
Lencsevégre kapott világ – A Planet Lens Nemzetközi Természetfotó-és Filmfesztivál legjobb alkotásait díjazták

Látvány, tudatosság, közösség – ezek voltak a hívószavai a jubileumi, tizedik alkalommal megrendezett Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztiválnak, amely május 15–18. között töltötte meg élettel és csodával Veszprém utcáit, tereit és kiállítóhelyeit. A Kék Bolygó Alapítvány és a Nemzeti Filmintézet közös szervezésében megvalósuló esemény már nemcsak környezetvédelmi és természetismereti fesztivál, hanem az egészséges életmód, az elmélyülés és a művészi látásmód ünnepe is lett.
Tíz év, teltház, telitalálat
A négynapos fesztivál programkínálata szinte zsongott: szabadtéri kiállítások, teltházas vetítések, tudományos és művészeti beszélgetések, családi programok és interaktív workshopok követték egymást – minden korosztály megtalálhatta a neki szóló élményt. Az Európa Kulturális Fővárosaként tavaly is reflektorfénybe került Veszprém idén méltó díszlete lett a tízéves jubileumát ünneplő rendezvénynek.
A háttérben már hónapokkal korábban megkezdődött a munka: több száz magyar és nemzetközi pályázó nyújtotta be fotóit és filmjeit, amelyekből szakmai zsűrik választották ki a legkiemelkedőbb alkotásokat.
A természet sok hangon mesél
A május 17-i díjátadó gála valódi ünnep volt, amelyen Áder János, a fesztivál fővédnöke is köszöntötte az alkotókat. Beszédében hangsúlyozta: „A Planet Lens díjakkal elismert alkotásai – de a többiek is – kreatívan, egyedi stílusban, állást foglalva vagy vitára késztetve arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk. Hogy megtanuljuk értékelni azt, amink még van.”
A természetfilmes mezőnyben idén is erős nemzetközi jelenlétet ünnepelhettünk. A legjobb egész estés film a spanyol The Island of the Giant Mothers lett, amely az óriásteknősök világába kalauzolt. A rövidfilmes mezőnyben az Egyesült Királyságot képviselő Pëkëya kapott elismerést, amely egy amazóniai őslakos közösség történetét tárta a néző elé. A nemzetközi animációs díjat az ausztrál Bird Drone nyerte el, amely a humor és líraiság eszközeivel közelítette meg az ember és természet kapcsolatát.
Hazai sikerek – Képek és képkockák a Kárpát-medencéből
A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató filmek közül Jakab Ervin Figyelő folyó című alkotása nyert, amely személyes narrációval és költői képekkel mutatta be a Kis-Küküllő történetét. A film egyúttal az M5 kulturális csatorna különdíját is elnyerte.
A fiatal tehetségek közül Fehér Zoltán bizonyult kiemelkedőnek: Hévíz – Dzsungel a víz alatt című munkájával a 30 év alatti rendezők díját vihette haza. A biodiverzitás témájában Szendőfi Balázs Eltékozolt vizeink című dokumentumfilmje lett a győztes, és ezzel megkapta a Kék Bolygó Díjat is.
A természet arcai – Díjazott fotók a világ minden tájáról
A fotópályázatra 135 fotós összesen 1300 képpel nevezett, ezek közül a legjobb száz került kiállításra a város különböző pontjain. A díjakat hét kategóriában adták át.
A nemzetközi tájkép kategória győztese Andreja Ravnak lett Textúrák című festményszerű, moráviai tájat ábrázoló fotójával. A legjobb természetfotó díját Kaszás Norbert A porondmester című képe érdemelte ki, amely egy pókkal mutatta meg az apró léptékekben rejlő nagyságot.
A fenntarthatóság nemzetközi kategóriájában Kércz Tibor Séta a sztúpán című képe lett a nyertes, egy ceyloni makákó minimalista ábrázolásával. A Kárpát-medence tájkép díját Szirányi István Sétahajó a Dunán című fotója nyerte, míg a természetfotó kategóriában Horváth Ádám A borz világa című, éjszakai felvétele győzött.
A fenntarthatóság magyar díjazottja Szakolczai Krisztina Pusztulásra ítélve című munkája lett, amely egy erdélyi rézbánya okozta környezeti pusztítást örökített meg. A Kék Bolygó Díjat Lőrincz Ferenc A küzdelem című képe érdemelte ki – egy pisztráng és egy lazac között zajló dinamikus pillanat lenyűgöző látványvilágával.
A jövő látképe: a természet lencséjén keresztül
A Planet Lens Fesztivál idén nemcsak a képek, hanem az üzenetek ünnepe is volt. Egy olyan esemény, ahol a művészi kifejezés és a tudományos gondolkodás kéz a kézben jár. A rendezvény emlékeztetett rá, hogy a természet nemcsak téma, hanem társ, inspiráció és felelősség is. A kérdés, amit minden alkotás feltesz: nézünk – vagy látunk is?
További cikkek a témában: