Tükörkép, ami visszamosolyog – Interjú Szaton Szilvia szín- és stílustanácsadóval
Amikor Szaton Szilvia, szín- és stílustanácsadó tükörbe néz, már egy egészen más arc néz vissza rá, mint néhány évvel ezelőtt. Akkoriban a fekete ruhák és a rejtőzködés volt a védjegye, de egy váratlan találkozás a színtanácsadással mindent megváltoztatott. Nemcsak az öltözéke alakult át – egy új önbizalommal teli nő bontakozott ki, aki ma már ügyfeleit vezeti végig ezen a színes úton.
Szilvia hitvallása egyszerű: a stílus nem csupán a külsőről szól, hanem belső utazás is, amely megtanít elfogadni, szeretni és megmutatni önmagunkat. Az interjúban elmeséli, hogyan találhatjuk meg a saját színeinket, és miért lehet az önazonos stílus a legszebb ajándék, amit magunknak adhatunk.
– Kezdjük az elejéről! Hogyan kezdődött a szín- és stílustanácsadói karriered? Mi inspirált arra, hogy ezzel a területtel foglalkozz, hogyan kerültél egyáltalán erre a területre?
– Már kislánykoromban is Barbie-babákat öltöztettem és mindig is érdekelt a szépség és a divat… Egyáltalán nem! Hogyan képzelj el engem a 20-as éveimben? Hosszú, hidrogénszőke haj és fekete ruhák. Csak fekete, semmi más. A szőke hajhoz jól áll a fekete és pont. Ez volt az én stílusom közel 10 évig. Soha nem voltam magabiztos nő, de nem volt igényem ezen változtatni, nem érdekelt az öltözködés különösebben. A fekete amúgy is ápol és eltakar, ami pont jó is volt mert akkoriban több mint 80 kg voltam. Aztán jött egy borzasztóan fájdalmas magánéleti mélypont, ahol az önbizalmam, a nőiességem a föld alá lett tiporva.
Eltelt egy év ebben az állapotban és úgy éreztem, hogy kezdenem kell magammal valamit, mert különben sosem mászom ki az önsajnálatból és sosem találom meg a bennem élő nagybetűs NŐ-t. Hiszek abban, hogy nincsenek véletlenek, mert akkor jött velem szembe először a szín,- és stílustanácsadás kifejezés.
Őszintén? Én azt sem tudtam, hogy mi ez. Elkezdtem utánaolvasni, beléptem több Facebook-csoportba és folyamatosan motoszkált a fejemben, hogy jó lehet ez, biztos rám férne valami ilyesmi. Mi veszteni valóm van tulajdonképpen? Semmi, így hát bejelentkeztem egy tanácsadásra és megtörtént a varázslat.
Napokig nem tudtam másról beszélni, csak arról, hogy nekem milyen színek állnak jól, hogyha egyenes szárú farmert veszek fel, akkor nem tűnik olyan vastagnak a combom, hogy eddig rossz méretű melltartót hordtam, hogy mennyit számít egy szép fülbevaló és még rengeteg olyan felismerésem volt, ami alapjaiban változtatta meg az életem és a nőiességem. De az igazi munka csak ezután következett. Megismerni önmagam és beépíteni a tanultakat a hétköznapokba. Ez egy óriási önismereti utazás volt számomra, amiben voltak mélységek és magasságok egyaránt, de minden percért megérte. A teljes ruhatáram átalakult körülbelül 1-1,5 év alatt, kivirultam. Jól éreztem magam a bőrömben nőként és az, hogy tudtam magammal foglalkozni kívül és belül egyaránt, egész jól kiszedett a magánéleti trutyiból. És most jön a rózsaszín vattacukros tündérmese rész… Megismertem a Férjem, aki akkor is és azóta is minden nap épít engem, mint nőt, támogat mindenben és nincs olyan nap, amikor ne dicsérne meg valamiért.
Amikor ezek a változások bekövetkeztek a külső megjelenésemben, egyértelműen észrevették a barátaim, a családom, az akkori kollégáim. Úristen, a Szaton Szilvi nem feketében van… Egy idő után pedig elkezdtek tőlem tanácsokat kérni, hogy én hogy csináltam, szerintem nekik ez vagy az jól állna-e? És akkor jöttem rá arra, hogy ez az én utam. Szeretnék segíteni, hogy mindenki megtalálja azt a belső boldogságot, amit kifelé egy önazonos megjelenésben meg tud mutatni és örömmel lesz a legszebb Önmaga minden egyes nap. Több évig tanultam, tanfolyamokat végeztem és gyakoroltam és így lettem a fekete ruhás lányból stílustanácsadó, később pedig testalkatstílus szakértő.
– Viszonylag sok tanácsadó van ma már Magyarországon is. Ha neked szegeznek egy olyan kemény kérdést, hogy te miben vagy más, mit szoktál erre válaszolni?
– Egyrészt azt gondolom, hogy bár tényleg egy kicsit a stílustanácsadók országa lettünk, nincs ezzel semmi gond mert minél többen vagyunk, annál könnyebb az ügyfélnek megtalálni azt, akivel igazán tud kapcsolódni, aki a legszimpatikusabb neki. Ugyanúgy, ahogy fodrászt vagy fogorvost választunk, a munkáján kívűl még rengeteg szempontot figyelembe veszünk, mire megtaláljuk az „igazit”. A szín- és stílustanácsadáson belül én speciálisan a testalkatelemzés témában tanultam tovább és azért lettem testalkatstílus-szakértő, mert úgy gondolom, hogy elfogadni a testünket, megérteni a testarányainkat és megtanulni előnyösen felöltöztetni, sokkal fontosabb az önazonos megjelenés szempontjából, mint a színek és ez nehezebben is megy az ügyfeleknek, én ebben szeretnék elsősorban segíteni. Mert ha megértik azt, amin nem tudnak változtatni (széles csípő, lapos popsi stb.), akkor sokkal könnyebben tudják magukat elfogadni és megtalálni azt a stílust, amiben a legszebb önmaguk lehetnek mindennap.
– Mire vagy a legbüszkébb az eddigi munkáid, eredményeid közül?
– Arra a közel 200 ügyfélre, akiken látom hogy mennyi időt és energiát raktak bele a változásba és tényleg megtalálták a legszebb önmaguk.
– Azzal szerencsére egyre többen tisztában vannak, hogy nem mindenkinek áll jól minden szín, illetve árnyalat, de én úgy látom, hogy a színtípusok kapcsán még mindig nagy a zűrzavar. Segítsünk nekik! Hogy is van ez? Van a négy alap színtípus, de ezeken belül/felül vannak ugye altípusok is.
– Igen, és ha megtanulod a színtanácsadás után, hogy te például világos tavasz típus vagy, akkor azzal pont nem mész semmire. Nem tudod hogy mit jelent és nem tudod, hogy a másik 11 típus mit jelent. Ezért én ezt is egy picit máshogy közelítem meg és azt tanítom meg az ügyfeleimnek, hogy a világos vagy a sötét, a hideg vagy a meleg, az élénk vagy a fakó színek állnak-e a legjobban nekik. Ez így szerintem sokkal értelmezhetőbb, mint egy színkártyával bolyongani a ruhaüzletben. Gyakorlati tudást és megértést kapnak.
– Mi alapján határozod meg valakinek a színtípusát? Hogyan zajlik egy ilyen tanácsadás?
– A tanácsadást egy kis ismerkedéssel kezdjük. Iszunk egy finom kávét vagy teát és megbeszéljük, hogy miért látogatott el hozzám az ügyfél, mi jellemzi az öltözködését és a színekkel való kapcsolatát. Elmesélem, hogy az évszakelmélet mit jelent és milyen tulajdonságok jellemzik a 4 fő évszaktípust. Én a 12 típusos meghatározást használom, ezért még pontosabb képet kap arról, hogy mik jellemzik a színeit. Ebben a több mint 100 darab színkendőm lesz a segítségünkre, melyeket Kanadából, Angliából és Magyarországról vásároltam, biztosítva ezzel, hogy minden színnek szinte minden árnyalatát meg tudjuk nézni az elemzés során.
Azt fogja látni a kendők által, hogy egy-egy árnyalat hogyan „viselkedik” például a szeme színével, a bőre tónusával, a foga fehérségével, kiemeli vagy éppen „eltünteti” a száj vonalát. Mindezt természetes fényben, smink nélkül, természetes hajszínt szabadon hagyva vagy ha festett a haj akkor a hajat letakarva fogjuk megnézni. Megbeszéljük a megfelelő hajszínt és smink színeket is. Ki lehet próbálni a színtípusnak megfelelő rúzsokat és pirosítókat is.
A tanácsadás végére meg fogja tanulni az ügyfél, hogyan tudja majd egyedül is eldönteni, hogy mely színek állnak jól neki. Fontos, hogy nem csak egy színpalettával a kezében fogom elengedni, hanem egy olyan magabiztos tudással, amivel ha legközelebb betér egy ruhaüzletbe, akkor fogja tudni, hogy az a szín számára előnyös-e vagy sem.
– A színeket rendbe tettük. De itt ugye nem áll meg a te munkád!
– Nem bizony, most jön a kedvenc részem, a testalkatelemzés. A testalkat határozza meg azt, hogy milyen szabásvonalak, milyen ruhadarabok a legelőnyösebbek. A testalkatot pedig a csontozat és nem a súly! befolyásolja elsősorban. Ha tisztában van az ügyfél a teste arányaival, könnyebben fogja tudni kiválasztani a számára megfelelő nadrág vagy szoknya hosszát, fazonját, anyagát és mintáját is. Ha számára ideális szabásvonalú ruhákat viseli, akkor kilókat tud lecsalni magáról, mert mindig azt fogja kiemelni, ami karcsúsítja a sziluettet.
A tanácsadás második részében részletesen átbeszéljük a test arányait, például a váll és a csípő vonalát, a lábak hosszúságát és arányát a felsőtesthez képest. Beszélünk a megfelelő méretű és típusú melltartó kiválasztásáról és a nyakkivágásokról is. Megnézzük, hogy mik az előnyös részek, amiket érdemes kiemelni és mi az, ami egy kis optikai csalással korrigálandó lehet, hogy a végeredmény egy magabiztos, csinos külsőt mutasson, amiben a ruhák által már nem elrejteni, hanem megmutatni akarjuk magunkat. A tanácsadás a Sysco márka lakásbutikjában zajlik, ezért a testalkatelemzés után van lehetőség a márka egyedi, gyönyörű színű és tökéletes szabásvonalú ruháit felpróbálni, így gyakorlati példákon keresztül is meg tudom mutatni az elhangzottakat.
– Szerinted miért fontos, hogy valaki tisztában legyen a saját stílusával és színeivel? Hogyan segíthet ez a mindennapi öltözködésben vagy akár a munkában?
– Ez az önbizalmunk kulcsa. Csak akkor tudod megmutatni a világnak, hogy ki vagy, ha minden nap önazonosan és hitelesen öltözöl, függetlenül attól, hogy egy multiban dolgozol vagy a postán. Amikor meglátnak, gondolják azt az emberek a kisugárzásodból, a mosolyodból, hogy igen, ő rendben van magával, jól néz ki. Annyi szerepben kell helytállni minden egyes nap, nagyon fontos, hogy az öltözködésünk, a megjelenésünk ebben támogasson minket és ez könnyű legyen. A reggeli káoszban ne okozzon problémát a ruha kiválasztása vagy egy 2 perces smink elkészítése.
– Kívülről nem igazán látjuk magunkat. Még ha szeretjük is az ellenkezőjét hinni. Milyen gyakori hibákat látsz, amikor valaki öltözködik vagy színeket választ?
– A leggyakoribb hiba, hogy egész életünkben csak arra koncentrálunk, amit nem szeretünk magunkon és nem arra, hogy elfogadjuk saját magunkat és megtanuljuk szeretve felöltöztetni azt a testet, aki ma reggel néz vissza ránk a tükörben.
– Mit javasolnál azoknak, akik szeretnék megtalálni a saját stílusukat?
– Ne habozzanak elmenni stílustanácsadásra, mert megkapnak minden olyan tudást, ami az induláshoz szükséges és garantálom, hogy megváltozik az életük attól, hogy reggelente nem egy kínlódás lesz a készülődés, hanem mosolygva néznek majd a tükörbe.
– Hogyan lehet követni a divatot úgy, hogy közben megmaradjon az egyéni stílus? Van-e arany középút a trendek és a személyes ízlés között?
– A divatot egyáltalán nem érdemes követni szerintem. A jelenlegi trendek nagyrésze a 20 éves korosztálynak szól, amivel már 30+-osan is nehéz mit kezdeni. Ha tisztában vagyunk önmagunkkal és megvannak az alapok a színtípusunk és a testalkatstílusunk kapcsán, akkor egy-egy adott trendet könnyen be tudunk építeni a saját ruhatárunkba, mert el tudjuk dönteni hogy nekünk való-e, a többivel pedig nem kell foglalkozni, csak továbbsétálni a ruhaüzletben azokhoz a darabokhoz, ami a miénk.
– Milyen tippeket adnál valakinek, aki most kezdi felfedezni a saját stílusát? Hogyan kezdjen neki, ha még nem biztos abban, hogy mi áll jól neki?
– Szín- és stílustanácsadás a nulladik lépés, az alaptudás. Az ad egy bázist. De ha valaki szeretne továbblépni, akkor természetesen rengeteg lépcsőfok van még ezen az úton. A gardróbrendezés is egy örök élmény szokott lenni, amikor is megtanulnak az ügyfelek a saját ruhás szekrényükből öltözni. De természetesen nálam is elérhető szolgáltatás a sminkworkshop, a közös vásárlás és a stílusprofil-építés is. Akit pedig ez mind érdekel, a testalkatstílus VIP-programon belül nagyon kedvezményes áron elérheti.
Facebook | Zárt csoport | Instagram | Honlap
Időpontfoglalás ingyenes konzultációra