Válassza az Oldal lehetőséget

Szerelempatak – Egy megható történet az időskori szerelemről

Szerelempatak – Egy megható történet az időskori szerelemről

A című film egy különleges, bensőséges , amely a szerelemről és a testi vágyakról mesél az időskor árnyékában. A , Sós Ágnes, finom érzékkel mutatja be egy erdélyi faluban élő idős emberek életét, akik megnyílnak előtte, és őszintén beszélnek a fiatalkoruk szerelmi tapasztalatairól, illetve arról, hogy mit jelent számukra a az időskorban.

 

A Szerelempatak egy költői, mégis realista portré, amely az erdélyi hegyek között fekvő kis falvak lakóinak érzelmi életét tárja elénk. A dokumentumfilm különlegessége, hogy olyan idős emberek életébe enged betekintést, akik nemcsak a hétköznapi élet nehézségeiről beszélnek, hanem tabuk nélkül mesélnek a szerelemről, a testi vágyakról és arról, hogy az öregedés mit változtatott meg bennük.

A film központi alakja a 77 éves Feri bácsi, aki magával ragadóan, humorral és őszinteséggel mesél fiatalkori szerelmi történeteiről és arról, hogy a mai napig vágyik a testi közelségre, a szeretetre. Feri bácsi elbűvölő személyisége és kendőzetlen nyíltsága sokszor megmosolyogtatja, de egyben el is gondolkodtatja a nézőt.

Sós Ágnes különleges érzékenységgel közelít az időskori szerelem és témájához. A rendező nem próbálja meg idealizálni az öregkort, hanem reális és őszinte képet mutat. A film nem a keserűségre koncentrál, hanem az életörömre, a humorra és arra a pozitív hozzáállásra, amit ezek az idős emberek sugároznak, annak ellenére, hogy életük sok szempontból nehezebb lett.

A film célja, hogy öntse a társadalmi tabukat az időskori szerelem és szexualitás körül, és hogy megmutassa: ezek az érzések nem tűnnek el az évek múlásával, hanem tovább élnek, bár más formában.

A Szerelempatak nemcsak az emberek történeteit meséli el, hanem a gyönyörű erdélyi tájat is bemutatja. A fontos szereplője a filmnek – a hegyek, a patakok, a falusi környezet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a néző elmerüljön ebben az idilli, mégis kemény világban. A természet képei szimbolikusak: a patak folyása, a hegyek időtlen nyugalma mintegy metaforaként jelenik meg az élet folyamára és az emberi állandóságára.

A film egyik legnagyobb erénye, hogy nem ragad le a melankóliánál. Bár az idős emberek történetei gyakran szomorúak, a rendező remek érzékkel találja meg a humoros pillanatokat. Feri bácsi és a többiek őszinte, néha tréfás történetei mosolyt csalnak az arcunkra, miközben az időskori intimitásról, a magányról és az elmúlásról is elgondolkodtatnak.

A Szerelempatak rávilágít arra, hogy az időskori szerelem és intimitás éppoly fontos, mint a fiatalok életében. A társadalom hajlamos az idősebb generációkat aszexuálisnak, érzelemmentesnek látni, azonban a film bemutatja, hogy ezek az érzések nem tűnnek el az évek múlásával, hanem ugyanúgy jelen vannak, és boldogságot hozhatnak.

A film nem mellesleg sikereket is aratott, több filmfesztiválon is díjazták. A 25. Trieszti Filmfesztivál legjobb dokumentumfilm át is elnyerte. A közönséget és a kritikusokat egyaránt lenyűgözte a film érzékeny megközelítése és az a mélység, amellyel a témát feldolgozza.

 

A Szerelempatak teljes egészében, a rendező megosztásában megnézhető a YouTube-on.

 

A szerzőről

Tóth Kriszta

Egész életemet végigkísérte az írás. Kisiskolás koromtól az összes suliújság szerkesztőségében ott voltam, majd a pályafutásomat is az ország egyik legnagyobb városának napilapjánál, illetve régiós havilapjánál kezdtem. Mellettük is számos újságnak, blognak, magazinnak írtam az évek alatt. Az elmúlt pár évben pedig már mint könyvíró is bemutatkozhattam a nagyvilágnak. Eddig két könyvem jelent meg, s a továbbiak is már ott sorakoznak a fiókban vagy legalábbis a fejemben. A TűsarkakON magazint 2021-ben indítottam útjára.

Nézd meg ezt is!

Közelgő események