
Magyarország páratlan természeti örökséggel rendelkezik – Fókuszban a magyar szöcskeegér

Magyarország gazdag természeti öröksége nem csupán hazai szinten kiemelkedő, hanem világviszonylatban is különleges értéket képvisel. A miskolci Szeleta Parkban megrendezett Év emlőse program idei nyitórendezvényén Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: Magyarország felelőssége hatalmas az itt őshonos, ritka fajok védelmében, így különösen igaz ez az év emlősévé választott magyar szöcskeegérre.
Egy apró rágcsáló, hatalmas felelősséggel
A magyar szöcskeegér egy olyan bennszülött faj, amely csak a Kárpát-medencében fordul elő, elterjedési területe rendkívül szűk, hazánkban csupán a Borsodi-Mezőségben található meg. Fokozottan védett státusza mellett természetvédelmi értéke egymillió forint, globálisan pedig veszélyeztetett fajnak számít.
Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója kiemelte, hogy a faj hosszú időre eltűnt a tudományos szem elől: 1936 és 2006 között egyetlen élő példányát sem észlelték Magyarországon. Ez is rávilágít arra, hogy egyes védett fajok fennmaradása milyen törékeny, és milyen fontos a természetvédelmi szakemberek és önkéntesek munkája.
Társadalmi szerepvállalás a természetvédelemben
A helyettes államtitkár beszédében hangsúlyozta, hogy a biológiai sokféleség világszerte drámaian csökken, így Magyarország természeti értékeinek megőrzése nemcsak nemzeti ügy, hanem nemzetközi felelősség is. Az olyan kezdeményezések, mint az Év emlőse program és a Vadonleső Program, segítenek a lakosságot is bevonni a természetvédelmi törekvésekbe.
Füredi Kornél Béla, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta: a Vadonleső Program önkéntes alapon gyűjt elterjedési és veszélyeztetettségi adatokat védett fajokról, jelenleg 18 állat- és növényfaj szerepel az adatbázisban. Az eddigi bejelentések száma meghaladja a 18 ezer adatot, és évente átlagosan ezer új megfigyelés érkezik a természetvédelmi adatbázisba.
Természetvédelem – stratégiai kérdés
Balczó Bertalan kiemelte, hogy a természetes ökoszisztémák védelme nem csupán esztétikai és morális kötelesség, hanem gazdasági és stratégiai kérdés is. A természet biztosítja a tiszta levegőt, a víztisztítást, a beporzást és az éghajlat szabályozását – ezek nélkül az emberi életminőség is jelentősen romlana.
A természetvédelem modernizálása érdekében a kormány egymilliárd forintos fejlesztési projektet indít a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer korszerűsítésére a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz) keretében. Ennek célja egy átfogó országos természetvédelmi adattár létrehozása, amely megkönnyíti a biológiai sokféleséggel kapcsolatos információk hozzáférését és felhasználását.
Miért fontos az év emlőse program?
A 2014-ben elindított Év emlőse program minden évben egy-egy veszélyeztetett fajra irányítja a figyelmet. Az év során szakmai és ismeretterjesztő programok, természetvédelmi akciók zajlanak, hogy a társadalom jobban megismerhesse a kiemelt figyelmet érdemlő állatokat.
A magyar szöcskeegér megőrzése nem csupán egy kis rágcsáló jövőjéről szól, hanem arról is, hogy Magyarország képes-e megóvni egyedi természeti örökségét. Mert ha a kis fajokat nem tudjuk megmenteni, akkor a nagyokkal is bajban leszünk.
További cikkek a témában: