas projektje volt az új terápiás központunk, a GyöngyHáz létrehozása. Doboz-Szanazugon, Békés megyében újítottunk fel egy régen megörökölt épületet, és májusban megtarthattuk a megnyitót. Ide azokat a családokat várjuk majd, akik már hazamehettek a kórházból, de a teljes fizikai és lelki gyógyuláshoz még hosszú út áll előttük. Családterápia, élményprogramok, szakemberek fogják itt segíteni őket. Az is fontos, hogy azok a családok, akik régebben együtt küzdöttek a betegséggel a Démétér Házban, és szoros barátság alakult ki köztük, itt újra találkozhatnak – most már egészségesen, felszabadultan.
– Az alapítvány eddigi története alapján nem ez az utolsó bővülés, fejlődés. Mik a további rövid/hosszú távú tervek?
– A következő tervünk a szanazugi központ kertjének a felújítása. Szép, hatalmas terület tartozik a házhoz, ami most még üres, de szeretnénk ide virágokat, gyepet, fákat, pihenőpadokat és egy kis játszóteret is. A szabad mozgás, biztonságos környezetben, rendkívül fontos a gyerekeknek a megerősödéshez, és abban is segít, hogy újra megtanuljanak önfeledten, félelem nélkül játszani. A szülők is így tudják elhinni, hogy a gyermekük most már egészséges. Ez gyakran egy évekig tartó folyamat, a betegségtől való rettegés sokáig megmarad, de bízunk benne, hogy ezen a helyen tudunk segítséget nyújtani, és újra tud indulni az élet.
Ha te is szeretnéd támogatni az Alapítványt, itt megteheted!
További cikkek a témában: