Válassza az Oldal lehetőséget

Változatos programokkal készül a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából a Terror Háza Múzeum

Változatos programokkal készül a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából a Terror Háza Múzeum

A áldozatainak emléknapja alkalmából rendhagyó történelemórákkal, színházi bemutatóval, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal és ingyenes belépéssel készül a Terror Háza Múzeum február 18. és 28. között. Az eseménysorozat célja, hogy méltó módon tisztelegjen a diktatúra áldozatai előtt, miközben a múlt tanulságait a generációk számára is érthető és átélhető formában mutatja be.

 

Színházi premier és rendhagyó történelemórák

Idén egy különleges színházi is színesíti a programot. Pavel Stantchev Egy éjszaka, két reggel című darabját február 25-én 17 órától mutatják be először a Kertész Imre Intézetben. Az előadás a kommunizmus áldozatainak állít emléket, és a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért legújabb produkciója.

A diákokat külön rendhagyó történelemórák várják, amelyeken a Terror Háza Múzeum, a XX. Század Intézet és a Kommunizmuskutató Intézet történészei vezetik be őket a diktatúra korszakába. Idén a második világháború 1945-ös lezárásának 80. évfordulójára reflektálnak, bemutatva azokat a fordulópontokat, amelyek hosszú évtizedekre meghatározták át.

Ezen kívül egy különleges nemzetközi előadásra is sor kerül: a Dél-Koreából érkező történész, Bora Park angol nyelvű előadásában (Living next to North Korea, the ghost of the past) arról beszél, hogyan befolyásolja a mindennapi életet a múlt árnyéka egy olyan országban, amely közvetlen szomszédja az egyik legkeményebb diktatúrának.

 

Múltidéző tárlatvezetések és interaktív foglalkozások

Február -én ismert észek, sportolók és zenészek tartanak tárlatvezetéseket középiskolásoknak a Terror Háza Múzeumban. Ezekre az eseményekre minden hely betelt, ami azt mutatja, hogy a történelem megismerése iránt óriási az érdeklődés – főleg, ha olyanok mesélik el, akiket a diákok más oldalukról már jól ismernek.

A múzeumpedagógiai foglalkozásokon a résztvevők mélyebben elmerülhetnek olyan témákban, mint a szovjet kényszermunkatáborokba hurcolt magyarok története, a kommunista propagandagépezet működése vagy az internáltak sorsa. Az előadók korabeli dokumentumok, eredeti műtárgyak, fényképek és archív segítségével mutatják be a korszakot.

A programokra előzetes regisztráció szükséges, ami különösen fontos, mivel a Terror Háza Múzeum az elmúlt 17 évben több mint 550 rendhagyó történelemórát szervezett, több mint 30 ezer diák részvételével.

 

Ingyenes belépés és megemlékezés február 25-én

Február 25-én a múzeum egész nap ingyenesen látogatható 10 és 18 óra között, a látogatók pedig gyertyagyújtással tiszteleghetnek a kommunizmus áldozatai előtt a múzeum előtti Hősök falánál.

Ezen a napon 14 órától zártkörű emlékünnepségre is sor kerül, amelyet a Terror Háza Múzeum és a Nemzeti és emléknapok Facebook-oldalán élőben közvetítenek.

 

Tablókiállítás a Terror Háza mellett

Az emlékezés részeként a múzeum mellett, a Csengery utcában tekinthető meg az Elfelejtettük volna? című tablókiállítás, amely a kommunizmus pusztítását és áldozatait mutatja be.

A teljes programsorozat részletei a Terror Háza Múzeum weboldalán és közösségi oldalain érhetők el.

A szerzőről

TűsarkakON

A TűsarkakON magazin 2021 őszén indult a korábbi "A nagybetűs Nő" folytatásaként. Küldetése egy békés sziget megvalósítása azoknak a nőknek, akik szeretnék a hagyományos értékrendeket a mai modern világgal ötvözni igazi, nagybetűs Nőként és keresik a válaszokat, hogyan lehet mindezt megvalósítani.

TűsarkakON magazin

A TűsarkakON egy digitális gardrób, tele inspiráló tartalmakkal, amelyek segítenek újra felfedezni a hagyományos értékek szépségét. Visszahozzuk, ami igazán fontos, a modern élet előnyeivel ötvözve. Légy vagány, okos, stílusos – légy önmagad, TűsarkakON!

Nézd meg ezt is!