Válassza az Oldal lehetőséget

Hogyan éljük túl a szeptemberi iskolakezdést?

Hogyan éljük túl a szeptemberi iskolakezdést?

Az iskolakezdés minden évben izgalmas és egyben stresszes időszak lehet a családok számára. Az új tanévvel együtt járó változások, feladatok és elvárások sok szülő számára kihívást jelenthetnek. Azonban nem kell, hogy a szeptember kizárólag az idegeskedésről és a feszültségről szóljon. Sokat segít, ha megpróbálunk szemléletet váltani és inkább könnyedén vesszük ezt az időszakot, nem aggódjuk túl – a szükségesnél jobban.

 

Tényleg mindennek meg kell lennie szeptemberre?

Az iskolakezdés egyik legnagyobb stresszforrása a felké. Sok újságcikk ilyenkor azt javasolja, hogy már augusztusban kezdjük el beszerezni a szükséges felszerelésejet, úgy mint a tanszerek, ruhák és cipők. Vitathatatlan, ha mindent időben beszerezünk, elkerülhetjük a szeptember eleji bolti tömeget és az utolsó pillanatos pánikot, de tegyük szívünkre a kezünket: A legtöbb holmira az első héten még semmi szükség nem lesz, s sok tantárgyból csak az évkezdés után derül ki, hogy pontosan mit is kérnek a pedagógusok. Így ha mégsem rohanunk a boltokba a tanszerlistával, nagy valóűséggel akkor sem fog tragédia történni.

 

Állítsuk fel előre a napirendet

A nyári szü után a visszaállás a rendszeres napirendre kihívást jelenthet mind a gyerekeknek, mind a szülőknek. Fokozatosan vezessünk be egy rendszeres napi rutint, ami magában foglalja a korai lefekvést, a felkelést és a napi feladatok elvégzését. Ezt viszont tényleg érdemes már augusztus második felétől elkezdeni, hiszen ha nyáron nagyobb kilengéseket engedtünk meg magunknak, akkor arról nem lehet egy-két nap alatt visszaszokni. Amennyire lehetséges az órarendek ismerete nélkül, tervezzük meg előre a napirendet. Ez segíthet abban, hogy a könnyebben visszaszokjanak az iskola ritmusába, és csökkenti a reggeli ideges kapkodások számát is.

 

Ne aggódjunk túl sokat

Természetes, hogy anyukaként aggódunk a gyermekeinkért, de fontos, hogy ne hagyjuk, hogy ez az aggodalom eluralkodjon rajtunk. Próbáljuk meg pozitívan szemlélni az iskolakezdést, mint egy új lehetőséget a tanulásra és a fejlődésre. Ha mi magunk nyugodtak vagyunk, az a gyermekeinkre is átragad, így ők is magabiztosabban kezdik az új tanévet. Ne feledjük, hogy nem kell mindennek tökéletesnek lennie, és az apróbb hibák is a tanulás részei.

 

A reggeli aranyat ér

A reggeli rohanás gyakran a legstresszesebb része a napnak. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, tervezzük meg előre a reggeliket. Olyan egyszerű, de tápláló ételeket válasszunk, amelyek könnyen elkészíthetők és a gyerekek is szívesen megeszik. Például készíthetünk előre smoothie alapanyagokat, amit csak turmixolni kell vagy készítsünk zabkását, amit a gyerekek saját ízlésük szerint ízesíthetnek. Ezzel időt spórolunk, és biztosak lehetünk benne, hogy a gyerekek megfelelő energiával kezdik a napot.

 

Tartsuk fenn a családi időt

Az iskola kezdete sok új feladattal és kötelezettséggel jár, de fontos, hogy ne feledkezzünk meg a közös időről sem. A hétvégi , a közös vacsorák és a rövid séták a szabadban mind segítenek abban, hogy a minden tagja kikapcsolódjon és feltöltődjön. Ezek az apró pillanatok hozzájárulnak ahhoz, hogy a családtagok közötti erősek maradjanak, és a gyerekek is érezzék, hogy a tanév kezdete ellenére is számíthatnak a szüleikre.

 

Készítsük elő a másnapi felszerelést előző este

A reggeli kapkodás elkerülése érdekében érdemes már előző este előkészíteni a másnapi iskolatáskát, ruhákat és egyéb szükséges dolgokat. Ha mindent előre összekészítünk, akkor reggel már „csak” fel kell kapni a táskát, és indulhatunk is. Ez a szokás nemcsak időt spórol, hanem csökkenti a reggeli stresszt is.

 

Engedjük el a tökéletességre való törekvést

Fontos, hogy ne próbáljunk meg mindent tökéletesen csinálni. Az iskolakezdés nem arról szól, hogy minden apró részletet hibátlanul teljesítsünk, hanem arról, hogy a gyerekek jól érezzék magukat, és biztonságban induljanak neki az új tanévnek. Ha valami nem sikerül azonnal, vagy ha egy kis hiba csúszik be, az teljesen rendben van. Fogadjuk el, hogy mindannyian tanulunk és fejlődünk ebben az időszakban.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!

Közelgő események