5 gyógyhatású fűszer, amelyik ne hiányozzon a konyhánkból
A fűszerek nem csak finom ízt adhatnak ételeinknek. Egyes ízesítők sokoldalú gyógyító erővel is bírnak. De vajon melyik az az öt gyógyhatású fűszer, amit mindenképp érdemes otthon tartani és a gyógyulás vagy épp a megelőzés reményében is fordulni hozzájuk?
Azoknak a konyhájában, akik szívesen kísérleteznek a finom ízekkel, számos fűszer bújik meg. Ám az itthon is megtermő zöldfűszerek és a szárított formában kapható egzotikumok jó része bizonyos tünetek esetén a gyógyulásban is segíthetnek. Az alábbi öt gyógyhatású fűszer arra csábít, hogy az íze mellett a gyógyító ereje miatt is minél többször belekerüljön az ételeinkbe!
Gyógyhatású fűszer keletről: kurkuma
A kurkuma az ázsiai ételek gyakori ízesítője, sokszor alkalmazzák a curry típusú fűszerkeverékekben is. Ázsiában már közel 4000 éve használatos ez a gyógyhatású fűszer, amelynek gyulladáscsökkentő hatása lassanként Európában is egyre ismertebbé válik. Az ízületi fájdalmakra ajánlott étrend-kiegészítők gyakori összetevője, de antioxidáns hatású vegyületei általánosságban is részt vesznek a szervezet optimális működésének fenntartásában. Ázsiában emésztési problémák, fertőzések és bőrproblémák megelőzésére is alkalmazza a népi gyógyászat. A leggyakrabban szárított, porított formában kerül az ételekbe, kevés vízzel elkeverve pedig arcpakolások alapanyagaként is szolgálhat. Aki vérhígítót szed, annak viszont érdemes tudnia, hogy a kurkuma nagyobb mennyiségben felerősítheti annak hatását. Mivel egyes gyógyszerekkel interakcióba léphet, komolyabb fogyasztását, különösen az étrend-kiegészítők szedését érdemes megbeszélni az orvosunkkal.
Frissítő és egészséges: borsmenta
A nagy melegben nincs is frissítőbb dolog, mint egy borsmentalevelekkel ízesített limonádé! A jól ismert gyógyhatású fűszer épp a frissítő tulajdonságairól híres, de a borsmentatea amellett, hogy koffein nélkül frissíti fel a fáradt szervezetet, másra is jó. Segíti például az emésztést, ezen keresztül pedig a fogyókúrát is kiegészítheti. Enyhítheti a hányingert, a rosszullétet és a fejfájást, és a népi gyógyászatban göcsoldó hatást is tulajdonítanak neki. Sokszor teaként fogyasztjuk, de fejfájás, nátha és fáradtság ellen az illóolajából is elegendő egyetlen szippantás. Az illóolaj tartós használata azonban érszűkítő hatása miatt nem ajánlott, csak időnként alkalmazzuk!
Serkenti a vérkeringést: rozmaring
Ez a gyógyhatású fűszer a népi gyógyászatban vérkeringést serkentő hatása miatt vált kedveltté. Szellemi felfrissülésre és a fejfájás enyhítésére teája és illóolaja is kiváló. Stimulálja a máj kiválasztó működését, javítja az emésztést és görcsoldó hatása miatt is fogyasztják. Külsőleg is használhatjuk: ízületi fájdalmak, gyulladások esetén a teáját az érintett terület lemosására, míg az illóolaját (hordozóolajba, például olívaolajba cseppentve) és a belőle készült krémeket a fájdalmas testtájak masszírozására alkalmazhatjuk. Az illóolajat egy kemény edzés után a fürdővízbe is cseppenthetjük, ekkor fájdalomcsillapító, izomlazító hatását élvezhetjük. A rozmaringtea és a samponba cseppentett rozmaring illóolaj a korpásodás egyik népi ellenszere. Várandós és szoptató anyukáknak, illetve epilepsziára hajlamosaknak viszont nem tanácsos fogyasztaniuk és használniuk.
Gyógyhatású fűszer a fertőzések ellen: gyömbér
Az egzotikus ételek és a mézeskalács állandó összetevőjének számító gyógyhatású fűszer frissen reszelt és szárított formában is kiváló enyhítője a felső légúti betegségek tüneteinek. Teája gyulladáscsökkentő, köhögés elleni, valamint mikrobaellenes hatással is bír, de a hányinger és az emésztési nehézségek ellen is kiváló. A gyömbér forrázatát inhaláláshoz is használhatjuk, ilyenkor a letapadt váladékot is oldja. A vércukorszint egyenletesen tartásában is segíthet.
Fertőtlenítő és köhögéscsillapító gyógyhatású fűszer: kakukkfű
A kakukkfű forrázata kiváló fertőtlenítő és az immunrendszer formában tartásában is segít. Nyákoldó, köptető hatását köhögéscsillapító és orrdugulást enyhítő teakánt használhatjuk ki. Emellett a menstruációs görcsöket is enyhíti, külsőleg pedig bőrfertőtlenítő hatású. A forrázatot a fürdővizünkbe is önthetjük, ilyenkor nyugtató és immunrendszer-erősítő hatást fejt ki. Illóolaja fürdővízbe csepegtetve vagy inhaláláshoz használva is hasonló hatást fejt ki, ám várandósoknak és a szoptatás ideje alatt, valamint pajzsmirigy-túlműködés mellett nem ajánlott a használata.
További cikkek a témában: