Válassza az Oldal lehetőséget

Farsangi hagyományokkal várja a közönséget szombaton a Néprajzi Múzeum

Farsangi hagyományokkal várja a közönséget szombaton a Néprajzi Múzeum

Ha valaha is szeretted volna tudni, hogyan vált egy egyszerű maskara rituális öltözetté vagy ért voltak a farsangi mulatságok a és az udvarlás fontos eseményei, akkor szombaton irány a Néprajzi ! A farsangi időszak hagyományait bemutató egész izgalmas előadásokkal, kézműves foglalkozásokkal és élő zenével várja a látogatókat.

 

Busók, bálok és botrányos filmek

A február 22-i esemény fókuszában a busójárás hagyományai állnak, amelyeket az állandó kiállításban is meg lehet tekinteni. Aki szeretné átélni a busók bőrébe bújás élményét, az most testközelből is kipróbálhatja a busómaszkfaragást, sőt, a hagyományos öltözetet is felpróbálhatja.

A farsangi filmvetítések között igazi különlegesség lesz Boglár Lajos -es dokumentumfilmje, az Asszonyfarsang Mátraalmáson, amely bemutatása után olyan botrányt kavart, hogy az asszonyok többé nem merték megrendezni az eseményt.

 

Zene, tánc és kézműves programok minden korosztálynak

Délelőtt a MÉTA szórakoztatja a családokat, este pedig a Los Andinos ad koncertet. A nap folyamán a látogatók betekintést nyerhetnek a hagyományaiba, míg a legkisebbeknek Turka, a táncoló kecske című bábjáték hozza el a farsangi varázst.

Bognár Szilvia a farsangi lakodalmas dalok rejtelmeibe avatja be az érdeklődőket, és hogy a zene folyamatosan jelen legyen, a múzeum időszaki ában, a Vígan zengjetek, citerák! tárlaton időről időre élő citerazene csendül fel.

 

Farsang régen és most

A farsangi időszak Vízkereszttől hamvazószerdáig tart, és a hagyományos paraszti kultúrában ez volt az az időszak, amikor a kemény munka után végre a mulatozásé, táncé és közösségi eseményeké volt a főszerep.

A múzeumi során szakértők mesélnek arról, hogyan váltak a farsangi bálok a párválasztás kulcsfontosságú alkalmaivá, milyen babonák kötődtek az időszakhoz, és mitől lettek ezek az események olyan népszerűek, hogy még ma is évente tízezrek vesznek részt rajtuk.

A teljes program és további információk a Néprajzi Múzeum honlapján érhetők el. Ha egy kis népi kultúrával átszőtt farsangi hangulatra vágysz, akkor ezt az eseményt nem érdemes kihagyni!

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!