
Jókai 200 – Sulyok Tamás: Jókai Mór a kultúra nagyja, nyelvünk mestere volt

Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából tartottak ünnepélyes megemlékezést kedden a Fiumei úti Sírkertben, ahol Sulyok Tamás köztársasági elnök is beszédet mondott. Az államfő méltatta a reformkori író páratlan életművét, kiemelve, hogy Jókai egyszerre volt a magyar kultúra meghatározó alakja és a nemzet elhivatott krónikása, aki örök érvényű történeteivel egész generációk számára nyitotta meg az irodalom kapuját.
Forradalmár, író és közéleti szereplő
„Jókai Mór hűséges hazafi, megfontolt forradalmár volt, és a magyar kultúra nagyja, nyelvünk mestere” – mondta Sulyok Tamás, felidézve, hogy az író 1848. március 15-én a márciusi ifjak egyikeként a magyar történelem alakítója volt. Az államfő szerint Jókai nem csupán íróként, de parlamenti képviselőként és közíróként is jelentős befolyással bírt, sokszor szavainak nagyobb figyelmet szenteltek, mint a politikai vezetők beszédeinek.
Sulyok Tamás hangsúlyozta: Jókai nem egyszerűen történeteket mesélt, hanem ideálokat teremtett, hősöket adott a nemzetnek, és mindig arra emlékeztette olvasóit, hogy magyarnak lenni büszkeség és felelősség is egyben.
„Számára a nyelv és a történetmesélés volt az igazi fegyver, és ezekkel győzni tudott” – mondta az államfő, kiemelve, hogy Jókai művei nem csupán az irodalmi kánon részei, hanem élő örökség, amelyet nem szabad elfelejtenünk vagy félretennünk.
A Fiumei úti Sírkert egyik legikonikusabb síremléke
Az eseményen Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója is beszédet mondott, hangsúlyozva, hogy Jókai a 19. század legtermékenyebb magyar írója volt, és szinte az egész modern magyar próza neki köszönhető. A Fiumei úti Sírkertben számos történelmi személyiséggel ápolt kapcsolatán keresztül is jelen van, legyen szó Blaha Lujzáról, Kossuth Lajosról vagy Ady Endréről.
A síremléket 1928-ban állították, tervezői tiszteletben tartották Jókai kérését, így sírhantját nem borítja kőlap, hanem virágoskert öleli körül, amelyet növényi motívumokból álló kőfal vesz körül. Az emlékmű 2001 óta védett.
Koszorúk és főhajtás Jókai emlékére
A megemlékezés végén többek között Sulyok Tamás, Móczár Gábor, Jókay Károly (az író oldalági leszármazottja), Turi Attila (a Magyar Művészeti Akadémia elnöke) és Török Petra (a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója) helyeztek el koszorút a síremléknél.
A Jókai 200 emlékév során a közmédia és számos kulturális intézmény kiemelt figyelmet szentel az író örökségének, több program és irodalmi bemutató is várható az év során.
További cikkek a témában: