Az 5 legjobb illóolaj az aromaterápiás házipatikába
Az aromaterápia remek szelíd gyógymód az enyhébb tünetekre és a mindennapos kellemetlenségekre. De vajon melyik az az 5 illóolaj, amelyik nem hiányozhat az aromaterápiás házipatikából?
Mielőtt bármilyen illóolaj vásárlására szánnánk el magunkat, érdemes legalább kezdő szinten megismerkedni az aromaterápia alapszabályaival, hogy ne csalódjunk ennek a szelíd gyógymódnak a hatásosságában. Ha még csak ismerkedünk az illatok művészetével, a legjobb, ha csupa olyan illóolaj kerül be a házipatikánkba, amelyek a legtöbb esetben veszélytelenül használhatók, másrészt pedig kellőképpen sokoldalúak. Csepegtethetjük őket illatlámpába, a fürdővizünkbe, de néha elég csak beleszippantani az üvegcsébe, hogy hamar jobban legyünk. Lássuk, melyik a top 5 illóolaj!
Levendula illóolaj: a nyugalomért és a jó alvásért
A levendula illatát mindenki ismeri, ha máshonnan nem, a molyokat elűző szekrényillatosítók világából. Pedig ez a finom illóolaj sokkal többet tud az egyszerű rovarűzésnél. Leginkább nyugtató, stresszoldó hatásáról ismert, gyakori alapanyaga a pihentető alvást elősegítő fürdőknek, testolajoknak, illatosítóknak. De hordozóolajba cseppentve segíthet a viszkető rovarcsípéseken vagy akár a pattanásokon is. Sok illóolaj bír antibakteriális hatással, ez a levendulára is igaz. Vagyis fertőzések, légúti megbetegedések esetén is érdemes párologtatásra vagy akár takarításra használni.
Teafa: erős fertőtlenítő
A teafaolaj Ausztráliából származik és elsősorban erős fertőtlenítő hatása miatt kedvelik. Bár az illata kissé furcsa, ezért kárpótol erőteljes baktérium- és gombaölő hatása. A pattanások ellen használt kozmetikumoknak gyakori összetevője, de egyesek szerint a bőr– és körömgombát is segít felszámolni. Arra azonban érdemes vigyázni, hogy ne használjuk töményen, csak hordozóolajba csepegtetve, és ha bármilyen irritációt okozna, azonnal álljunk le a használatával (ez egyébként minden illóolaj esetében igaz). Járványos időkben érdemes segítségül hívni a takarításhoz, például csepegtetni belőle egy keveset a felmosó vízbe.
Citrom illóolaj: a frissesség illata
A citrom friss aromáját szinte mindenki kedveli. Frissítő, élénkítő és hangulatjavító hatású, ráadásul vírus- és baktériumölő hatásánál fogva segíti a légúti fertőzések megelőzését. Sok gyerekközösségben, például iskolai osztályban ezért párologtatják az őszi-téli időszakban, de takarítani is érdemes vele. A keringést is stimulálja, így a narancsbőr elleni készítményeknek is kedvelt alapanyaga. Arra azonban vigyázni kell, hogy fényérzékennyé teheti a bőrt, így használata után 12-24 óráig ne menjünk napra.
Borsmenta illóolaj: a fejfájás ellenszere
A borsmentaillóolaj egyik legismertebb hatása, hogy erőteljesen energetizál és javítja a koncentrációs készségünket. A fejfájásnak is kiváló ellenszere, ha megfájdul a fejünk, csak szagoljunk bele az illóolaj üvegcséjébe. Meghűléses betegségek esetén is előszeretettel alkalmazzák, hiszen tisztítja a légutakat és sok más illóolajhoz hasonlóan vírus- és baktériumölő hatással is bír. Várandós és szoptató nők azonban lehetőleg ne alkalmazzák és 6 éven aluli kisgyerekek közelében sem ajánlott a használata, mivel erősen irritálhatja a gyerekek légutait, akár légzésbénulást is kiválthat.
Bergamott illóolaj: az Earl Grey tea titka
A különleges aromájú bergamott illóolaj a titka az Earl Grey tea finom ízének. De nem csak ezért népszerű, hanem azért is, mert az egyik legjobb hangulatjavító és stresszűző hatású illóolaj. Ha belélegezzük ezt a finom aromát, szinte azonnal érezhetjük, hogy jobb kedvre derülünk, feloldódik bennünk a feszültség – ezen kívül pedig az emésztésünket is javítja ez az illóolaj. Ha a fürdőnkbe csepegtetjük vagy hordozóolajba cseppentve a bőrünkre kenjük, a használata után 12-24 óráig ne menjünk napra, mert fényérzékenyítő hatású lehet.
További cikkek a témában: