Az önismeret útvesztőjében, avagy melyik technikát válasszam? – A hipnózis, hipnoterápia
Előbb-utóbb – kinek hamarabb, kinek később – eljön az a bizonyos pont az életében, amikor a feje tetejére fordul a saját világa. Valami elromlik vagy nem úgy alakul, ahogy elképzelte, mert a képzelt világot nem fedi a valóság. Ilyenkor először szép lassan összeomlik (legalábbis azt hisszük) minden. Pontosan ez az a pont, amikor elkezdünk figyelni önmagunkra. Elkezd a kritikus énünk a felszínre bukkanni és az elégedetlenségünk elindít bennünk egy belső átalakulási folyamatot.
Keresünk valami kapaszkodót, aminek vagy akinek a segítségével újra boldogok lehetünk.
A boldogság egy olyan erény, aminek hiánya igencsak szürkére tudja festeni az amúgy színes életünket. Belső békénk és harmonikus létünk megtalálása azon alapszik, milyen gyorsan tudunk fejlődni, megértést kapni mini megvilágosodásokon keresztül, hogy van egy számunkra olyan élhető világ, ami mentes a játszmáktól, agresszív reakcióktól, nehéz érzésektől, kilátástalan helyzetektől, panasz és áldozati személyiségtudattól.
Legelőször azt tapasztaljuk, hogy kényelmetlen élethelyzetek vesznek körül és a személyiségünk elkezd megváltozni. A sok „nem jó ez”, „nem jó az” vitákat, veszekedéseket és diszharmonikus életminőséget teremt meg körülöttünk. Persze, nemcsak önmagunkban, hanem az összes életterületünkön, mint párkapcsolat, szülői minőség, munkahely, baráti kapcsolatok.
Ez a teremtés a tiéd, megtörtént, visszafordítani nem lehet, csak megváltoztatni, de nem másokat kellene, hanem csakis önmagad.
Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban. – Mahatma Gandhi –
Kezdjem magamnál, na de hogyan, merre induljak? – jogosan teheted fel a kérdést, főleg, ha új vagy a terepen. Milyen önismereti technikát vagy milyen szakembert válasszak? Cikksorozatunkban összeszedtünk neked néhány manapság menő módszert, amik tutira nem hagynak cserben. A változás örök, kezd el MOST!
3. Hipnózis, hipnoterápia
Sokan azt gondolhatják, hogy a hipnózis egy olyan terápiás módszer, amitől tartani kell, hogy majd valami olyan dolog történik, amit nem lehet irányítani és a hipnotizőr teljesen elkábít, cselekvőképtelenné teszi és a pácienst és az uralma alá helyezi. Nem, ez nem olyan, mint amit a filmekben láttál eddig. Tény, hogy egy mély „transz” állapotról van szó, de teljesen barátságos, mert egy nyugodt fizikai és mentális ellazulás állapotába kerül a személy. Tulajdonképpen egy összpontosított figyelem. Picit olyan, mint egy alvásszerű állapot, élénk fantázia és szuggesztibilitás jellemző rá.
A hipnózis alfa és théta állapotban történik.
Hogyan zajlik a kezelés?
A hipnotizőr fokozott figyelmet, intenzív koncentrációt vált ki a páciensnél. Ez egy irányított folyamat. Gondolatok magvait ülteti el, amik hamarosan változást indítanak el a személy életében. A kliens ingerszegény környezetben, kényelmes fotelban ül vagy ágyon fekszik. A páciens utazása a belső világban zajlik. A gyógyulás nagymértékben függ a „beteg” és a terapeuta közötti bizalmi viszonytól. Ha az erős, akkor a páciens képes meglépni és befogadni új dolgokat.
Mire jó a kezelés, milyen problémákra alkalmazhatják?
• Félelmek, fóbiák, pánik, szorongások leküzdésére.
• Teljesítményfokozásra.
• Tünetek kiszugerálására.
• Hangulatzavarokra.
• Kóros szokásokra, amik rabságban tartanak.
• Indulatkezelési zavarok.
• Nehezen tudsz új dolgokat magadévá tenni.
• Szenvedélybetegségekre.
Mi lesz utána mit fogsz tapasztalni?
Elindulsz egy olyan változáson, amelyben több figyelmed lesz arra, hogy tudatos maradj. Könnyedebben fogsz előrelépni.
Cikksorozatunkban ezekről olvashatsz még:
Integrált személyiségfejlesztés
További cikkek a témában: