Rejtő Jenő legendás figurái
Rejtő Jenő, a magyar irodalom egyik legnagyobb humoristája és kalandregényírója, számtalan felejthetetlen karaktert alkotott meg pályafutása során. Ezek a hősök, antihősök és különcök egyedi humorukkal, sajátos életfelfogásukkal és kalandos sorsukkal váltak az irodalmi kánon részévé. Nézzük meg közelebbről Rejtő néhány legemlékezetesebb szereplőjét, akik ma is szerves részét képezik a magyar olvasók kulturális örökségének.
Piszkos Fred, a kapitány
Talán nincs is magyar ember, aki ne hallott volna Piszkos Fredről, a kapitányról. Ő Rejtő egyik legismertebb és legnépszerűbb karaktere, aki több regényben is megjelenik, köztük a címét is róla kapó „Piszkos Fred, a kapitány” című könyvben. Piszkos Fred egy mogorva, mindig piszkos öreg tengerész, akinek különleges képessége van arra, hogy mindenkit manipuláljon maga körül. Annak ellenére, hogy egy látszólag durva, erkölcstelen alak, gyakran segít másoknak – persze, saját módszerei szerint. Piszkos Fred alakja magában hordozza a rejtői humor minden elemét: a fanyar iróniát, a groteszk helyzeteket és a váratlan fordulatokat.
Fülig Jimmy
Fülig Jimmy, vagyis a jószívű, ám kissé ügyefogyott matróz, szintén a rejtői univerzum egyik meghatározó karaktere. Leginkább a „Piszkos Fred, a kapitány” és a „A tizennégy karátos autó” című regényekben tűnik fel. Fülig Jimmy egy igazi talpraesett figura, akinek párbeszédei tele vannak nyelvi játékokkal, szójátékokkal, és abszurd humorral. Bár gyakran keveredik kellemetlen helyzetekbe, valahogy mindig sikerül kimásznia a legnagyobb slamasztikából is. Fülig Jimmy sajátos szóhasználata és naiv világszemlélete szintén emblematikus eleme Rejtő írásainak.
Vanek úr
„A három testőr Afrikában” című regény egyik központi figurája Vanek úr, a túlbuzgó, kissé komikus és mindig segítőkész könyvelő, aki véletlenül csöppen bele a legőrültebb kalandokba. Vanek úr a tisztesség és a rend megtestesítője, aki mindent szabályosan akar csinálni, még akkor is, amikor az adott helyzetben ez teljesen lehetetlen. Komikus alakja éles kontrasztot képez a többi kalandvágyó, szabályokat mellőző szereplővel szemben, és ezzel fokozza a rejtői humor hatását.
Senki Alfonz
Senki Alfonz egy igazi „megjátszott hős” Rejtő világában, akit leginkább „A tizennégy karátos autó” című regényből ismerhetünk. Ő egy elegáns, titokzatos, de ugyanakkor nagyon ravasz figura, aki sosem az, akinek látszik. Az ő karaktere a Rejtő-regényekben gyakran a rejtély, az ármánykodás és a szélhámosok világának megtestesítője. Senki Alfonz kalandjai során mindig van valami rejtett célja, amit csak a végén fed fel, ezzel izgalmas fordulatokat hozva a történetbe.
Gorcsev Iván
„Az elveszett cirkáló” című regény főszereplője, Gorcsev Iván, Csülök, egy ifjú, aki elképesztő szerencséjével és rátermettségével hódítja meg az olvasók szívét. Gorcsev egy francia idegenlégiós, aki meggondolatlan, de bátor tetteivel és nyugodt stílusával vívja ki a többiek tiszteletét. A karaktere a fiatalság és a kalandvágy szimbóluma, aki mindig megtalálja a módját, hogy kimásszon a legkilátástalanabb helyzetekből is, még ha ehhez a szerencsén kívül másra nincs is szüksége.
Galamb
Galamb szintén „Az elveszett cirkáló” és több más Rejtő-regény visszatérő alakja, aki a második világháború előtti Budapest alvilágának jellegzetes figurája. Egy simlis, de szerethető alak, akinek zseniális ötletei és elképesztő sztorijai mindig valami izgalmas kalandba sodorják. Galamb karakterében a Rejtő által annyira szeretett alvilági élet és a pesti humor ötvöződik.
Tuskó Hopkins
Tuskó Hopkins a Rejtő-regények egyik legtöbb könyvben szereplő, emlékezetes alakja, akit leginkább a „Piszkos Fred, a kapitány” és a „A három testőr Afrikában” című regényekből ismerhetünk. Tuskó Hopkins egy hatalmas, erős, de meglehetősen egyszerű gondolkodású fickó, aki félelmet nem ismer, de a bonyolultabb dolgokat inkább másokra hagyja. A nevéhez hűen erőteljes fizikai adottságai miatt számos konfliktust erővel old meg, de hűséges és megbízható társa a barátainak. A karaktere egyszerre humoros és félelmetes, egy igazi „izomkolosszus”, aki szinte minden helyzetben helytáll.
Wagner úr
Wagner úr, teljes nevén Kókler Wagner, a „Piszkos Fred, a kapitány” és a „A szőke ciklon” című regényekben feltűnő karakter, aki mindig egy újabb kalandba keveredik. Ő egy ravasz, minden hájjal megkent szélhámos, aki mindig megtalálja a módját, hogy hasznot húzzon a legbonyolultabb helyzetekből is. Wagner úr minden helyzetben feltalálja magát, legyen szó hamis papírok készítéséről vagy egy látszólag lehetetlen feladat megoldásáról. A karaktere a rejtői humor egyik csúcspontja, hiszen egyszerre gátlástalan és mégis vonzó figura.