Válassza az Oldal lehetőséget

Hogyan végezhetünk 8 óra munkával mindössze 4 óra alatt? A hatékony munkavégzés titkai

Hogyan végezhetünk 8 óra munkával mindössze 4 óra alatt? A hatékony munkavégzés titkai

Mindenkinek ismerős a helyzet: reggel beülünk az íróasztalhoz, ránézünk a listájára, és tudjuk, hogy egy hosszú,  nagyon hosszú munkanap vár ránk. Vagy épp fordítva: A nap végére kimerülten nézünk az órára, és még mindig egy csomó feladat van hátra. Pedig ott ültünk a számítógép előtt nyolc órát vagy talán még többet is! Akkor vajon hol ment el az ?

 

lenne, ha azt mondanám, hogy ezt a munkát akár a felére is csökkenthetnénk? Nem arról van szó, hogy kevesebbet dolgozunk, hanem arról, hogy okosabban végezzük el ugyanazt a feladatmennyiséget. Célzottan, fókuszáltan, megszakítások nélkül. Készen állsz, hogy felfedezd, hogyan válhatsz hatékonyabbá és szabadíthatsz fel több időt a napodban? Nézzük meg a 8 órás munkanap rövidítésének titkát!

 

A multitasking mítosza – Miért nem jó, ha egyszerre több dologra koncentrálsz?

Manapság azt gondolhatjuk, hogy ha egyszerre több dologra figyelünk, azzal időt spórolunk. De ez hatalmas ! Kutatások szerint a nemhogy növeli a hatékonyságot, hanem épp ellenkezőleg: csökkenti azt. Ha egyszerre próbálsz válaszolni e-mailekre, dolgozni a prezentációdon, és közben még a kollégád kérdéseire is reagálni, akkor az agyad folyamatosan váltogat a feladatok között. Ezzel nemcsak lassabban haladsz, de a figyelmed is megoszlik, így nagyobb a hibázás esélye.

Megoldás? Az egységnyi idő elve: egyszerre csak egy dologra koncentrálj, és fejezd is be azt, mielőtt továbblépnél. Így nemcsak gyorsabb leszel, de a minőség is javul.

 

Időzített munkablokkok – A Pomodoro-módszer

Az időmenedzsment mesterfogása a Pomodoro-módszer, amelynek lényege, hogy a munkát rövid, fókuszált időszakokra bontjuk le. A Pomodoro módszer 25 perc fókuszált munkából és 5 perc szünetből áll. Ha ez a tempó túl intenzívnek tűnik, kezdheted hosszabb blokkokkal is, például 40 perc munka és 10 perc pihenő. A lényeg, hogy a munkaidő alatt kizársz minden zavaró tényezőt – tehát semmi , e-mail vagy kávészünet! Miért hatékony? Mert amikor tudod, hogy csak 25-40 percet kell koncentrálnod, az agyad sokkal könnyebben fókuszál a feladatra.

Hogyan alkalmazd? Kezdj minden munkanapot azzal, hogy összeírod, mi az a 3-4 legfontosabb feladat, amit aznap el kell végezned. Majd oszd fel őket 2-3 Pomodoro-blokkra. A nap végére elámulsz, hogy mennyi mindennel végeztél!

 

Prioritások felállítása – A 80/20-as szabály

Nem minden feladat egyformán fontos. A 80/20-as szabály, más néven Pareto-elv, kimondja, hogy a munkánk eredményeinek 80%-a az erőfeszítéseink 20%-ából származik. Magyarul: a feladataid egy kis része hozza a legtöbb eredményt, a többi csak időt rabol. Ezért mielőtt nekilátsz a napnak, gondold végig: Mi az, ami igazán számít? Ha például a munkaidőd 4 óráját e-mailezésre fordítod, de valójában csak néhány ügyfél válaszára lenne szükség, akkor rengeteg időt pazarolsz el.

A trükk: szánj 5 percet arra, hogy kiválaszd azokat a feladatokat, amelyek a legnagyobb hatással lesznek az eredményeidre, és fókuszálj ezekre először. Minden más ráér később.

 

Dolgozz a bioritmusoddal – Mikor vagy a leghatékonyabb?

Nem mindegy, hogy reggel 9-kor vagy délután 3-kor próbálod megoldani a bonyolultabb problémákat. Mindenkinek más a bioritmusa, más időpontban éri el a csúcs teljesítményét. Van, aki reggel a legenergikusabb, míg mások este érzik magukat csúcsformában. Figyeld meg, mikor vagy a legtermelékenyebb, és a legfontosabb, legnehezebb feladataidat időzítsd erre az időszakra.

Például, ha reggel 9 és 11 között vagy a legaktívabb, akkor ezeket az órákat használd ki a kreatív munkákra, amelyek teljes fókuszt igényelnek. Délutánra időzítsd az adminisztrációs, kevésbé igényes teendőket, hogy a nap végére se merülj ki teljesen.

 

A megszakítások megszüntetése – Zárd ki a zavaró tényezőket!

Mennyiszer fordul elő, hogy épp elmerülsz egy feladatban, amikor megszólal a telefon, egy kolléga bekopog vagy egy e-mail értesítés felvillan a képernyődön? Ezek az apró megszakítások nemcsak kizökkentenek, de visszarázódni a feladatba akár 20 percet is igénybe vehet! Szorozd fel ezt naponta tízszer, és máris elúszott a produktív időd fele!

Megoldás: Zárd ki a világot! Kapcsold ki az értesítéseket, tedd le a telefonod, és jelezd a kollégáidnak, hogy „fókuszidőben” vagy. Hidd el, senki nem fog megsértődni, ha tudják, hogy épp fontos feladaton dolgozol.

 

A szünetek fontossága – Kevesebb munka, több eredmény?

Bár elsőre ellentmondásosnak tűnhet, de a rendszeres szünetek növelik a produktivitást. Az agyad nem képes órákon át folyamatosan magas fordulatszámon dolgozni – szüksége van pihenésre, hogy újra feltöltődjön. Egy 5-10 perces szünet után a koncentrációd és a kreativitásod is újra magasabb szinten működik.

Tippek a pihenéshez: Menj ki a szabadba, sétálj egyet, igyál egy pohár vizet vagy végezz néhány nyújtógyakorlatot. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy frissebben térj vissza a munkához.

 

Delegálj, amit csak lehet!

Lehet, hogy mindent magad akarsz csinálni, de ez egyenes út a túlterheltséghez és a lassú munkához. Nézd át a feladataidat, és gondold végig: van-e olyan, amit más is el tud végezni helyetted? Ez lehet egy adminisztratív feladat, egy megszerkesztése vagy akár az, hogy valaki más válaszolja meg az egyszerű e-maileket.

Ha nem tudsz kollégára bízni dolgokat, gondolkozz el azon, hogyan automatizálhatnád a feladatokat. Rengeteg szoftver és eszköz létezik, amely képes átvenni tő az időrabló, monoton feladatokat, mint például az adatrögzítés vagy a közösségi posztok ütemezése.

 

Az „anti-to-do list” – Ne felejtsd el az elért eredményeket!

Az egyik legnagyobb motivációgyilkos, ha egész nap dolgozol, de úgy érzed, mintha semmit sem csináltál volna. Itt jön képbe az úgynevezett „anti-to-do list”. Ez nem más, mint a nap végén összeírt lista arról, amit már elvégeztél. Hihetetlenül jó érzés lesz látni, hogy mennyi mindent kipipáltál, és segít abban is, hogy a következő napra célzottan tervezd meg a feladataidat.

Ahelyett, hogy csak a lemaradást nézed, vedd észre, hogy mennyit haladtál előre, és legyél büszke rá! Ez az apró trükk nemcsak motivációt ad, hanem segít abban is, hogy tisztábban lásd: mely feladatok voltak igazán értékesek, és melyek voltak csak időpazarlók.

 

Hatékony munkakörnyezet

Az ideális munkakörnyezet kialakítása sokkal fontosabb, mint gondolnád. A felesleges zaj, a rendezetlen asztal és a folyamatos e-mail-értesítések elvonják a figyelmedet, és lassítják a teljesítményedet. Tedd rendbe az íróasztalodat, kapcsold ki a zavaró tényezőket, és alakíts ki egy olyan teret, ahol tényleg a munkára tudsz koncentrálni.

Ne feledd: a hatékony munka nem a „többet dolgozásról”, hanem a „jobban dolgozásról” szól. Ha sikerül a fenti technikákat beépítened a napi rutinodba, garantáltan kevesebb idő alatt is elvégezheted azt, amit korábban nyolc órába sűrítettél!

 

Ne felejtsd el megjutalmazni magad!

Ha sikeresen elvégezted a feladataidat a tervezett időn belül, ne sajnáld magadtól a jutalmat! Legyen az egy finom sütemény, egy kellemes séta vagy egy gyors csevej a kollégákkal – a lényeg, hogy megéld a sikerélményt. Így a hatékonyabb munka nemcsak gyorsabb, de sokkal élvezetesebb is lesz!

 

Hogyan lesz 8 órából 4?

Tehát a titok nem abban rejlik, hogy varázsütésre kétszer olyan gyorsan dolgozol, hanem abban, hogy minden zavaró tényezőt, szükségtelen feladatot és időkiesést minimalizálsz. Ha követed ezeket a módszereket, nemcsak 4 órányi munkára rövidítheted a napodat, hanem garantáltan hatékonyabb és nyugodtabb leszel. És hogy mihez kezdesz a felszabadult idővel? Az már csak rajtad múlik!

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!