
Egy korszak zárul: A János vitézzel búcsúzik az Erkel Színház az Operaház repertoárjából

Március 2-án, 7-én és 9-én utoljára csendül fel Kacsóh Pongrác legendás daljátéka, a János vitéz az Erkel Színház színpadán. A Magyar Állami Operaház ezzel a három előadással lezárja 75 éves működését a legendás játszóhelyen, amely generációk számára jelentette az opera és az operett világával való első találkozást.
576 alkalommal láthatták a nézők
A Petőfi Sándor elbeszélő költeményéből született János vitéz 1949 óta az Erkel Színház egyik legkedveltebb ifjúsági előadása volt. A Magyar Állami Operaház összesen 576 alkalommal játszotta itt a darabot, amelynek első bemutatója a Városi Színház néven működő intézmény falai között történt. Az 1949-es premier különlegessége, hogy az azóta legendává vált Mikó András első önálló rendezése volt, és olyan ikonikus szereplők formálták meg a karaktereket, mint Sárdy János, Melis György és Gyurkovics Mária. Érdekesség, hogy a statiszták között feltűnt Szinetár Miklós, aki akkoriban még főiskolás volt.
Utolsó előadások, új és visszatérő szereplőkkel
A búcsúelőadásokon Boncsér Gergely ismét Kukorica Jancsi bőrébe bújik, Bagó szerepében Cseh Antal, Iluskaként pedig a Párizsi Opera Akadémiájáról hazatérő Brindás Boglárka debütál. Francia királykisasszonyként most először Kapi Zsuzsanna látható, míg a férfi szerepekben feltűnik az Egyesült Államokból visszatérő Najbauer Lóránt, valamint a fiatal tehetség, Halász Gergely.
Az előadás Szabó Máté 2023-as rendezésében kerül színpadra, a látványvilágért pedig Füzér Anni jelmezei, Horesnyi Balázs díszletei és Somogyi Győző rajzainak vetítései felelnek. A produkció a Magyar Állami Operaház Zenekarával, Énekkarával és Gyermekkarával, valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatóinak közreműködésével valósul meg.
Mi lesz az Erkel Színház után?
Bár az Erkel Színházban az János vitéz most elbúcsúzik a közönségtől, az előadás nem tűnik el teljesen a repertoárból: a következő évadokban az Eiffel Műhelyház programjában térhet vissza. Ezzel új korszak kezdődik, de az biztos, hogy az Erkel Színház falai között a magyar operajátszás történetének egy meghatározó fejezete zárul le.
Aki még utoljára szeretné megnézni a János vitézt ebben a legendás térben, annak érdemes mielőbb biztosítani a helyét – a jegyek már most is kapósak!
További cikkek a témában: