Válassza az Oldal lehetőséget

Elhunyt Sopsits Árpád színház- és filmrendező

Elhunyt Sopsits Árpád színház- és filmrendező

Életének 73. évében, hosszan tartó betegség után csütörtökön elhunyt Sopsits Árpád, a magyar színház- és filmművészet meghatározó alakja, Balázs Béla-díjas , forgatókönyvíró. Halálhírét a Magyar Filmművészek Szövetsége közölte, amely saját halottjának tekinti a rendezőt.

 

A színház és a film határmezsgyéjén

Sopsits Árpád 1952. május 2-án született Szegeden, de pályája során szerteágazó érdeklődése és alkotói sokszínűsége révén számos művészeti területen tevékenykedett. Tanulmányait a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán kezdte népművelés és könyvtár szakon, majd a Színház- és Filmművészeti Főiskolán folytatta, ahol 1979-ben szerzett diplomát Makk Károly ában.

Pályafutása kezdetén a Filozófiai Intézetében dolgozott, majd a Mafilmhez került, ahol előbb forgatókönyvíróként, később rendezőként is bemutatkozott. Színházi munkássága szintén meghatározó volt: olyan jelentős intézményekben dolgozott, mint a , a Vígszínház, a Merlin Színház, a Budapesti Kamaraszínház, a , az Új Színház vagy a .

 

Filmjei, amelyek nyomot hagytak

Sopsits Árpád filmes életművében gyakran foglalkozott társadalmi és pszichológiai kérdésekkel, egyéni látásmódja, érzékeny és elmélyült történetmesélése emelte ki kortársai közül. Első játékfilmje, a Céllövölde 1989-ben készült, amely egyből felhívta a figyelmet sajátos alkotói stílusára. A (1992), a (1994), a Rítus (1995), a Derengő (1996), a Légyfogó (1998), a (2001) vagy éppen a Kilengések (2006) mind egyedi atmoszférájú, mély emberi drámákat középpontba állító alkotások.

Legismertebb munkája minden bizonnyal (2016) című pszichothriller, amely egy valós, Magyarországon történt sorozatgyilkosság történetét dolgozta fel. A film olyan sikert aratott, hogy később sorozat is készült belőle.

Utolsó nagyjátékfilmjét, a Mellékszereplők című alkotást 2023-ban mutatták be.

 

Díjak és elismerések

Sopsits Árpád munkásságát számos hazai és nemzetközi díjjal ismerték el. Három alkalommal vehetett át díjat a Magyar Filmszemlén (1990, 1993, 2001), míg A martfűi rém rendezéséért 2017-ben elnyerte a Magyar Filmhéten a legjobb rendező díját.

Alkotásait Bergamóban, Potsdamban, Montrealban, Liege-ben és Parmában is díjazták. 1994-ben Balázs Béla-díjjal, 2002-ben a filmkritikusok díjával és a Gundel Művészeti Díjjal, 2008-ban pedig Vámos László-díjjal ismerték el. 2017-ben a Magyar Filmakadémia tagjai közé választották.

 

Súlyos betegsége és halála

Sopsits Árpád 2023 végén agyműtéten esett át, amelyet követően állapota nem javult, hosszan tartó súlyos betegség után hunyt el. Halála hatalmas veszteség a magyar film- és színházművészet számára, hiszen egy olyan alkotó távozott, aki érzékenyen és mélyrehatóan dolgozott fel társadalmi problémákat, emberi sorsokat.

Pályafutása és öröksége tovább él filmjeiben és azokban a színházi előadásokban, amelyekben munkája révén maradandó nyomot hagyott.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!