Válassza az Oldal lehetőséget

Karikó Katalin memoárja Premio Asimov-díjat nyert Olaszországban

Karikó Katalin memoárja Premio Asimov-díjat nyert Olaszországban
TűsarkakON
Írta: TűsarkakON

Karikó Katalin Áttörések – Életem és a tudomány című önéletrajzi könyve újabb rangos elismerést kapott: az olasz középiskolások szavazatai alapján nyerte el a Premio Asimov-díjat. A -díjas tudós a Torinói Könyvvásáron, élő kapcsolatban köszönte meg a díjat, miközben épp Szolnokon tartott előadást – diákoknak, kutatásról, kitartásról, életről.

 

Olaszországból érkezett a díj, a fiataloktól az inspiráció

A Premio Asimov- egy olasz olvasásnépszerűsítő és tudományos kezdeményezés, amely idén Karikó Katalin memoárját jutalmazta az elismeréssel. A Mindenek ellenére címmel olaszra fordított könyvet a tudományos szakkönyvek ötös listájára választották, majd több mint 14 500 középiskolás diák szavazott rá Olaszország 346 intézményéből.

A díjat a Torinói Nemzetközi Könyvvásáron hirdették ki, ahol a rendezvény résztvevőihez Karikó Katalin élő videókapcsolaton keresztül szólt. A kutató meglepő őszinteséggel beszélt arról, hogy kezdetben nem is gondolta volna, hogy egy kutató élete érdekes lehet a nagyközönség számára.

 

Egy memoár, ami határokon át inspirál

A memoárkötet angol nyelven íródott, ám először magyarul jelent meg a közreműködésével. Karikó Katalin, aki ma már a Nobel-díjas kutatók közé tartozik, az SZTE professzoraként továbbra is elkötelezett a tudomány népszerűsítése és az iránt.

A könyv az elmúlt másfél évben tizenöt nyelvre lefordítva jelent meg világszerte, és nemcsak a tudományos világban, de az olvasók körében is osztatlan sikert aratott. Magyarországon a Libri Irodalmi díjat is elnyerte 2024 nyarán.

 

Egy Nobel-díjas vallomásai: stresszről, kitartásról, inspirációról

A Torinóval való kapcsolatfelvétel előtt Karikó Katalin Szolnokon tartott tudománynépszerűsítő előadásokat, ahol a közönségtalálkozón személyesen is dedikálta könyvét az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban. A találkozót egy különleges kiállítás kísérte, amely az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság munkatársai által válogatott portréfotókat mutatott be a kutatóról.

Az eseményen elárulta: Selye János stresszelméletei adtak neki eszközt ahhoz, hogy a kudarcokat és nehézségeket konstruktív módon tudja kezelni. A Nobel-díjhoz vezető út – vallja – a belső hozzáálláson múlott: „azokra a dolgokra kell koncentrálni, amiken mi magunk tudunk változtatni”.

 

Egy új projekt inspirációja: Asimov-örökség magyar mintára?

A után Karikó Katalin arról is beszélt, hogy szeretne hasonló kezdeményezést ösztönözni Magyarországon: egy olyan díjat, amely a középiskolásokat és a tudományos könyveket hozza közelebb egymáshoz. A – amely Isaac Asimov szerző és tudományos ismeretterjesztő emlékét őrzi – remek példa arra, hogyan lehet a fiatalokat aktí bevonni a tudományos gondolkodásba és olvasásba.

Karikó memoárja tehát nemcsak egy tudományos életút lenyomata, hanem egy élő inspirációs forrás. Egy nő, aki világszínvonalú kutatásaival mentette meg emberek millióinak életét – és aki közben nem feledte, honnan indult. Az olasz diákok pedig szavazataikkal azt üzenték: a tudományos hősnők történetei is lehetnek menők, olvasmányosak, sőt, életre szólóan motiválóak.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!