
„Tengerre magyar!” – A magyar tengerészet történetét bemutató kiállítás nyílt a Természettudományi Múzeumban

Március 14-én nyílt meg a Magyar Természettudományi Múzeumban a „Tengerre magyar! – Magyar tengerészet 1867-1945” című időszaki kiállítás, amely átfogó képet ad a magyar kereskedelmi és haditengerészet történetéről. Az interaktív tárlat a Magyar Nemzeti Múzeummal közös szervezésben valósult meg, és eddig nem látott kutatási eredményekkel, tárgyi emlékekkel, valamint családbarát elemekkel várja a látogatókat.
Magyar jelenlét az Adrián – Fiume és a magyar tengerészet fénykora
A kiállítás megnyitóján Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, országgyűlési képviselő kiemelte Fiume (ma Rijeka) szerepét a magyar tengerészet történetében, hangsúlyozva, hogy a város fejlődése, kikötői és ipara szorosan összefonódtak Magyarország történetével.
„Fiumében magyar történelem van, Fiuméban magyar áldozatok vannak, Fiuméban a magyar kéz erejének nyomai láthatók. Ezért van olyan hangulata, melyet senki nem keverhet össze más tengerparti várossal.” – fogalmazott Kocsis.
A római alapítású Fiume Mária Terézia uralkodása alatt került a magyarokhoz. A kiállítás kiemelten foglalkozik az 1867 és 1918 közötti időszakkal, amikor a dualizmus korában Fiume Magyarország tengeri kapujává vált, és az Osztrák-Magyar Monarchia kereskedelmi flottájának jelentős része magyar tulajdonban állt. A korszakra jellemző intenzív hajóépítés és hajózásfejlesztés eredményeként a fiumei kikötő Európa 10. legnagyobb tengeri kikötőjévé vált.
A kiállítás különleges tartalmai és látványosságai
A látogatók megismerkedhetnek:
- A magyar haditengerészet alakulásával és hadihajóival.
- Az első világháború előtti magyar Adria-kutató expedíciók eredményeivel.
- Az egykor magyar lobogó alatt közlekedő hajókkal.
- A magyar tengerészet Horthy-korszakbeli szerepével és a Duna-tengerhajózás fejlődésével.
Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója rámutatott, hogy a múzeum tárgyi gyűjteménye számos olyan emléket őriz, amely a magyar tengerészet történetéhez köthető. A kiállítás egyik különlegessége, hogy bemutatja az Adria-kutatás magyar vonatkozásait és azokat az élőlényeket, amelyeket a magyar kutatók fedeztek fel.
Az érdeklődők betekinthetnek a II. András király által vezetett ötödik keresztes hadjáratba, amely a mai Split kikötőjéből indult, valamint megismerhetik a magyarok középkori tengeri jelenlétének részleteit.
Interaktív élmények és családbarát elemek
A szervezők különös figyelmet fordítottak a gyermekes családokra, így a tárlaton egy hajót megidéző installáció is helyet kapott, amely interaktív módon vezeti be a fiatal látogatókat a magyar tengerészet világába.
A kiállítás egyik látványos eleme egy szimulációs játék, amelyben a látogatók kipróbálhatják, milyen lehetett áttörni az 1917-es otrantói tengeri zárat, az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legmerészebb haditengerészeti akciójában.
A magyar tengerészet eltűnése és öröksége
A második világháborút követően a magyar tengerészet jelentősége fokozatosan csökkent, és 2004-ben Magyarország eladta az utolsó nagy tengeri kereskedelmi hajóját is, amivel végleg eltűnt a magyar trikolór a tengerekről. 🙁
Fazekas Sándor országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy a kiállítás méltó módon mutatja be a magyar tengerhajózás történetét, amely sokáig az ország fejlődésének és külkereskedelmi kapcsolatrendszerének fontos része volt.
Látogatási információk
A „Tengerre magyar!” kiállítás 2025. június 21-ig látogatható a Magyar Természettudományi Múzeumban, ezt követően több vidéki helyszínen is bemutatásra kerül.
A kiállítás különleges alkalmat teremt a magyar tengerészet elfeledett történetének felfedezésére, és arra, hogy megértsük, milyen szerepet játszott hazánk a tengeri hajózás és kereskedelem történetében.
További cikkek a témában: