
Így óvjuk meg az avar alatt téli álmot alvó sünöket

Ősszel, amikor a fák levetkőzik színes lombkoronájukat, a lehullott levelek és gallyak alatt titkos élet zajlik. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra figyelmeztet minket, hogy az ilyenkor keletkező lomb- és rőzsehalmok a téli álomra készülő sünök kedvenc búvóhelyei. Ahogy a hőmérséklet 8 Celsius-fok alá csökken, ezek az apró emlősök meghúzódnak a levelek között, és megkezdik mély, hosszú álmukat. De hogyan óvhatjuk meg őket a kerti munkák során?
Óvatosan a gereblyével és villával!
A kerti rendezés során összegereblyézett levélkupacok gyakran lesznek sünök ideiglenes menedékei. Az ilyen halmok szétszedésekor fontos, hogy előbb kézzel vagy egy hosszú, nem éles eszközzel – például szerszámnyéllel vagy hosszabb, erős bottal – ellenőrizzük a rakás alját, hogy elkerüljük a sünök sérülését. A lassú és rétegenkénti bontás – fentről lefelé haladva – segít, hogy időben észrevegyük, ha egy tüskés lakó húzódott meg a halom alján. A zaj hatására összegömbölyödő sün tüskéire szúródó levéltörmelék szinte láthatatlanná teszi az állatot, Azonban ha alaposan megfigyeljük a gömbölyded formákat, könnyedén elkerülhetjük, hogy véletlenül megzavarjuk vagy kárt tegyünk az alvó sünökben.
Soha ne gyújtsuk fel a levélkupacokat!
Fontos megjegyezni, hogy 2021 óta országos tilalom vonatkozik az avarégetésre, így semmiképpen se próbáljuk meg helyben elégetni a levél- és rőzsehalmokat. Az ilyen égő kupacokból a sünök nem képesek elmenekülni, hiszen természetes védekező mechanizmusuk az összegömbölyödés – így védik meg magukat a külső fenyegetésektől. Azonban ez a taktika tűz esetén nem segít, és komoly sérüléseket okozhat számukra.
Mi a teendő, ha mégis találkozunk egy alvó sünnel?
Amennyiben egy lombhalom megbontásakor találnánk egy telelő sünt, legjobb, ha óvatosan visszahelyezzük rá a leveleket és ágakat. Ha a halmot fel kell számolni, készíthetünk a közelben egy hasonló kupacot, például egy bokor tövében, ahol a sün nyugodtan meghúzódhat télre, és ez alá kell visszatenni a sünt. Az ilyen kis figyelmességekkel segíthetjük ezeket a rejtőzködő kis állatokat, hogy biztonságban vészeljék át a hideg hónapokat.
További cikkek a témában: