Válassza az Oldal lehetőséget

Ünnepi kötet készül a 200. Anna-bál alkalmából

Ünnepi kötet készül a 200. Anna-bál alkalmából

Egyedülálló történeti kiadvány készül az Anna-bál bicentenáriumára, amely önkormányzata, a , a Tihanyi Bencés Apátság és a Zrt. összefogásával valósul meg. A kötet célja, hogy átfogó képet adjon a kétszáz éve megrendezett bál történetéről, annak legendáiról, ikonikus pillanatairól és kulturális jelentőségéről.

 

Egyedülálló összefogás az Anna-bál történetének bemutatására

A készülő könyvről a Herendi Porcelánmanufaktúra budapesti márkaboltjában tartott sajtótájékoztatón számoltak be a projektben részt vevő intézmények képviselői. A történeti kiadványt a Nemzeti Levéltár gondozza, és célja, hogy a közönség számára közérthető, de forrásalapú megközelítésben mutassa be az Anna-bál történetét.

A könyvet a tervek szerint az Anna keretében, július 21. és 27. között mutatják be a balatonfüredi Esterházy-kastélyban, amely szintén a város történelmi és kulturális életének fontos helyszíne.

 

Balatonfüred kiemelt éve: Anna-bál és Jókai Mór bicentenáriuma

Gáspár Ákos, Balatonfüred alpolgármestere a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy 2025 különösen jelentős év a város számára, hiszen nemcsak a 200. Anna-bált ünneplik, hanem Jókai Mór születésének 200. évfordulóját is. Az író személye és az Anna-bál hagyománya szorosan összefonódik, hiszen Jókai regényeiben gyakran feltűnik a reformkori Balatonfüred világa.

Az felhívást tett közzé, amelyben arra kérik a lakosságot és az érintetteket, hogy ha rendelkeznek Anna-bállal kapcsolatos tárgyi emlékekkel, fotókkal vagy relikviákkal, ajánlják fel azokat az ünnepi kiadványhoz kapcsolódó kiállítás számára. A gyűjtés célja, hogy a kötet mellett egy látványos tárlat is bemutassa az Anna-bál történetét.

 

Forrásalapú történetírás, hiteles bemutatás

A készülő kiadványról , a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese elmondta, hogy az Anna-bál köré számos legenda és mítosz épült az évszázadok során. A könyv azonban nem ezek lerombolását célozza, hanem hiteles forrásokra támaszkodva igyekszik átfogó képet adni a bál eredetéről, éről és kulturális jelentőségéről.

„Fontos célunk, hogy ne csak történészek és értők számára legyen érdekes a kötet, hanem a nagyközönség számára is élvezetes és érthető módon mutassa be a bál történetét” – hangsúlyozta Czetz Balázs.

A Magyar Nemzeti Levéltár emellett egy kiállítássorozatot is tervez a bicentenárium alkalmából, hogy a bál történetével minél szélesebb körben megismertessék a látogatókat.

 

A bencések is csatlakoznak az ünnepi eseményekhez

A sajtótájékoztatón részt vett Mihályi Jeromos, a Tihanyi Bencés Apátság elöljárója, aki bejelentette, hogy a tihanyi bencések is külön kiállítással készülnek a bicentenáriumra. A tárlat a reformkor világát idézi meg, bemutatva a bencés és Balatonfüred kapcsolatát, valamint azokat a történeteket és tárgyakat, amelyek a korszakhoz és az Anna-bál hagyományához kapcsolódnak.

 

A Herendi Porcelánmanufaktúra szerepe az Anna-bálon

Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az Anna-bál és a herendi porcelán elválaszthatatlan egymástól, hiszen a manufaktúra immár hosszú évek óta részt vesz az eseményen, és ők készítik a „bál szépeinek” járó díjakat.

„Nincs ma már Anna-bál Herendi porcelán nélkül” – fogalmazott Simon Attila, hozzátéve, hogy a manufaktúra múzeuma lesz az évfordulóra szervezett utazó kiállítás egyik állomása. A bál történetéhez kapcsolódó porcelántárgyakat és egyéb relikviákat is kiállítanak, ezzel még gazdagabbá téve az ünnepi eseménysorozatot.

 

Irodalmi visszatekintés az Anna-bálok világára

A sajtótájékoztatón irodalmi szemelvényekkel is felidézték az Anna-bálok hangulatát. Katona Csaba történész és Pulger Réka, a 194. Anna-bál győztese olvasott fel visszaemlékezéseket, beszámolókat és irodalmi részleteket, amelyek bepillantást engedtek az esemény múltjába.

A 200. Anna-bál és az ünnepi kötet bemutatása így nem csupán egy történeti összegzés lesz, hanem egy olyan kulturális esemény, amely méltóképpen emlékezik meg a magyar társasági élet egyik legrégebbi és legpatinásabb báljáról, annak szerepéről a történelemben és a művészetekben.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!