
Hatnapos ünnepség, csütörtökön elrajtol a mohácsi busójárás

Február 27-én kezdetét veszi Magyarország egyik legnagyobb hagyományőrző eseménye, a mohácsi busójárás. A téltemető és tavaszköszöntő ünnepség idén is hat napon át tart, és a szervezők több mint 2600 maskarás részvételére, valamint 100 ezer látogatóra számítanak. Az UNESCO által is jegyzett népszokás immár több mint két évszázada meghatározó része a magyar farsangi időszaknak.
Színes programkínálattal indul a busójárás
A busójárás nyitónapja, csütörtök, a kisfarsang jegyében telik, amelynek keretében busócsoportok, gyermek maskarások és kisbusók vonulnak fel a város utcáin. Délelőtt a „Maszkot ölt apraja, nagyja” programmal indul az eseménysorozat, ahol óvodások és iskolások is bekapcsolódnak a farsangi előkészületekbe. Ezzel egy időben nyílik meg a belvárosi kézműves és népművészeti vásár. A hagyományokhoz hűen, a délutáni órákban indul az első farsangi felvonulás, amelyet gyermek néptánccsoportok bemutatói és interaktív programok követnek. Este koncert és kiállításmegnyitó színesíti a programot.
A pénteki nap a népművészet és népzene jegyében telik: rajzkiállítások, népdaléneklő versenyek, néptáncbemutatók és hagyományőrző kézműves alkotók kiállításai várják a látogatókat. A szombati programokban a tradicionális mohácsi sokac viselet bemutatása kap főszerepet, miközben már kora reggeltől kezdve tamburazenekarok és néptáncegyüttesek gondoskodnak a fesztiváli hangulatról. A látogatók betekinthetnek a maskarafaragás rejtelmeibe, míg a szerb templom udvarában a délszláv gasztronómia ízeivel ismerkedhetnek meg.
Farsangvasárnap: a busójárás csúcspontja
A mohácsi busójárás leglátványosabb eseménye hagyományosan farsangvasárnap zajlik. A busók ekkor csónakokon kelnek át a Dunán, majd a belvárosban vonulnak fel, hogy látványos szertartásokkal búcsúztassák a telet. A Duna-parti ceremónia részeként vízre bocsátják a farsangi koporsót, ezzel szimbolikusan elengedve a hideg hónapokat. Az új busók avatása után az este egy hatalmas máglyagyújtással zárul a főtéren, amely minden évben az ünnepség egyik legemblematikusabb pillanata.
A vasárnapi programokat reggel kilenckor a „Télűzők” busócsoport farsangi készülődése nyitja meg. Napközben a látogatók betekinthetnek a busók felkészülési folyamataiba, maszkfaragó mesterek műhelyeibe, miközben néptáncegyüttesek és tamburazenekarok gondoskodnak a zenei aláfestésről.
Hagyományok és legendák nyomában
A mohácsi busójárás eredetét egy 1783-as feljegyzés említi először, amely szerint a helyi sokac népcsoport tagjai a török hódoltság idején menekültek a Duna túlpartjára. A legenda szerint álruhába öltözve, maszkok mögé rejtőzve tértek vissza, és ijesztő külsejükkel elűzték a babonás törököket a városból. Azóta a busók minden évben borzas bundába öltözve, faragott álarcokkal és jellegzetes kellékekkel – tarisznyákkal, buzogányokkal, kereplőkkel és kolompokkal – búcsúztatják a telet, hogy helyet adjanak a közelgő tavasznak.
A busójárás egyedülálló szellemi és kulturális örökségként 2009-ben első magyarországi elemként került fel az UNESCO reprezentatív listájára, amely elismerés nemcsak a hagyomány különlegességét, hanem annak generációkon átívelő értékét is megerősíti.
A busójárás zárónapjai és közlekedési információk
A hétfő és húshagyókedd programjai elsősorban a helyiek számára kínálnak látványos farsangi eseményeket. Hétfőn a busók házról házra járva tartanak népi hagyományőrző bemutatókat, kedden pedig a szokásos farsangtemetés zárja a fesztivált. A Kóló tértől induló busós felvonulás a főtéri máglyagyújtásban és a tél szimbolikus koporsójának elégetésében csúcsosodik ki.
A szervezők arra figyelmeztetik a látogatókat, hogy a mohácsi nagyberuházások miatt az elmúlt években megszokott parkolási lehetőségek korlátozottak lesznek. A tömegközlekedés használatát javasolják, de azoknak, akik autóval érkeznek, a nagynyárádi autópályalehajtó használatát ajánlják, amelyről dél felől könnyebben megközelíthető a város. Az újmohácsi oldalon parkolók számára komppal vagy személyszállító hajóval is lehetőség nyílik a fesztivál helyszínére jutni.
A busójárás teljes programja és további információk a www.mohacsibusojaras.hu weboldalon és a rendezvény hivatalos Facebook-oldalán érhetők el.
További cikkek a témában: