
Magyarország új korszakot nyitott az űrkutatásban – Megnyílt a HUNIVERZUM látogatóközpont a Millenárison

A világűr felé nyitott új korszakot Magyarország: a budapesti Millenárison hétfőn megnyílt a „HUNIVERZUM – Magyarok a világűrben” látogatóközpont, amely nemcsak egy kiállítótér, hanem egy új szimbolikus kezdet is a hazai űrkutatásban. A megnyitón Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos úgy fogalmazott: hazánk már nem mellékszereplő, hanem kezdeményező és megbecsült partner ezen a gyorsan fejlődő területen.
A rendezvényen videóüzenetben megszólalt Kapu Tibor kutatóűrhajós, Charles Simonyi kétszeres űrutazó, és jelen volt Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós is. A kiállítás célja, hogy a múlt eredményein keresztül bemutassa a jelen sikereit, és inspirálja a jövő generációit a csillagok felé vezető úton.
Húsz ország, tucatnyi partner, új korszak
„2018-ban, amikor a magyar űrkutatás a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alá került, hosszú évtizedeket követően új lendületet vett ez a különleges szakterület” – idézte fel Ferencz Orsolya a kiállítás megnyitóján. Az elmúlt években több mint húsz együttműködési megállapodást kötött Magyarország országokkal, űrügynökségekkel, valamint a világ vezető űripari vállalataival – tette hozzá.
A miniszteri biztos szerint mára „bátran kijelenthetjük, hogy egy új korszakot nyitottunk”. Úgy fogalmazott: a világűr gyorsan fejlődő szektora óriási lehetőségeket rejt, és egy sikeres nemzet, mint Magyarország, nem maradhat ki ebből. „Kötelességünk, hogy részesei, formálói legyünk ennek a jövőnek.”

Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos – Megnyílt a HUNIVERZUM látogatóközpont a Millenárison
A HUNOR-program: tudományos szenzáció, nemzeti inspiráció
Ferencz Orsolya kiemelte, hogy a magyar űrkutatás zászlóshajója kétségtelenül a HUNOR – Magyar Űrhajós Program, amelynek keretében Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén csaknem harminc magyar tudományos kísérletet végez el tíz tudományterületen. „Ez nemcsak tudományos szenzáció, de példátlan lehetőség is arra, hogy a magyar tudás és innováció nemzetközi környezetben mutassa meg magát” – mondta.
A program célja ugyanakkor nemcsak technológiai és tudományos előrelépés: „Kiemelkedően fontosnak tartjuk, hogy már középiskolás korban megszólítsuk a fiatalokat” – hangsúlyozta a miniszteri biztos. Mint hozzátette, „azért dolgozunk, hogy a fiatal generációk ne csak szemlélői, hanem alakítói legyenek annak a jövőnek, amely már a küszöbön áll.”
Üzenetek az űrből: Kapu Tibor, Charles Simonyi és Farkas Bertalan
A megnyitón videóüzenetben jelentkezett be Kapu Tibor is az Egyesült Államokból, ahol a felkészülés utolsó szakaszában tart. Mint elmondta, hamarosan karanténba vonulnak, hogy biztosítsák az egészséges indulást az űrállomásra. „Folyamatosan tanultunk az űrállomáson való élet és munka sajátosságairól, a kísérletek lebonyolításáról, az űrkapszulák és rakéták működéséről, de olyan különleges tréningeken is részt vettünk, mint a helikopterből való víz alatti kimenekülés, a centrifuga- vagy túlélőképzés.”
Hangsúlyozta: a küldetés során magyar egyetemek, kutatóintézetek és vállalatok projektjeit valósítja meg, ezzel is hozzájárulva a hazai tudományos és innovációs eredmények nemzetközi elismertségéhez. „Nagy büszkeség számomra, hogy mindezt egy olyan program részeként tehetem meg, amely nemcsak a technológiai és tudományos előrelépést szolgálja, hanem a jövő generációt is inspirálja” – fogalmazott.
Charles Simonyi, az első magyar származású űrturista is üzent Kapu Tibornak. Mint mondta, „semmiféle tankönyv vagy szimulátor nem tudja érzékeltetni azt a nagyszerű érzést, ami ott fent vár rád”. Egy gyakorlati tanáccsal is szolgált: az indulás előtti héten fokozatosan emelje meg az ágya végét egy téglával vagy hasonló módon. „Ezzel hozzászoksz ahhoz, hogy a vér a fejedbe gyűlik, ami e felkészülés nélkül rossz közérzetet okozhatna az út első napjaiban” – magyarázta.
Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós személyesen vett részt a megnyitón. A fiatalabb generációt buzdítva azt üzente: „keresd azt a kis Kárpát-medencét, aminek a közepén ott van a mi 93 ezer négyzetkilométerünk.” Hozzátette, azt kívánja Kapu Tibornak és tartalékosának, Cserényi Gyulának, hogy „fogadják őket ugyanolyan tisztelettel, szeretettel, mint ahogy 45 évvel ezelőtt Magyari Bélát és Farkas Bertalant fogadta a magyar nép”.

Farkas Bertalan, űrhajós – Megnyílt a HUNIVERZUM látogatóközpont a Millenárison
A HUNIVERZUM: kapu a világűrhöz – és a jövőhöz
Ferencz Orsolya a látogatóközpont megnyitását úgy jellemezte, mint egy új tér megnyílását. „A mai nappal nemcsak egy kiállítás nyílik meg, egy új tér is feltárul előttünk, a magyar tudomány és oktatás világűr felé vezető útja.” A tárlat célja, hogy közérthető módon mutassa be hazánk történelmi és jelenkori űrkutatási teljesítményét, inspirálva ezzel a jövő tudósait és mérnökeit.
A miniszteri biztos zárásként azt mondta: „A XXI. század történelmét a világűrben írják.” Ez az út pedig – most már kijelenthetjük – magyar kezekkel is formálódik.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
További cikkek a témában: