Válassza az Oldal lehetőséget

Meghosszabbítja a Dívák & Ikonok kiállítását a Magyar Zene Háza

Meghosszabbítja a Dívák & Ikonok kiállítását a Magyar Zene Háza

A nagy érdeklődésre való tekintettel tovább, szeptember 29-ig várja a látogatókat a Dívák & Ikonok kiállítás a Magyar Zene Házában. A májusi nyitás óta több mint 40 ezer látogatót vonzott az eredetileg szeptember közepéig tervezett tárlat, amely a női előadók kultúrtörténetét járja körbe egy ikonikus gyűjteményen keresztül. Az utazókiállítás következő állomása Rotterdam lesz.

 

A világ legnagyobb iparművészeti- és design múzeumának, a londoni Victoria and Albert Museum utazókiállításának értéke meghaladja a 2 milliárd forintot.

A látogatók több száz nemzetközi és magyar sztár személyes tárgyain és eredeti fellépőruháin keresztül mélyülhetnek el a dívák életében: Rihanna, Björk, Lady Gaga, Billie Eilish, Sade, Janelle Monáe, , Whitney Houston, Doja Cat, , , , Patti Smith, , Marilin Monroe, Edith Piaf és mellettük magyar sztárok, mint Blaha Lujza, Karády Katalin, Marton Éva, Koncz Zsuzsa, és még sok más előadó története is megjelenik a tárlaton.

A londoni Viktória és Albert Múzeum elsőként Budapestre utaztatta tárlatát, amelyet a Magyar Zene Háza hazai művészek történeteivel, tárgyaival egészített ki. Az eredetileg csak szeptember 15-ig látható időszaki kiállítás csaknem ezer négyzetméteren mutatja be a dívák történetét, társadalmi szerepét, ikonikus tárgyait az elmúlt kétszáz évből.

A kiállítás a dívajelenséget tárja fel a nézők számára: megtudhatjuk, hogyan változott a nők társadalmi megíése az elmúlt 150 évben, hogyan indultak el a nemi és faji egyenjogúsági mozgalmak, és mindeközben hogyan formálódott a nők előadóművészetben betöltött szerepe.

“Fontos volt számunkra, hogy az eredeti kiállítást magyar vonatkozású tartalommal is kibővítsük. Persze, a londoni kurátor koncepciója és a tér is nagyon meghatározta a lehetőségeket, ezért igyekeztünk a tárlat üzeneteihez igazodva, valamennyi műfajt figyelembe véve, olyan meghatározó hazai művészeket felvonultatni, akik illenek az eredeti narratívába, és történelmi szerepük megkérdőjelezhetetlen. A végeredményre nagyon büszkék vagyunk, főleg, hogy a londoni kurátor, Kate Bailey szerint a mi tárlatunk jobb, mint az eredeti volt” – mondta el Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója.

A tárlat első felvonása a díva fogalmának születését mutatja be, kezdve a 19. századi operaénekesnőkkel, akik tehetségükkel nemcsak a színpadot, hanem a társadalmi normákat is felforgatták: mint például Adelina Patti, aki a második legismertebb nő volt Nagy-Britanniában Viktória királynő után vagy Elizabeth Taylor, aki az első női színésznőként egymillió dolláros honoráriumot kapott a Kleopátrában nyújtott alakításáért.

A kiállítás különlegességei között ott van Marilyn Monroe legendás jelmeze a Van, című filmből és Maria Callas jelmeze is, amelyet a londoni Royal Opera House színpadán viselt.

A második felvonás a díva újrafogalmazását, a modern dívákat mutatja be, akik az 1960-as évek óta átformálták a nőiesség, a hatalom és a kreativitás jelentését: ilyen Rihanna püspöksüveggel kiegészített, a Met-gálán viselt öltözéke vagy a 2014-ben hordott, 200 ezer Swarovski-kristállyal díszített ruhája, de látható Billie Eilish öltözéke is.

A kiállításon megtekinthető Elton John XIV. Lajos király udvarából ihletet merítő extravagáns jelmeze és Freddie Mercury budapesti koncertjén viselt eredeti ruhája is.

Szerepelnek a kiállításban a világhírű divattervező, Bob Mackie emblematikus ruhái, jelmezei is, amelyeket Chernek, Tina Turnernek, Liza Minellinek, vagy éppen Pinknek készített.

A jelentős divattervezők is szép számmal képviseltetik magukat Valentinótól, John Gallianón, -n, Vivienne Westwoodon át Victor & Rolf ruhakölteményeiig.

A Díva-kiállításnak csak két európai állomása van, Magyarország és Hollandia, majd Japánban, Ausztráliában és Új-Zélandon lesz látható a tárlat.

A csaknem négy hónap alatt a több mint 40 ezer magyar és külföldi látogató mellett a kiállítást is megcsodálta budapesti látogatásán, aki novemberben három alkalommal lép majd fel a Zene Háza színpadán.

 

Forrás: MTI.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

Nézd meg ezt is!

Közelgő események