Válassza az Oldal lehetőséget

Egészséges reggeli suli előtt

Egészséges reggeli suli előtt

A fontos, mégis sokan állítják, hogy nem tudnak reggel enni. Vajon hogyan érdemes áthidalni ezt az ellentmondást és milyen is az az ideális ?

Amikor reggel felkelünk, jó esetben már legalább 8 órája nem jutott a szervezetünk táplálékhoz és folyadékhoz. A reggeli feladata tehát nem más, mint hogy egy tevékeny nap beindításához elegendő energiával lássa el a szervezetünket. Kutatások bizonyítják, hogy az iskolában, a munkában is jobban teljesít az, aki egy teljes értékű reggeli után indul el otthonról, mint az, aki semmit nem eszik, rosszabb esetben pedig egy kávéval indítja a napot.

 

Miért fontos, hogy reggel együnk valamit?

A reggeli a nap további részében hozott döntéseinket is befolyásolja. Ha nem vagyunk már reggel tízre farkaséhesek, kisebb az esélye, hogy valamilyen cukros, fehér lisztes finomsággal próbáljunk gyors energiához jutni és az ebédnél sem fog elvakítani az éhség – vagyis nagyobb valószínűséggel választunk majd egészségesebb ételeket. A esetében is valószínűbb, hogy az általunk csomagolt egészséges tízórait fogyasztják majd el és nem az iskolai büfébe rohannak csokiért.

 

Ilyen a teljes értékű, egészséges reggeli

De vajon milyen az a bizonyos teljes értékű, egészséges reggeli? Olyan, amelyik minden szükséges tápanyagot tartalmaz, hogy feltöltekezve indíthassuk el a napi tevékenységeinket. Azaz van benne fehérje, lassan felszívódó, komplex szénhidrát és egészséges zsiradék is. A jószerivel csak szénhidrátot, abból is a gyorsan felszívódó fajtát tartalmazó reggelik, például a klasszikus kakaós csiga nem a legjobbak, hiszen gyorsan felviszik a vércukorszintünket, ami kicsivel később ugyanilyen gyorsan le is esik. Ennek a hullámvasútnak farkaséhség és teljesítménycsökkenés a következménye.

Ennél sokkal jobb, ha inkább joghurtot teszünk az asztalra , gabonaszemeket, olajos magvakat és friss vagy aszalt gyümölcsöt tartalmazó müzlivel, zabpehellyel. Ha nincs időnk és energiánk reggelit készíteni, este keverjük össze a zabpelyhet kevés tejjel vagy joghurttal, olajos magvakkal és valamilyen ízesítővel, például gyümölccsel vagy akár kakaóval.

A tojás kiváló fehérjeforrás: a reggeli rántotta, omlett vagy tükörtojás elfogyasztása után délig biztosan nem leszünk éhesek. A csicseriborsóból készült, keleties ízesítésű is jó választás, különösen zöldségekkel mártogatva. Aki a szendvicsre szavaz, az készítse a reggelijét teljes kiőrlésű kenyérrel, zsemlével: ebbe kerüljön bőségesen zöldség, valamilyen sovány fehérjeforrás, például sonka, vagy , illetve egészséges zsiradékokat tartalmazó szendvicskrém, például .

 

Reggeli későbbre halasztva

De mit tegyen az, aki valóban nem érzi éhesnek magát reggel? Az egyik megoldás az, hogy a reggeli a felkelés utáni készülődés utolsó fázisa legyen, így eltelik egy kis idő az ébredés és a reggelizés között. A szendvicset, a teljes kiőrlésű, vagy tojásos muffint magunkkal is vihetjük. Ilyenkor érdemes kicsivel ábban beérni az iskolába vagy a munkahelyre, hogy legyen időnk elfogyasztani, ne az úton kelljen étkezni. Aki inkább csak inna valamit ilyenkor, az akár össze is turmixolhatja a gyümölcsöt egy pohár tejjel vagy joghurttal és zabpehellyel.



További cikkek a témában:

A szerzőről

Csiki Judit

Több évtizede írok a nagyobb női lapoknak minden olyasmiről, amitől jobb lesz az életünk: életmódról, egészségről, divatról, szépségről – összefoglalva a self-care-ről, azaz a magunkkal való törődésről. Szín- és stílustanácsadóként és self-care mentorként pedig egyénileg is segítem a hozzám fordulókat a testi-lelki harmónia megtalálásában.

Nézd meg ezt is!

Programajánló