
Színház- és filmművészeti intézet indul ősszel a Pécsi Tudományegyetemen

Ősztől új korszak kezdődik a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán: elindul a Színház- és Filmművészeti Intézet, amely 15 szakkal nyitja meg kapuit. A frissen létrehozott intézmény osztatlan színművész- és színházrendező szakokat, valamint esti munkarendben induló táncos és próbavezető alapszakot is kínál a jelentkezők számára – részben pótfelvételi keretében.
A kínálat különlegessége, hogy az alap- és osztatlan képzések mellett számos szakirányú továbbképzést is elindítanak. A technikai, gazdasági és kreatív területeket lefedő programok között szerepel többek között előadó-művészeti műszaki és gazdasági vezető, marketing és intézményvezető, forgatókönyv- és drámaíró, dokumentumfilm-alkotó, valamint színház- és filmművészeti szakíró, színpad- és televíziós stage menedzser, hatásvilágítás-tervező, díszletszobrász és díszletfestő képzés is.
Neves oktatók és elismert művészek az intézet mögött
A 2025-ös tanév elindítását rangos szakmai stáb támogatja: többek között Bán Teodóra táncművész-koreográfus, Deák Kristóf Oscar-díjas filmrendező, valamint olyan ismert színművészek, mint Cserhalmi György, Kamarás Iván és Kautzky Armand is részt vesznek az oktatásban.
Az új képzési struktúrát Csányi János egyetemi docens, a budapesti Színház- és Film Intézet (SZFI) igazgatója alakította ki a PTE Művészeti Kar dékánjával, Lengyel Péterrel közösen. Az oktatási program célja, hogy integrált módon képezze a jövő művészeit, technikai és vezetői szakembereit a hazai kulturális színtér számára.
Felvételi előkészítők és pótfelvételi lehetőségek
A színművészeti és rendezői szakok iránt érdeklődők júniusban és júliusban felvételi előkészítőn vehetnek részt, míg a pótfelvételi eljárások júliusban és augusztusban zajlanak majd.
A jelentkezők és érdeklődők bővebb információt találhatnak az SZFI hivatalos oldalán (www.szfi.hu), valamint a PTE Művészeti Karának weboldalán (art.pte.hu).
A jogi és szakmai alapok már készen állnak
A PTE Kari Tanácsa, szakbizottságai és a Szenátus 2024-ben hagyták jóvá a színházi szakok indítását, míg a Magyar Akkreditációs Bizottság 2025 májusában adta meg a végső engedélyt. Az SZFI-vel közösen elindított szakirányú képzésekre már zajlik a felvételi, a filmes és televíziós alapszakok akkreditációja pedig hamarosan lezárul.
A pécsi intézmény ezzel újabb mérföldkőhöz érkezett: egyetemi szinten válik lehetővé a színház- és filmművészeti tehetségek hazai képzése a dél-dunántúli régióban is.
További cikkek a témában: