Paradicsom: Világkörüli utazás a szerelmi ajzószertől a ketchupos hotdogig
Ki gondolná, hogy az a piros, lédús finomság, amely ma a pizzák, tészták, saláták és levesek elengedhetetlen része, valaha kétes hírnévnek örvendett? A paradicsom története egészen az aztékokig nyúlik vissza, és kalandos utat járt be, mire Európa és Amerika kedvenc zöldség-gyümölcsévé vált. Az Újvilágból indult hódító útjára, ahol az aztékok már évszázadokkal az európai felfedezők érkezése előtt termesztették és szerelmi ajzószerként tartották számon.
Cortez és a “szerelmi alma”
Bár a közhiedelem Kolumbusznak tulajdonítja a paradicsom európai „felfedezését”, valójában Hernán Cortez volt az, aki 1519-ben az azték uralkodó, Montezuma kertjeiből hozta át a paradicsomot az Óvilágba. Az egzotikus növény első példányai valószínűleg apró, sárga színű termések voltak – innen ered az olasz „pomo d’oro” (aranyalma) elnevezés. Bár a mediterrán régiók lakói gyönyörű dísznövényként tekintettek rá, az elfogyasztásával már nem voltak ennyire lelkesek. A középkori Európában a paradicsom ugyanis igencsak gyanús növény hírében állt.
A „gyilkos” növény híre
A paradicsom első európai évei nem voltak zökkenőmentesek. Különösen az angolok és az észak-európai nemesek tartottak tőle, mert a növény termése ránézésre kísértetiesen hasonlított az erősen mérgező nadragulya bogyóira. És mintha ez nem lett volna elég, az akkori gazdagabb családok ón edényei sem segítettek a paradicsom elfogadtatásában. A gyümölcs savassága ugyanis képes volt kioldani az ón mérgező ólomvegyületeit, ami súlyos mérgezésekhez vezetett. Nem csoda, hogy az első „paradicsomkóstolók” közül többen életüket vesztették, így a nemesség szemében a paradicsom hamar hírhedtté vált. Érdekes módon a dél-európai parasztság, a szegényebb réteg azonban – akik többnyire fa tálakból ettek – nem tapasztaltak hasonló problémákat, így a szegényebb rétegek hamar ráéreztek a paradicsom finom ízére.
A paradicsom reneszánsza
A paradicsom lassú elfogadása Itáliából indult. Dél-Olaszország szegényebb vidékein, ahol a termékeny talajon bőséggel termett ez a piros gyümölcs, az emberek már a 16. századtól előszeretettel fogyasztották. Az igazi áttörést azonban a 18. század hozta el, amikor a déli régióban Margit királynő tiszteletére megalkották a Pizza Margheritát, ami nemzeti szimbólummá emelte a paradicsomot. A három összetevő – bazsalikom, mozzarella és paradicsom – az olasz zászló színeit jelképezi, és ez az egyszerű pizza világszerte a mediterrán konyha egyik legismertebb fogása lett.
Paradicsom a tengerentúlon: Amerika meghódítása
Amerikában sem volt egyszerű a paradicsom befogadása. Az áttörést egy Robert Gibbon Johnson nevű ezredes hozta el 1820-ban, amikor a salemi városháza előtt nyilvánosan evett paradicsomot – miközben a tömeg halálos mérgezést várt az eseménytől. Az ezredes viszont egészségesen megúszta a kóstolást, ezzel bebizonyítva, hogy a paradicsom igenis ehető. Ez az esemény megindította a paradicsom térnyerését Amerikában, amely aztán igazi diadalmenetet futott be.
A 19. század végén Joseph Campbell egy új fejezetet nyitott a finomság történelmében azzal, hogy létrehozta az első konzerv paradicsomot, majd az igazi amerikai álom megkoronázásaként megszületett a ketchup is. Egy 1824-es amerikai szakácskönyvben tűnt fel a paradicsomszósz első hivatalos receptje, ami ma már elképzelhetetlen lenne hotdogok és hamburgerek nélkül.
A paradicsom nem csak enni jó
A paradicsom azóta világszerte a legkedveltebb alapanyagok közé tartozik, de a legextrémebb „szereplése” a spanyol Buñol városában évente megrendezett La Tomatina fesztivál. A paradicsomdobáló fesztiválon több ezer turista vesz részt, és több tonna paradicsomot dobálnak szét egy órán át. Az 1957-ben indult hagyomány mára már nemzetközi látványossággá vált, és ha valaki igazán „ízletes” élményt keres, a valenciai kisváros utcáinál jobb helyet aligha találhat!
Paradicsom a tányéron és a világban
Bár a paradicsom karrierje lassan indult, mára igazi sztár lett a konyhában. Az Egyesült Államokban a leggyakrabban fogyasztott zöldségek között a második helyet foglalja el a burgonya után, sőt, Ohio állam hivatalos állami itala a paradicsomlé! Mindeközben New Jersey és Arkansas is „állami növénnyé” avatta a paradicsomot. Az egykori afrodiziákum ma már a világ minden konyhájában jelen van, és olyan alapvető étkezési cikké vált, hogy a pizza, a tészta vagy a ketchup nélküle szinte elképzelhetetlen.
Mindezek után, ha legközelebb paradicsomot eszel, gondolj bele, hogy ez a kicsi, piros gyümölcs milyen kalandos utat járt be a Montezuma kertjeiből egészen a te konyhádig!
További cikkek a témában: