Hogyan segíthet a pszichológus a párkapcsolati problémák megoldásában? – Pszichológusok 2.
A párkapcsolatok dinamikája összetett, tele kihívásokkal és lehetőségekkel. Amikor azonban a mindennapi élet stressze, a félreértések vagy a sebek túl mélyre hatolnak, a párkapcsolat harmóniája könnyen felborulhat. Cikksorozatunk következő részében segítünk megérteni, hogy egy párterapeuta hogyan támogatja a kapcsolati problémák megoldását, és milyen lépések tehetők a boldogabb együttélés érdekében.
Gyakori párkapcsolati problémák és a mögöttük húzódó okok
A párkapcsolatokban előforduló nehézségek sokfélék lehetnek, de sok esetben az alapjuk közös: a nem megfelelő kommunikáció vagy a meg nem értett érzelmi igények. Íme néhány gyakori példa:
Kommunikációs zavarok: Az egymás mellett elbeszélés, a ki nem mondott érzések vagy az állandó kritika romboló hatással lehetnek. Gyakran nem a nézeteltérések okozzák a legnagyobb gondot, hanem az, ahogyan azokat kezeljük.
Bizalomvesztés és hűtlenség: A hűtlenség mögött sokszor mélyebb problémák rejlenek. Ezek felgöngyölítése, ahogyan a bizalom helyreállítása sem könnyű feladat, de lehetséges.
Az intimitás csökkenése: Legyen szó fizikai vagy érzelmi távolodásról, ez gyakran hosszabb ideje húzódó konfliktusok tünete, amelyeket időben felismerve visszafordíthatunk.
Eltérő jövőkép: Az életcélokkal, családtervezéssel vagy életmóddal kapcsolatos eltérések szintén komoly feszültséget okozhatnak, ha nincs kellő nyitottság és kompromisszumkészség.
Mit nyújthat egy párterápia?
A párterápia egy biztonságos, támogató közeg, ahol a felek megérthetik egymást és kapcsolatuk dinamikáját. A terapeuta segít:
Az érzelmi igények azonosításában és megfogalmazásában: Sokszor nem is tudjuk pontosan, mire vágyunk, míg meg nem tanuljuk ezt felismerni.
Hatékony kommunikációs technikák elsajátításában: Hogyan fejezzük ki érzéseinket úgy, hogy a másik értsen és ne támadásnak vegyen?
Megoldási stratégiák kidolgozásában: Közösen találhatók olyan módszerek, amelyek a mindennapi életben is alkalmazhatók a konfliktusok elkerülésére vagy kezelésére.
A kapcsolat megerősítésében: A terápiás folyamat során a pár újra felfedezheti egymást, és megerősítheti az összetartozás érzését.
Honnan tudhatjuk, hogy itt az ideje szakemberhez fordulni?
Nem minden konfliktus igényel terápiát, de vannak árulkodó jelek, amikor érdemes segítséget kérni:
- Ha a viták gyakoriak és mindig ugyanazok a problémák kerülnek elő, látható előrelépés nélkül.
- Ha az egyik fél érzelmileg eltávolodott, vagy egyáltalán nem érzik egymást támogatónak.
- Ha nagyobb törés történt, például hűtlenség, és nem tudják, hogyan lépjenek tovább.
- Ha a párkapcsolati problémák kihatnak a mentális vagy fizikai egészségre, például alvászavart, szorongást vagy depressziót okoznak.
Mit tehetünk mi magunk a harmonikus kapcsolatért?
Bár a párterápia hatékony segítség, a mindennapokban is sokat tehetünk a kapcsolatunkért:
Nyitottság az érzelmek kifejezésére: Ne csak a problémákat osszuk meg, hanem az örömöket, az elismerést és a szeretetet is.
Együtt töltött minőségi idő: Legyenek közös tevékenységek, amelyek erősítik a kapcsolatot.
Kompromisszumkészség: Nem minden kérdésben kell egyetérteni, de fontos, hogy a közös cél érdekében hajlandók legyünk rugalmasnak lenni.
Türelmes és empatikus hozzáállás: A konfliktusok kezelésének alapja, hogy megpróbáljuk a másik fél helyzetét is megérteni.
Külső segítség kérése: Nem kudarc, hanem bátor lépés, ha egy szakember támogatásával próbáljuk megoldani a problémákat.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő szakembert?
Ha eldöntöttük, hogy segítséget kérünk, a legfontosabb, hogy nyitottan és bizalommal forduljunk a szakember felé. Az első találkozó célja a helyzet feltérképezése és a terápiás célok közös meghatározása. Fontos tudni, hogy a pszichológus nem ítélkezik, hanem támogat, és a közös munka során segít megtalálni a megoldásokat.
S hogy ne hagyjuk olvasóinkat teljes bizonytalanságban, cikksorozatunk minden részének végén mindjárt be is mutatunk néhány pszichológust, akikhez bátran fordulhatunk. Ha itt épp nem találsz olyan szakembert, aki a közeledben van, ne csüggedj, a cikksorozat többi része alatt biztosan ott lesz ő is!
Gazdag Enikő – Budapest, 14. kerület
Gazdag Enikő vagyok, pszichológus, pár- és családterapeuta. Felsőfokú tanulmányaimat először német nyelvtanárként, majd humánerőforrás menedzserként szereztem meg, majd utána elvégeztem gyerekkori álomként az ELTE-n a pszichológiát. Szakmai pályám elején megkedveltem a párkapcsolat, párterápia témakörét, így megszereztem még a Magyar Családterápiás Egyesület pár- és családterapeuta címét, ezáltal reisztrált párterapeuta is lettem. Közel 20 éve foglalkozom egyénekkel, párokkal és családokkal. Különféle terápiákat nyújtok: egyéni, pár- és családterápia, és újabban nagy népszerűségnek örvend az online egyéni és párterápia, nagyon sok külföldön élő magyar kliensemnek nyújtok segítséget videócset formájában.
A hozzám fordulók a következő témákban keresnek meg: önismeret, párkapcsolati konfliktusok, párterápia (megcsalás, elhidegülés, rossz kommunikáció stb.), családterápia (testvérkonfliktusok, gyerek-szülő konfliktus, családi rendszer zavara), válásterápia, karrierrel kapcsolatos kérdések és kiégés (ez a téma a HR-es végzettségem és gyakorlatom miatt is közel áll hozzám).
Elsősorban rendszerszemléletben dolgozom, ami azt a megközelítést jelenti, hogy az egyén elválaszthatatlan attól a mintától, családtól, ahonnan jön, ezért a transzgenerációs örökségek jelentősen meghatározzák a személy viszonyulásait, kapcsolatait és működését. Azok a minták, amelyek hátráltatják a jelenben őt, átdolgozhatóak együtt asszertívabb megoldásokra. A cél az, hogy az egyén a jelenben tudatosabb legyen, jobban rálásson a saját működésére, és ezáltal a kapcsolatait is jobban tudja működtetni.
Általában egy terápia a témától függően 10-12 alkalom, de lehet ennél rövidebb vagy hosszabb is. Zuglóban, a XIV. kerületben van a magánrendelőm, itt fogadom a klienseket. Várom szeretettel a hozzám fordulókat.
Pósfai Natasa – Budapest, 6. kerület
Pósfai Natasa vagyok, 2017-ben szereztem pszichológusi diplomát az ELTE-n, ám a pszichológia tudománya, már évekkel tanulmányaim megkezdése előtt jelen volt az életemben. Személyesen tapasztaltam meg, mennyi megértést, felismerést meríthetünk a tanácsadási folyamat során, és ezek az új tapasztalatok mennyiben hozzájárulnak ahhoz, hogy azt az életet élhessük, melyre mindig is vágytunk. Ezt a megtapasztalt jót szeretném megosztani a hozzám forduló kliensekkel is.
Hitvallásom, hogy mindenkiben sokkal több erőforrás lakozik, mint amit mindennapjaink során használunk, ezáltal a megoldás a nehezebb helyzetekre mindenkiben benne rejlik, pszichológusként pedig a változáshoz vezető kulcs megtalálásában nyújthatok segítséget.
Klienseim első sorban olyan személyek, párok vagy családok, akiknek az életében különböző elakadások, krízisek vagy épp szorongások adódtak, mint például az egyén környezetében, vagy a párkapcsolati, családi dinamikában kialakult konfliktusok, veszteségek, vagy épp múltbeli elakadások feloldása, valamint az ezekből való érzelmi továbblépés.
Roboz Gabi – Budapest, 5. és 17. kerület
Tanácsadó szakpszichológusként egyéni konzultációval, párterápiával, családterápiával foglalkozom, immár 25 éve. Az ELTE-n végeztem a pszichológus alap- és szakképzést is, a pár- és családterapeuta képzést pedig a Magyar Családterápiás Egyesületnél. Szeretettel várlak, ha életed nem úgy alakul, ahogy szeretnéd, ha házasságod, párkapcsolatod éppen hullámvölgybe ért, ha megoldhatatlannak tűnő családi konfliktusok nyomasztanak vagy akár csak egy kis „gondolatrendezésre” lenne szükséged.
Nehéz élethelyzetekben, krízisekben örömmel segítek megtalálni a kivezető utat. Párterapeutaként segítek megtalálni a megoldást a kapcsolat működési zavarára, a kiegyensúlyozottabb működés kialakításában. Foglalkozom emellett érzelemszabályozási, önbizalom-, figyelemzavar-problémákkal, valamint testsúlyproblémák esetén a lelki tényezők felkutatásával, kezelésével.
Hitem szerint mindennek, ami velünk történik, oka van, és a legtöbb probléma csak egy megoldandó feladat – ebben szeretnék Neked szakértői segítséget nyújtani. Két helyszínen, a 17. kerületben és az 5. kerületben rendelek. Hívj bizalommal!
Fülöp Réka Beáta – Budapest, 11. kerület
Pszichológus, kiképző integratív érintésterapeuta, pszichodráma asszisztens, családállító, női kör vezető, párkapcsolati mediátor, dúla, jógaoktató vagyok.
17 éve indultam el az önismeret és gyógyulás útján, majd kezdtem el másokat is támogatni. Pszichológusi munkám alapját az integrál és transzperszonális pszichológiai szemlélet adja, amiben a nonverbális, szomatikus, személyiségi és transzcendens folyamatok is helyet kapnak. Abban hiszek, hogy a holisztikus megközelítés, az önismereti munka, a test bölcsessége, a természettel való kapcsolódás együtt teremti meg azt az alapot, amelyre építve harmóniában élhetünk önmagunkkal és a világgal.
Egyéni konzultációval, integratív érintésterápiával, párkapcsolati mediálással kísérem a klienseimet. Emellett tartok női-férfi, intimitás és születés témájú önismereti csoportokat, női köröket, szertartásokat.
Integratív érintésterápiás szakmai képzésekkel támogatom az elmélyülést a testtel és érintéssel való munkában.
A nőiség, párkapcsolat, intimitás, testtel való kapcsolat képezi a fő fókuszát segítői munkámnak és az élet kezdeti szakaszai, mint a magzatkor, születés és gyermekkor. Célom, hogy támogassalak az önmagadhoz és másokhoz való mélyebb kapcsolódás és intimitás megtapasztalásában, a test-lélek-szellem harmóniájában.
Lajkó Nóra – Online
Lajkó Nóra tanácsadó szakpszichológus, autogén tréning gyakorlatvezető és szimbólumterapeuta vagyok. 2019 óta dolgozok pszichológusként. Jelenleg online formában, videóhívás útján dolgozom.
Törekszem arra, hogy olyan légkört és kapcsolatot alakítsak ki klienseimmel, ahol meg tudnak osztani bármit, amit akkor és ott jó szívvel megtennének. Támogatom a klienseimet abban, hogy saját nehézségeikre saját megoldásikhoz kerüljenek közelebb. Általában olyan élethelyzetekkel dolgozom, amik bármelyikünk életében előfordulhatnak, mint például kapcsolati problémák, veszteségek, krízishelyzetek, önismereti kérdések vagy stresszkezelés.
Autogén tréning relaxációs módszerrel is dolgozom, ami igazi erőforrás lehet számunkra a mindennapokhoz, hogy az élet kihívásai könnyebben vehetőek legyenek. A szimbólumterápia legnagyobb előnyét abban látom, hogy képek formájában segíti az aktuális helyzet átfogó, mély megértését, valamint magában foglalhatja a változás lehetséges formáit is.
Figyelemmel várom megkeresésed!
További cikkek a témában: